rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Şule Çet Soruşturmasında Adli Tıp Raporu: ‘Bilmiyoruz’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ankara’daki bir plazanın 20. katından düşen ve kesin olmayan bir şekilde hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin soruşturmada, beklenen Adli Tıp Kurumu raporu dosyaya girdi ve rapora ilişkin detaylar basına yansıdı. Raporda, Çet’in genel ağır ceset travması sebebiyle cinsel saldırıya maruz kalıp kalmadığı konusunda belirlenmiş bir değerlendirme yapılamadığı belirtildi. Çet’in atladığı, itildiği ya da öldürüldükten sonra atıldığı hususunun da tıbben “bilinemediği” görüşüne yer verildi.

29 Mayıs 2018’de yaşanan durum sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Çet’in muhakkak ölümü nedenin tespiti için dosyayı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na göndermişti.

s-7db6c70b8a5cbeab302dbe2b28bd881aafde23 Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine kadar, savcılık soruşturma dosyasında bulunan tüm belgeleri, raporları, ifadeleri Adli Tıp Kurumu’na gönderirken, özetle şu sorulara yanıt verilmesini istedi:Şule Çet’in belirli ölüm sebebinin tespiti; Çet’in anal sürüntüsünde bulunduğu belirli Prostat Spesifik Antijen (PSA) isimli antijenin erkek cinsiyetine ait bir antijen olup olmadığı,Çet’in yerde beden pozisyonu, düşüş şekli ve düştüğü yer göz önüne alındığından düşmeden önce ölmüş olup olmadığının (bilincinin uygun olup olmadığının tespitinin muhtemel olup olmadığı),Çet’in vücudunda yer alan alkol miktarının tespitinin muhtemel olup olmadığı.

Üç profesör, bir doçent, bir uzmanın imzasının bulunduğu 21 sayfalık raporda “adli tahkikatla aydınlatılması yerinde olur” denildi.

s-79f6c5c725ce5a27d174846ed34c0759757be9 Soruşturmanın seyrini yakından etkileyeceği açıklanmış Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp Uzmanlaşma Kurulu, hazırladığı raporu savcılığa gönderdi. Raporda, özetle şu bulgular yer aldı:“Otopsisinde alınan doku örneklerinin yapılan tetkikinde idrarda tespit edilen Mirtazapinin buhran, uyku bozuklukları tedavisinde kullanılan ilaç etmen maddesi olduğu, kanda ve göz içi sıvısında tespit edilen etil alkolün ölüm meydana getirebilecek düzeyde olmadığı, aranan diğer toksik maddelerin bulunmadığı dikkate alındığından kişinin zehirlenerek öldüğünün tıbbi deliller bulunmadı.Otopsisinde ağır genel vücut travması bulguları olması nedeniyle cinsel saldırıya maruz kalıp kalmadığı hususunda belirlenmiş bir değerlendirme yapılamadığı, olayın adli tahkikat ile aydınlatılması uygundur.Sorulduğu üzere düşme öncesi travmaya maruz kalıp kalmadığı, düşme olayının kendi iradesiyle mi meydana geldiği, kazara mı oluştuğu ya da bir başkası ya da başkalarının etkisiyle mi meydana geldiği, düşme sırasında şuurunun uygun olup olmadığı ve öldürüldükten sonra atılıp atılmadığı hususun tıbben bilinemediği, olayın adli tahkikatla aydınlatılmasının uygun olacağı oy birliği ile mütalaa olunur.”

Şule Çet’in el tırnaklarından alınan iki doku örneğinden birinin, şüpheli Berk Akant’a ait olduğu saptama edilmişti.

Şule Çet’in Tırnaklarındaki Dokular ‘Orada Değildim’ Diyen Şüpheliye Ait – Biyoloji Uzmanlaşma Dairesinin 15 Ekim 2018 tarihli raporunun netice bölümünde ise şu tespitler yapılmıştı: “Sağ elden alınan 3 ve 4 nolu tırnak örneklerinden elde edilen YSR DNA sonuçlarının ise karışık, ama majör olarak bir YSTR DNA profilinin ayrılabildiği sonuçları olması nedeni ile karşılaştırma etmeye elverişli olduğu, örneklerde tespit edilen major YSTR DNA allelerinin güvenilmez Berk Akant’ın YSTR DNA profili ile benzer olduğu belirlendi. (YSTR sadece erkek cinsiyetinde bulunur.) Tarafımızca incelenen örneklerde Çağatay Aksu’nun DNA profili tespit edilemedi.”

Temmuz ayında soruşturma dosyasına giren otopsi raporunda Çet’in ölümünden önce cinsel ilişkiye zorlandığına dair bulgular yer almıştı.

20. Kattan Düşerek Hayatını Kaybeden Şule Çet’in Otopsi Raporu: ‘Tecavüz Bulguları Var, Düştüğü Pencerede Parmak İzi Yok’ – Ayrıca Çet’in 9 parmağının çivi aşağıda bir erkeğe ait dokular (cilt kalıntısı) ve DNA bulguları saptama edilmişti.  Çet’in kanında “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine de rastlanmıştı.  Yapılan kriminal incelemenin ardındaki soruşturma dosyasına gönderilen Olay Yeri Inceleme Raporu’nda Çet’in 3 ayrı yerde (bir gazoz kapağında, alıştırma ofisi masasında ve sehpada) parmak izi belirlenmişti. 

Çet’in düştüğü 1.20 santimlik pencerenin camında, pervazında ve çerçevesinde ise genç kadına ait parmak izi saptama edilememişti. 

Çet’in hayatını kaybetmeden 2 saat önce ev arkadaşına ‘Buradan çıkamıyorum, adam bana takmış, bırakmıyor’ diye mesaj attığı öğrenilmişti.

İntihar mı Ceza mi? 20. Kattan Düşerek Hayatını Kaybeden Şule Çet’in Son Mesajı: ‘Adam Bana Takmış, Bırakmıyor’ –

Adli Tıp Kurumu’nın Şule Çet raporu sosyal medyanın da gündeminde…

s-0ad056f1678fcb6f3c72f8103facb6694863d0 s-fbf69966b9041aed2f466380985ef6ce746e29 s-23a1ff51dd979c2597234c713ab94075b99e7a s-b670b0a807afdfa82b60f7c1b8b93c8385449e s-6575942ef7d40dab62a9f41ab5ec36739f99bc

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın