rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

TÜBİTAK ‘Eksik Evrak’ Diyerek Projelerini Kabul Etmedi: Manisalı Lise Öğrencilerine Harvard’dan Ziyafet Geldi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Manisalı dört lise öğrencisi biyoloji ve kimya alanında iki proje hazırlayarak TÜBİTAK’a başvurdu. Kobalt 60’dan alternatif enerji üretikleri proje ve bitki yağlarının havadaki bakterileri temizlemesine karşın proje TÜBİTAK göre ‘eksik evrak’ gerekçesi ile reddedildi. Reddedilen projeler keza Harvard’dan hem de Almanya’da yapılacak Uluslararası Sanat ve Bilim Konferansı’ndan ağırlama aldı. 

4 öğrencinin hazırladığı kimya ve biyoloji alanındaki 2 proje Harvard’ın dikkatini çekti.

s-dd1a7d0d062dd2b8fa248ca1d02070125fba11 Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Doğa Koleji 10’uncu derslik öğrencisi Göktuğ Altıparmak ve 11’inci derslik öğrencisi Seda Erol, melisa, okaliptüs ve karanfil yağlarının havadaki bakteriler üzerindeki etkisi ve bu yağların bakterileri temizlemesine yönelik bir proje hazırladı.Aynı okulun 10’uncu derslik öğrencileri Yusuf Ergül ve Bengisu Şentürk ise Kobal 60 izotopunun alternatif güç kaynağı olarak kullanılabilirliği üzerine bir egzersiz yaptı.

‘TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje için Harvard’dan ziyafet aldık’

s-016db751897f578baa1e5cb754e25fdf965309 Harvard Üniversitesi’nden eğlence bölge projeyi anlatan biyoloji öğretmeni Nuray Avcı, “Projemizi ağustos ayından bu yana hazırlıyoruz. İnsanların toplu olarak yaşadığı hastaneler, toplu taşıma araçları, okullar gibi alanlarda üst solunum yolu hastalıklarının çoğaldığını saptama ettik. Bununla ilgili olarak havalandırmaların rutin temizliğinin yapılması gerekiyor; ancak bu temizlikte kullanılan maddeler ayrıntılarıyla kimyasal olup, alerjiye neden olabiliyor. Biz yaptığımız çalışmada doğal ürünler olan bununla beraber antiseptik özelliğini bildiğimiz melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını kullandık. TÜBİTAK için başvurduğumuz bu proje ile Harvard’dan gösteri aldık” dedi.

‘Fazla heyecanlıyız ve fazla mutluyuz’

s-d92e0f99ccb4261cf2c1f0955114724d86f1f2 11’inci sınıf öğrencisi Seda Erol ise çok mutlu olduklarını belirterek şöyle devam etti: ”Klima filtrelerinden örnekler aldık, bakterilerin kolonileşmesini gözlemledik. Arkasında nebati yağların etkisini araştırdık ve melisa, okaliptus ve karanfil yağlarını bakterilerin üremesini kayda değer derecede sınırlandırdığını, hatta azalttığını gözlemledik. Yaptığımız proje sonunda Harvard’da bilimsel konferans sunumu için davet aldık. Çok heyecanlıyız ve çok mutluyuz.”

‘Bu projenin özellikle kanserli hastalar için daha yararlı olacak’

s-fc2b9326e71e4a0da208e464158aedbf1b9271 10’uncu derslik öğrencisi Göktuğ Altıparmak da ucuz maliyetli gaz antiseptik üretmeyi hedeflediklerini ama havadaki bakterileri önemli manada azaltıklarını gözlemlediklerini anlattı. Bu projenin özellikle kanserli hastalar için daha yardımcı olacağını gösteren Altıparmak, ”Kanserli hastaların akciğerleri bakterilere karşısında daha dirençsiz oluyor, bunlara da fazla önemli bir fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Projemiz TÜBİTAK’tan kabul göremedi; fakat canları sağ olsun. Sonuçta ülkemiz için çalışıyoruz. Harvard’dan ziyafet aldık, oraya gideceğiz” dedi.

‘Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği’ üzerindeki araştırmalarıyla Milletlerarası Sanat ve Bilim Konferansı’na misafir etme edildiler.

s-295651cba8fc6130d33102c76d2f94fc0c9b6e Harvard Üniversitesi’ne ve Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek Milletlerarası Sanat ve Bilim Konferansı’na ”Kobal 60 izotopunun alternatif enerji kaynağı olarak kullanılabilirliği” üzerindeki araştırmalarıyla eğlence edilen 10’uncu sınıf öğrencileri Yusuf Ergül ve Bengisu Şentürk de büyük gurur yaşadıklarını söyledi.

‘Elektrik enerjisi üreterek gereken alternatif enerjiyi tedarik etmiş olduk’

s-1157afc59b1fe0b91a837c5e4deecc76569749 Öğrencilerle birlikte projeyi hazırlayan kimya öğretmeni Serpil Yazıcı, alternatif bir enerji arzetmek istediklerini belirterek şöyle devam etti: ”Geçen mayıs ayında projemiz için çalışmaya başladık. Günümüzün problemlerinden en ilk olarak geleni enerji ihtiyacıdır. Biz de alternatif bir enerji sunmak istedik. Alternatif güç kaynağı olarak elementler üzerinde araştırma yaptık. Celal Bayar Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Gültekin Yeğin bize yardım oldu. Radyoaktif bir element olan Kobalt 60 üzerinde çalıştık.”Kobalt 60’ın yaydığı radyasyonu ısı enerjisine çevirip elektrik elde ettiklerini gösteren Yazıcı, nadir bulunan Kobalt 60’ın kritik tesislerde kullanılabilirliğini teorik olarak ispatladıklarını anlattı. Printer, öğrencilerin 20 Mayıs’ta Harvard Üniversitesi’nde projenin sunumunu yapacaklarını da ekledi.

‘Kobalt 60 üreten reaktörler kurulduğu taktirde bu güç kaynağı kullanılabilir’

s-2edd9dfb1d2bf5e9bbcb8baf9594f1166fa13f Kobalt 60 izotopunun alternatif güç kaynağı olarak kullanılabilmesine karşın araştırmalarını anlatan 10. derslik öğrencisi Yusuf Ergül ise projesini şu sözlerle anlattı:  ”Her geçen gün yeni bir enerji kaynağına gereklilik var. Kobalt 60 izotopunu alternatif bir enerji kaynağı olarak düşünebiliriz. Bunu araştırdık ve hesaplamalar yaptık. Ülkemizde Kobalt 60 üreten reaktörler kurulduğu taktirde bu enerji kaynağı kullanılabilir” dedi.

‘1 kilogram kobalt 60 izotopu 10 yıl boyunca 100 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabiliyor’

s-cb96f0260e2cc623010d2faa489fbb843b8d11 Yapılan incelemeler sonucu 1 kilogram kobalt 60 izotopunun 10 yıl boyunca 100 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabileceğini öngördüklerini dile getiren Bengisu Şentürk de “Teorik olarak da hesaplamalarımız bunu gösterdi. Kobalt 60 izotopu fazla bulunamayan bir izotop olduğu için bu izotopun enerjisini kritik tesislerde kullanmayı öngördük. TÜBİTAK’a projemizi gönderdik, oysa TÜBİTAK’tan ağırlama alamadık. aynı zamanda Harvard Üniversitesi’ne ve Münih Üniversitesi’ne de bu projemizi göndermiştik. Harvard’dan ve Münih’ten davet aldığımız için çok gururluyuz, çok mutluyuz” diye konuştu.

Lise öğrencileri Emir Akdaşçi ve Ege Özlem, hazırladıkları atık maddeden çimento projesi de TÜBİTAK kadar reddedilmişti

Bir Kibir Daha: Emir Akdaşçi ve Ege Arzu TÜBİTAK’ın Reddettiği Projeyle Harvard’a Ağırlama Edildi!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın