rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Suudi Arabistan Başkonsolosu Ülkesine Döndü: Olay Yeri Çözümleme Ekipleri Konutuna Girdi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin soruşturma sürerken uyarı çeken bir gelişme yaşandı. Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi’nin 17.00’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkan tarifeli uçakla ülkesine döndüğü öğrenildi. Türkiye’den ayrılmasından kısa vakit sonradan olay yeri tahlil ekipleri Uteybe’nin konutuna girdi.

s-ce4750927c7d62c2f3edb99b424d4c4c169f59 CNN Türk’ten Sena Alkan’ın aktardığına tarafından,  Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi Türkiye’den ayrıldı.Uteybi’nin saat 17.00’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkan tarifeli bir uçakla ülkesine döndüğü belirtildi.

Dün Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na durum yeri çözümleme ekipleri girmişti. İncelemeye Suudi yetkililer de katılmıştı.

Ortak Heyet ve Durum Yeri Inceleme Binaya Girdi: Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda Neler Oldu? –

Bugün de Başkonsolos Uteybi’nin konutunda analiz yapılacağı aktarılmıştı. Durum yeri inceleme ekipleri Uteybe’nin Türkiye’den ayrılmasından kısa süre sonradan konutuna arama yerine getirmek için girdi.

s-03898a7c2cf1d11e03d32a613742f1c86aedd6

Çavuşoğlu ‘İsterse gidebilir’ demişti

s-c614eeb5af41481abae405f65ca91a10cba90e Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bakanlık konutunda görüştü. Görüşmenin arkasından düzenlenen basın toplantısında “Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosunun istemesi halinde ülkesine gidip gidemeyeceği ve onunla ilgili bir soruşturma yapılıp yapılmayacağı”na ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, “Bugün Suudi Arabistan’ın herhangi bir diplomatı ülkesine gitmek isterse gidebilir. Bunda bir kısıtlama yok.” diye konuştu. Çavuşoğlu şöyle devam etti:”Bunu açıklığa kavuşturmak durumundayız. Kimleri sorguya alacak, kimlere ne sorular soracak, bu başsavcılığın görevi. Onlar karar verirler soruşturmalar zarfında. Başsavcı adına ‘şu kişiye sorular sorulacak veya sorulmayacak’ diyemeyiz. Fakat yine Kaşıkçı’nın nişanlısının ifadeleri alındı. Başsavcılık, yerinde gördüğü şahısların ifadesine başvurabilir. Bu sürecin engelsiz şekilde devam etmesi kayda değer. Aynı şekilde bu sürecin Suudi Arabistan ile iş birliği açısından da önemi var. diğer taraftan bunun sonuç odaklı ve şeffaf olması lüzumlu. Hiç kimsenin kafasında bir soru işareti kalmayacak şekilde durumun açıklığa kavuşturulması gerekiyor.”

AP: “Konsoloslukta ceza kanıtı bulundu”

s-6b38f5cba1f4dc5c641e7e052399789ed78056öte taraftan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra yeniden haber alınamayan Cemal Kaşıkçı’yla ilgili yürütülen soruşturmaya dair Associated Press (AP) haber ajansından dikkat çeken bir iddia geldi. AP’nin üstteki seviye bir Türk yetkiliye dayandırılan haberde, polisin konsolosluk binasında yaptığı aramada Suudi gazetecinin binada öldürüldüğüne dair ‘kesin kanıt’ bulduğu açıklama edildi.

Izah Etme yapma yetkisi olmadığı için adının verilmesini istemeyen Türk kaynak, nasıl bir kanıta ulaşıldığına dair detaylar vermedi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın