rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Tarihi Mirasımız Kazınıyor, Çiziliyor ve Boyanıyor: İstanbul’un Arma Yapılarından Galata Kulesi Vandalların Hedefinde

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İstanbul’un tarihi miraslarından Galata Kulesi, duyarsız birey ve turistler nedeniyle yıkım oluyor. 528 yılında yapı edilen ve 2013’de Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen yapının üzerine yazılan duvar yazıları ve kazınan isimler tarihimize yaptığımız kötülüğü gözler önüne seriyor…

Galata Kulesi, İstanbul’ın amblem yapılarından ve dünyanın en eski kulelerinden biri…

s-cacbec3d0ac7dac81b76ee95d9335617e6c791

Geçtiğimiz sene da yakın mesafede süren inşaat sebebiyle gündeme gelmişti…

İstanbul’un Arma Yapısı Galata Kulesi’nin Dibinde İnşaat İzni ve ‘Çatlak Riski’ –

Bugünlerde ise sosyal medyada paylaşılan görüntüler nedeniyle bitmiş gündemde

Bugünlerde ise sosyal medyada paylaşılan görüntüler nedeniyle her tarafta gündemde Bugünlerde ise sosyal medyada paylaşılan görüntüler nedeniyle her yerde gündemde 5bc46404d4da42741b9140b9.jpg Galata Kulesi duvarlarına oje ile yazı yazan kişilerin görüntüleri tarihi eserlere verdiğimiz ‘değeri’ gösterir nitelikte.

“Çağdaş eğitim şart”

s-59bcdf973463b57437865811b2e3142898748eMilliyet’ten Mert İnan’ın haberine kadar, Mimar Dr. Doğan Hasol, konuşa ilişkin şöyle konuştu:“Mimari ve kültürel değerleri koruma konusunda sorunlarımız var. İstanbul tarihi, mimari ve kültürel değerler bakımından dünyanın en varlıklı şehirlerinden biri. Bu mirası korumak insanlık borcumuz. Ülkemizde kentleşme süreci çok süratli oldu; buna karşılık, kentlileşme benzer hızda olmadı. Kırsaldan gelenler kent yaşamına kolayca ahenk sağlayamadılar. Galata Kulesi’ndeki görüntü, bu olgunun açık göstergesi. Özensizlik sadece, kulenin taşlarına yazılan duvar yazılarında yok, kulenin bedenine sarılmış elektrik kablolarında ve çöp bidonlarında bile görülüyor. Modern eğitim şart.”

“Görsel kirlilik bizi üzüyor”

s-adce5c0a47e2a10ed90a0f579ca796ef21f45aYüksek Mimar Köksal Anadol ise “Galata Kulesi, İstanbul’un en eski yapılarından biri. Çevresindeki ihmal edilmiş manzaralar, burası için hazırladığımız ‘Rölöve restitüsyon ve restorasyon’ projelerinin müellifleri olarak bizi üzüyor. Başkanı değerli bir mimar olan Beyoğlu Belediyemizin bu görsel kirlenmeleri kısa sürede ortadan kaldıracağına eminiz” dedi.

Keza bakınız

Efsanevi Bir Aşk Hikayesi: Galata Kulesi ile Kız Kulesi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın