rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

TEOG Yerine Sınavsız Mahalli Yerleştirme:

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

TEOGun yerine getirilecek yeni sistemi bekleyen yüzbinlerce öğrenci ve veli için beklenen gün geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistemi açıkladı. Yılmaz, “Mahalli yerleştirme sistemi getirdik. Öğrencilerin yüzde 90ı adresine yakın okullara gidecek. Geri kalan yüzde 10luk kısım için ise bir sınav yapılacak. İsteyen bu sınava girecek. Bu sınav haziran ayında yapılacak”dedi.


Anadolu Ajansı Editör Masasına konuk olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmazın sözlerinin satır başları şöyle:

TEOGun yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi

TEOGun yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme SistemiTEOGun yerine Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi
“Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi”ni getirdik. Adrese en yakın okula yerleştirilecek. Bizim getirdiğimiz bu sistemde de evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Ortaokulla lise arasında bir bağı kurmuş oluyoruz. Bu yüzde 90un üzerindeki öğrenciler için. Akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu okulun başarı yüzdesini yükseltecek. Sınıfınızda bir başarılı öğrenci varsa, o arkasından birçok öğrenciyi de sürükleyecektir.”

Gayemiz liselere sınavsız geçiş


Bakan Yılmaz açıklamalarına, “Esas gayemiz liselere sınavsız geçişi sağlayabilmektir. Bunun için bizim bütün liselerimizi fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullar ayarına çıkarmamız lazım. Diğer okulların kalitesini artırdığımız zaman sınavsız geçişi sağlayacağız.” diye devam etti.

Sınava girmek isteğe bağlı


Yılmaz ayrıca, “Yeni sistemin temel felsefesi sınava girmek isteğe bağlı. Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOGda mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı.” dedi.

İsteyen öğrencilerin girebileceği bir sınav hazırladık


Yılmaz yeni sistemdeki sınavla ilgili, “11 bin 57 lisemiz var. 1 milyon 200 bine yakın, 8. sınıfta öğrencimiz var. Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza, isteyen 8. sınıf öğrencilerin girebileceği bir sınav hazırladık. Bu liselerin ismini ve sayısı mayıs ayı gibi açıklayacağız. Bu sistem kaldırıldığında Hakkarideki bir çocuk istediği liseye girebilecek mi? Bu sistemle onu getirmiş olduk.” açıklamasını yaptı.

Sınav haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak


Sınavın detaylarını aktaran Bakan Yılmaz, “Soruları biz hazırlıyoruz, sınava kendi okulunun bulunduğu ilde girecek. Bu sınavı haziran ayının ilk hafta sonu yapacağız. Haziran ayının sonunda da isteyen öğrencilerin gireceği bir sınav yapılacak. Sınav süresi 90 dakika olacak, 60 soru yer alacak. 6, 7 ve 8. sınıf müfredatından sorular hazırlanacak. Sınava giren öğrenciler için 5 tercih veriyoruz. Adrese yakın olarak kaydedilecek öğrencilerin de merkezi sistem sınavına girecek öğrencilerin de duyurusunu aynı anda yapacağız. ” dedi.

Yeni sisteme sosyal medyadan tepkiler gecikmedi: En iyi okulun yanına taşınmak lazım

Kpss de kaldırılsın herkes evine en yakın iş yerlerine yerleştirilsin o zaman #TEOG— Anıl Sepet (@anil_sepet) 5 Kasım 2017#TEOG Türkiyede eğitim sistemi bitmiştir…amaç muhtemelen emlak piyasasını hareketlendirmek..millet iyi okulların civarına taşınacak..— Can Savaş (@cansawas) 5 Kasım 2017Getire getire mahalli yerleştirme sistemini(eve en yakın okul) getirdiler.Eğitim öldü, cenaze en yakin camiiden kaldırılacak. #TEOG— Mustafa Aktekin (@avmustafaktekin) 5 Kasım 2017Adres en yakın liseye yerleşeceklerini duydum. Şimdiden ikametimi Galatasaray lisesinin yanına alıyorum. Çocuğun geleceği için #TEOG— HASAN (@HASOsyalmedya) 5 Kasım 2017Eğitimde çağ atladık. Denetim tahtasına dönen #teog yerine 1990’lardaki sisteme geri dönüş yaptık. İsmet Yılmaz nükleer enerjiyi bulmuş gibi açıklıyor.— Tahsin Tarhan (@tahsintarhan) 5 Kasım 2017Şu an yapılacak en doğru yatırım kaliteli orta öğretim kurumlarının yakınlarından ev almak #TEOG #MutluPazarlar— tugbay kumoglu (@tugbayk) 5 Kasım 2017Yeni sistemden bir şey anlayan var mı?Görünen o ki TEOGu da arayacağızUygulanması ve kalıcı olması mümkün değil Hani sınav kaldırılacaktı?— Abbas Güçlü (@AbbasGucluTR) 5 Kasım 2017

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın