rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Sosyal Medyada Gündem Olmuşlardı: İranlı İki Genç Sığınmacının Başvurusu Kabul Edildi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Adana’da, ülkeye kaçak yollarla giren iki İranlı gencin ülkelerine iade edilmeleri durumunda idam edileceklerine dair açıklamaları dün basına yansımış, sosyal medyada gündem olmuş ve kampanya çağrıları yapılmıştı. İki gencin hudut dışı edilmediği ve sığınma başvurularının kabul edildiği ortaya çıktı. 

s-8eb99bcd86a743ba5c3f09a7be0bdc922bb940 AA’nın aktardığı bilgiye göre, bundan yaklaşık bir ay önce polis kadar yakalanan 51 kişi arasında olan iki İranlı genç, ülkelerine gönderilmeleri halinde idam, hapis cezası veya zulme uğrama durumuyla aleyhinde karşıya kalacaklarını öne sürerek milletlerarası koruma başvurusunda bulundu.

Geniş çaplı güvenlik tahkikatından geçirilen iki İranlının başvurusu kabul edildi.

s-6a5ea0fba37dad3149b289e19b2163f44165beBu kapsamda iki sığınmacının tehlikesiz üçüncü bir ülkeye gönderilinceye değin Türkiye’de konuk olarak bulunmalarına müsade verildi.

Ne olmuştu?

s-fe19c8a0be4703cd86566c7da3a68e4abfcc50Adana Güvenlik Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Müdürlüğü ekipleri, 6 Mayıs’ta yaptıkları çalışmayla fazla sayıda yabancı uyruklunun iki öbür minibüsle kente getirileceğini belirlemişti.Şehrin girişlerinde önlem alan ekipler, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolunun Sarıçam ilçesi İncirlik Park alanındaki başvuru noktasına yaklaşan iki minibüsü durdurmuş, minibüslerde yapılan aramalarda yakalanan Afganistan ve Pakistan uyruklu göçmenlerle birlikte yakalanan İran uyruklu 2 birey ülkelerine geri gönderilmemek için gözyaşlarına boğulmuştu.

Dün “Geri gönderilirlerse idam edilecekler” haberlerinin basına yansıması ardındaki iki genç için çağrı üretilmiş ve imza kampanyası başlatılmıştı.

Bir Twitter kullanıcısı ise şu bilgileri paylaştı

Peki İran’da kişi dövmeli diye idam ediliyor mu? Uzun yıllar İran’da muhabirlik yapan Nevşin Mengü bu konuya şöyle açıklık getirdi

İranlı iki genç bu defa iyi haber ile sosyal medyanın gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın