rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

TP-Link RE270K incelemesi “Akıllı priz, menzil genişletici, 2si1 arada”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 

Mavi-beyaz, bol detaylı kutusundan ürünün kendisi, 1.2 metrelik RJ-45 kablosu ve alışılagedik dökümantasyonlar çıkıyor, 3 sene garantili mahsul.
 
HS110’dan daha kocaman bir aygıt, böylece ya da böyle bir priz yer kaplıyor, çoklu prizde belki azıcık daha fazlası. Beyaz-gri temalı cihazın önünde logosu ve aydınlatmalı açma/kapama butonu var, aşağı da fiş. Anten iki tane fakat görünen o ki bir tane büyük anten görüyorsunuz, öyle ya da böyle hareket edebiliyor, durduğu yerde kalıyor.
 
 
Solunda ayrı ayrı yayınlama, durum ve şiddet LED’i, devamında LED’leri açıp kapayan ve bir tane de reset butonu var. Sağındaki Gigabit destekli bir RJ-45 portu. Bu porttan kablosuz bağlantıyı mesela TV’ye, konsola, bilgisayara kablolu olarak verebiliyorsunuz, bir herif görevi görüyor veya Qnap TS-431P, medya sunucumu kablolu bağladım ben, kablosuz olarak bağlanan cihazlara medya akışı sağladım.
 
 
Peşinde bol bol havalandırma ızgarası ve bilgilendirici etiket var, yaptığı iş belirli, fazlaca bir detayı yok.
Kurulumu gayet kolay. Kasa uygulamasını indiriyorsunuz, TP-Link’in zeki aygıtlarının tek çatı aşağı yoklama edildiği bir başvuru formu bu. RE270K’yı prize bağlıyorsunuz sonradan da Wi-Fi üzerinden erişim sağlıyorsunuz, daha arama yapmaya bile lüzum kalmadan yeni cihaz saptama ediliyor.
 
 
Öncelikle aç kapa anahtarı, ardından ağ detayları, ama çıkış sinyalinin gücünü, hızını görebiliyorsunuz. Zeki bir priz olarak takılı cihazın tüketimi izleyebiliyorsunuz ve yıllık ayarı örneğin akşam 8-12 arası güç versin, ben evde değilken bağlı aydınlatmam, klimam, çalışsın gibi ayarlar var. Bir menzil genişletici olarak da bağlantıyı seçip şifresini girmeniz yeterli, 1-2 dakika işlem tamamlanmış. Konumlama sistemi entegre edilmiş, fazla faydalı olmuş, cihazı kaynağa hangi uzaklıkta konumlandırayım, buradan fazla mu yakın olur, uzakta olur, bunu minik bir haritada yarım yamalak görebiliyorsunuz, işimi kolaylaştırdı doğrusu.
 
 
Teknik teferruat. Zeki priz olarak 16A 3.68KW’a değin baskı destekli, kendisi de azami 6.5W tüketiyor. Menzil genişletici olarak 802.11ac destekli, 2.4GHz ve 5GHz çift bant yayın yapabiliyor. 2.4GHz’de 300, 5GHz’de 433Mbit/saniyeye kadar destekli. Masaüstünde ASUS PCE-AC68 ile, HP Omen dizüstümde de Intel AC-7265 ile test ettim hızını.
 
 
 
Masaüstünde 2.4GHz bandında sıradan 75Mbit/saniye yani 10MB/saniye civarı, 5GHz bandında 240Mbit/saniye yani 30MB/saniye civarı bir sürat elde ettim. İnternette sörf, oyun ama tepki süresinde bir terslik yok, YouTube’da 1080P video, NAS’tan medya aktarımı bunlar sorunsuz ama pek cihazlar aralarında 4K video veyahut büyük dosyalar taşımak için çok uygun değil, onun için sadece menzil attırıcı olarak ödev yapan, hızlarına göre RE350, 450 ve 500 gibi cihazlar var TP-Link’te.
 
 
Menzil başarımı eve veya ofise, duvar kalınlığına, ortamda bulunan cihazların sayısına gücüne tarafından değişir, yeniden şu dek mesafeye değin çeker demek laf konusu değil. Ben benim 75 metre/karelik evimin bir ucundan öteki ucuna 3 duvar arkasında her iki bantta da telefon veya dizüstü, verim alabildim, internette sörf ve video izlemek için gayet tatmin edici hızlar bunlar.
 
Stabilite anlamında, 1 ay kullandım arkadaşlar, kullandığım zaman her tarafında bir kere elektrik kesintisi yüzünden kapatıp açtım öyle, fazla ısınıp, sıkılan, takılan bir şey yok.
 
TP-Link RE270K’nın fiyatı 300-350 lira aralığında. Zeki fiş HS-100/HS110’un fiyatı 160 lira civarında. RE270K’nın ayarındaki bir menzil genişleticinin fiyatı da 150 lira civarlarında, toplayınca TP-Link hem donanım keza de fiyat olarak iki cihazı bir arada toplamış diyebilirim. Teker teker fonksiyonlarıyla edinmek isterseniz onlar da var dediğim gibi fakat 2si1 nadiren aygıt arıyorsanız TP-Link RE270K’yı öğüt edebilirim.
 
 
 
 
 
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın