rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Teknoloji Bağımlılığına Çözüm Arayanlara Müjde! E-Diyet Uygulaması Geliyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 E-Diyet. Uygulama iki ay içerisinde piyasaya çıkıyor…

Dünyadan Sibel Sancaklının haberine göre, geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın açılışını yaptığı Yeşilay Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresinden sonra konuyla ilgili girişimler ön plana çıktı. Bunlardan biri, kişilerin teknoloji bağımlılığına alternatif çözümler üretmeyi ve teknoloji kullanımını faydalı yönde etkilemeyi hedefleyen bir mobil uygulama olan E-Diyet. Uygulamanın geliştirici ekibinde gönüllü olarak proje yöneticiliği yapan Orhan Tanrıkulu yaklaşık iki ay içinde E-Diyet uygulamasını pazara sunacaklarını kaydetti. Bireylerin bilgisayar, tablet ve cep telefonlarıyla ne kadar vakit geçirdiğine dair verileri analiz etmeyi başardıklarını belirten Tanrıkulu, uygulamanın pazara sunulduğunda www.e-diyet.net web sitesinde yayına alınmış olacağını ifade etti.

“Teknoloji bağımlılığı bir hastalık”

E-diyet uygulamasının danışmanlığını Yeşilay 2. Genel Başkan Yardımıcısı Mehmet Dinç yapıyor. Teknoloji bağımlılığının bir hastalık olduğunu vurgulayan ve kontrol altına alınması gerektiğini belirten Dinç, “Esas neticeyi talebi azaltmak veriyor. Bu noktada en önemli adımlardan bir tanesi farkındalığı geliştirmek meselesi. Mesela bize gelen danışanlarımızın gün içerisinde telefona ayırdıkları vakti bir kenara not etmelerini istiyoruz. Sonuca baktıklarında hiç de düşündükleri gibi kısa değil çok daha uzun süreler kullanmış olduklarını fark ediyorlar. Bu farkındalık onlarda kendileriyle ilgili bu konuda bir çözüm üretmeye sevk ediyor. Şayet çalışanlar bir şekilde modern teknoloji araçları konusunda bir farkındalık kazanırlarsa o kadar toparlamakla alakalı bir motivasyon söz konusu olur. 

Bu noktada Türkiyede birkaç tane uygulama projesi devam ediyor ve bitmek üzere” dedi.”Hem arzı hem talebi azaltmak gerek”

Dinç sözlerine şöyle devam etti: “Bizim bağımlılıkla mücadelede bildiğimiz iki yöntem var. Biri arzı azaltma diğeri talebi azaltma. Arzı azaltma, bir iş verenin çalışanlarına telefonla bir yere girmesini yasaklamak. Talebi azaltmak, çalışanın kendini kontrol etmeyi öğrenmesi ve artık o konuda daha güçlü hale gelmesi. 

Davranışsal bağımlılık dediğimiz, internet, telefon vs. bağımlılıklarında arzı azaltmak yetmiyor.””Anne babalar rol model olmalı”

Teknoloji bağımlılığı en çok çocukları etkisi altına alıyor. Bundan dolayı bir süre sonra teknolojiyi yoğun şekilde kullanmaktan kaynaklı diğer ilişkilerde bir gerileme söz konusu olduğunu ifade eden Mehmet Dinç, bu gerilemede en çok yakın ilişkilerde, anne-babalarıyla ilişkilerinde meydana geldiğini söyledi. Mehmet Dinç, “Çocuklar küçük yaştan itibaren gün içerisinde ekranı ailesinden kıyaslanamayacak kadar daha fazla görüyor. Bir şeyi öğrenmek istediğinde artık internete soruyor. Bilgi kaynağı, enerji kaynağı tamamen teknoloji olur hale geldi. Bizim ailelere tavsiyemiz teknoloji konusunda çocuklarına rol model olmaları, çocukların ilgilerini paylaşmaya gayret etsinler ve ortak olsunlar ya da kendileri ilgi alanlarına onları dahil etmeleri, bunun için de kendilerini geliştirmeliler” ifadelerini kullandı.

“WhatsApp 13 yaşından küçüklere uygun değil”

Çocukların internette geçirdiği vakte sınır koymaktan ziyade sağlıklı kullanım ölçüsü koyduklarını belirten Dinç, sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin bu çocukların belli sürede hareket etmek, kalkıp boynunu oynatması, vücudunun sabit kalmaması, beslenmesi veya uykusuna mani olmaması gibi şartlarla süre sınırı koymuyoruz. Çocukları internetle tanıştırmamak mümkün değil ama sosyal medya hesabı açmamak mümkün. 13 yaşından küçüklerin WhatsAppı kullanmaması doğru olandır. Ama bu yaştan önce internetle tanıştırılıp doğru şekilde kullanmak öğretilebilir. Doğru sitelere girmesi filtreler üzerinden sağlanarak bilmeden istemediği sitelere girmesi önlenebilir. Süre ve içerik konusunda eğlence amaçlı kullanıma bir süre veriyoruz. Eğlence amaçlı kullanımların ilkokuldan önce yarım saat, ilkokul döneminde 1 saat, lise döneminde ise 2 saati geçmeyecek şekilde bir kullanım olması lazım.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın