rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Sosyal Medyada Gündem Olmuşlardı: İranlı İki Genç Sığınmacının Başvurusu Kabul Edilmiş

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Adana’da, ülkeye kaçak yollarla giren ve ülkelerinde idam veya hapis cezası alabileceklerini ileri süren iki İranlı gencin, tehlikesiz diğer bir ülkeye gönderilinceye kadar Türkiye’de kalmalarına karar verildi. İki gencin ülkelerine iade edilmeleri durumunda idam edileceklerine dair açıklamaları dün basına yansımış, sosyal medyada gündem olmuş ve kampanya çağrıları yapılmıştı. Olayın 1 ay önce yaşandığı, iki gencin hudut dışı edilmediği ve sığınma başvurularının kabul edildiği ortaya çıktı. 

s-8eb99bcd86a743ba5c3f09a7be0bdc922bb940 AA’nın aktardığı bilgiye takriben, bundan takriben bir ay önce polis göre yakalanan 51 kişi aralarında olan iki İranlı, genç, ülkelerine gönderilmeleri halinde, idam, hapis cezası ya da zulme uğrama durumuyla karşısında karşıya kalacaklarını öne sürerek uluslararası koruma talebinde bulundu.

Geniş çaplı emniyet tahkikatından geçirilen iki İranlının başvurusu kabul edildi.

s-6a5ea0fba37dad3149b289e19b2163f44165beBu kapsamda iki sığınmacının tehlikesiz üçüncü bir ülkeye gönderilinceye kadar Türkiye’de davetli olarak bulunmalarına izin verildi.

Ne olmuştu?

s-fe19c8a0be4703cd86566c7da3a68e4abfcc50Adana Güvenlik Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Müdürlüğü ekipleri, 6 Mayıs’ta yaptıkları çalışmayla çok sayıda tanıdık olmayan uyruklunun iki bambaşka minibüsle kente getirileceğini belirlemişti.Şehrin girişlerinde önlem alan ekipler, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolunun Sarıçam ilçesi İncirlik Park alanındaki başvuru noktasına yaklaşan iki minibüsü durdurmuş, minibüslerde yapılan aramalarda yakalanan Afganistan ve Pakistan uyruklu göçmenlerle birlikte yakalanan İran uyruklu 2 birey ülkelerine geri gönderilmemek için gözyaşlarına boğulmuştu.

Dün “Geri gönderilirlerse idam edilecekler” haberlerinin basına yansıması arkasından iki genç için çağrı yapılmış ve imza kampanyası başlatılmıştı.

Bir Twitter kullanıcısı ise şu bilgileri paylaştı

Peki İran’da kişi dövmeli diye idam ediliyor mu? Uzun yıllar İran’da muhabirlik yapan Nevşin Mengü bu konuya şöyle açıklık getirdi

İranlı iki genç bu defa iyi haber ile sosyal medyanın gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın