rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

SİT Alanındaki AVM İnşaatında Roma Dönemi Hamamı Bulundu: ‘Arkeopark Olsun’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İzmir’in Konak ilçesinde, 3. dereceden arkeolojik SİT alanına yapılan AVM’nin inşaatı sırasında Roma dönemine ait olduğu düşünülen ‘liman hamamı’ kalıntılarına ulaşıldı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, kalıntıların tamamıyla ortaya çıkarılması için sondaj çalışmasının parselin tümünde sürdürülmesi yönünde karar aldı. Bu alanda bundan böyle AVM yapılmasının muhtemel olmadığını söyleyen Arkeologlar Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, arkeopark yapılması önerisini getirdi.

s-f8bf8882ccdf9051671863f1b9db1c1991e226 DHA’nın aktardığı habere göre, Konak ilçesi Ahmetağa Mahallesi’nde bulunan, mülkiyeti Vakıflar Müdürlüğü’ne ait 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa Meslek Merkezi için yap-işlet-devret modeliyle 2016 yılında ihaleye çıkıldı. İhaleyi şampiyon işyeri göre 12 Haziran 2016 tarihinde, çalışmalara başlandı. Binayı yıkarak, yerine alışveriş merkezi belirlemek isteyen firma yetkilileri, beklemediği durumla karşılaştı. Meslek makineleriyle yapılan kazı çalışmaları sonrası binanın zemininde tarihi kalıntılara rastlanıldı.

Bölge 3’üncü derece arkeolojik sit alanı

s-98f92c9c49ff483b4c826451f1261bd76294a0 3’üncü derece kazıbilimsel sit alanında kalan bölgede, inşaat çalışmaları durduruldu. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Alan Kurulu’nun kararıyla bölgede sondaj yapılarak, harabeler incelenmeye başlandı. Aradan geçen 2 yıla karşın çalışmalar bitirilemedi. Kültür Varlıklarını Koruma Alan Kurulu’nca geçen aylarda yapılan toplantıda, bir kez daha karar alındı. Kurul kadar taşınmaz üzerinde yapılan sondaj çalışmalarının incelendiği ve inceleme sonucu Roma dönemine ait liman hamam yapısı olduğu düşünülen kalıntıların ortaya çıktığı görüşü paylaşıldı.

‘Çalışma genişletilsin’ kararı alındı

s-80fa080683cf2272ff5581924108ea486ace4a Kalıntıların, alanın öteki taraflarında da devam ettiği yönünde görüşün egemen olduğunu bildiren İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca laf konusu yapı kalıntılarının tümünün ortaya çıkarılabilmesi için Müze Müdürlüğü’nün yerinde göreceği teknik ve yöntemlerle sondaj çalışmalarına parsel bütününde devam edilmesi yönünde karar alındı. Çalışmaların tamamlanmasının gerisinde Kazı Başkanlığı’nın görüşleri kurula iletilecek, ardındaki alanla ilgili nihai değerleme yapılacak.

“Bina yapılması artık mümkün değil”

s-410eb6bf489170ac3dd296f3b35f0e589d6d09 Çalışmaların sürdürüldüğü alanda, katıntılar her gün biraz daha gün yüzüne çıkarken, Arkeologlar Derneği İzmir Şubesi Idare Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, alanda yapı yapılmasının bundan böyle muhtemel olmadığını söyledi. Kaptan Mustafa Paşa Meslek Merkezi binasının temelinde, iç limanın bir ucunun (kuzeybatı) ortaya çıktığını kaydeden Uhri, limanın öteki ucunun ise Hisar Camisi’nin bulunduğu yer olduğunu söyledi. Bu alanda yapı yapılmaması gerektiğini gösteren Uhri, öneride bulunarak, “Orası artık arkeopark olur. Kalıntılar bütün olarak ortaya çıktıktan ve alan adamakıllı temizlenip, açıldıktan sonra arkeopark yapılmalı” dedi.

“İzmir’in tarihini değiştirecek eserler çıkabilir”

s-02f8c8775aacdfc0e9507220ecc51d3ec93213 Çevreci kimliği ile tanıdık avukat Arif Ali Cangı ise 3’üncü derece kazıbilimsel sit alanı olan bölgenin, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıkları Bölge Kurulu tarafından 1’inci derece kazıbilimsel sit alanı olarak duyuru edilmesi gerektiğini söyledi. Alandaki kazı çalışmalarının devam etmesi gerektiğini kaydeden Cangı, İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’ne çağrıda bulunarak, şunları söyledi:”Bu alanda İzmir’in tarihini değiştirecek eserler çıkabilir. Kültürel varlıklar bütün insanlığın ve kuşakların müşterek değeridir; koruyup, gelecek kuşaklara uyarlamak, tarihi ve vicdani sorumluluğumuzdur. Merkezi ve yerel idarelerin hukuki sorumluluğudur. Burası Vakıflar Alan Müdürlüğü’ne ait. O nedenle gözetmek da vakıf olmanın doğal gereğidir. Vakıflar Alan Müdürlüğü’nün korumacı bir şekilde yaklaşmasını, ona kadar operasyon ve eylem yapmasını bekliyoruz. İzmir Valiliği’ni, Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi’ni de göreve çağırıyoruz.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın