rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Sosyal Medya Suç ve Cezaları

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

            Sosyal medyada işlenen suçlar bilişim suçlarından farklıdır.Sosyal medyada işlenen suçlar, bilişim vasıtalı suçlar olarak kabul görmektedir. Bu konunun anlamı, işlenmekte olan suçların bilişim araçları olmadan da işlenmesidir. Sosyal ağlarda sıklıkla karşılaşabileceğimiz suçlar hakaret, tehdit ve kişisel verilerin paylaşılması olarak bilinmektedir. 

 Sosyal Medyada İşlenen Suçlar? 

 Hakaret 

            Hakaret sosyal medyada işlenebilen suçlar arasındadır. Hakaret, şikayete bağlı işleme alının bir suç olmakla beraber kamu görevlilerine yapılan hakaretlerde şikayet süreci aranmamaktadır.

 Cinsel Taciz

            Kanunlarca cinsel taciz oluşabilmesi için fiziksel temas esas alınmamıştır. Mağdur olan kişinin cinsel amaç güderek cinsel taciz edilmesi suç olarak yeterli olmaktadır. Bu davranışın sosyal medyada yapılması durumunda kanunda ceza hükmü maddelerce bulunmaktadır.

 Tehdit

            Kişinin hürriyetine karşı yapılan suç sosyal medyada yapılabilmektedir. Ve maddelerce cezası belirtilmektedir. Fake hesaplar üzerinden yapılan tehdit durumları cezayı daha da ağırlaştırmaktadır.

 Özel Hayatın Gizliliği

            Kişi veya kişilerin özel hayatına ait içeriklerin izinsiz olarak paylaşılması özel hayatın gizliliği ile ilgili bir suçtur. Türk Ceza Kanununda maddelerce cezası belirtilmiştir. Paylaşılan içeriklerin yasal olarak elde edilmemesi ve bununla beraber sosyal medya aracılığı ile paylaşılması ya da dağıtılması da kişisel verilerin kayıt edilmesi ve dağıtılması gibi bir suç da ortaya çıkabilmektedir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın