rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Şırnak’ta Tenis Kortu Açıp Kendini Çocuklara Adadı: Ataması Yapılmayan Öğretmen Hüseyin Buğa’nın Hikayesi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Terör ve şiddet yaşam koşulları altında bir çocukluk geçiren Şırnaklı Hüseyin Buğa, okuyup vücut eğitimi öğretmeni oldu. Ama atanamayan öğretmenler arasında olan Buğa, yılmadı. Çocuklara ulaşmayı kendine tahsis bilen Buğa, Şırnaklı çocukların tenis oynayabilmeleri için kapıları bir bir çaldı. Önce kurumlardan destek aldı. Sonradan da memleketini sokak sokak, semt mahalle gezdi, ailelere ve çocuklara ulaştı. şu anda 96 çocuğa tenis oynamayı öğretiyor. 

Raket de yoktu, kort da lakin o yeniden başardı.

s-56ac6c00a1f16f807ee5eb56eae575fb676529 Özgürlük gazetesinden Banu Şen’in haberine tarafından, Buğa’nın girişimleri doğru Şırnak’a bir tenis kortu açıldı. Şırnak Tenis Spor Kulübü kuruldu. Kurulan kulübe kaydolan çocuk sayısı 4 yıl içinde 96’ya ulaştı. Şırnaklı çocuklar antrenmanları aksatmadan salona, korta koşmaya başladı. Malzeme bulmakta zorlansalar da tenise küsmeden aksatmadan devam ettiler. Bir avuç olan kursiyer sayısı arttıkça arttı. 6-18 yaş arası Şırnaklı çocuklar anne babalarının da desteğiyle okuldan arta kalan zamanlarında tenis oynamaya başladı. Somut yetersizlikler nedeniyle büyük turnuvalara katılamasalar da Şırnak’ta kendi imkânlarıyla amatör turnuvalar düzenlediler.

Kulübün 3 de engelli sporcusu var.

s-bc94b416388914afd0277573cd317f3f7108ef Baskı koşullarda çalışmaları sürdüren kulübün 3 de engelli sporcusu var. Hüseyin öğretmen sporcular için özel tekerlekli sandalye bir yana adi tekerlekli sandalyeleri bile olmayan bu çocukları da salondaki hakem sandalyelerinde çalıştırıyor.Spor her zaman benim için tutunacak bir dal oldu diyen Buğa, engelli öğrencisi Musa Sevim ile İzmir’de katıldığı bir turnuvada şöyle konuştu: ”Güç şartlarda büyüdük. Lakin spor benim için daima tutunacak bir dal oldu. Tenisi üniversitede öğrendim. Mezun olup atanamayınca ‘Elit bir spor olan tenisi neden Şırnaklı çocuklar da öğrenmesin’ diye düşündüm. Hiçbir imkâna sahip değildik. Ne bir raket ne bir kort. ‘Şırnak’ta da bu sporu yayabilirim’ hedefimden vazgeçmedim.”

‘Milli sporcu olup ülkeme madalya getirmek istiyorum’

s-4b72abe6b755e7598f3734a6e604c37106a0ea Şırnak Tenis Kulübü’nün engelli sporcusu 11 yaşındaki Musa Sevim, İzmir Kültürpark Tenis Kulübü desteğiyle alınan sandalyesiyle turnuvaya izleyici olarak katıldı. Tenisin kendisi için her şey olduğunu söyleyen minik sporcu, Milli sporcu olup Türkiye’ye madalya getirmek istediğini söyledi.

‘Çocuklar teröre bulaşmasın istedim’

s-17f9eea2929c93a93305ad0342160853653b01 Çocukların teröre bulaşmasını istemediğini ve bu çocukların spora yönelmesi gerektiğini gösteren Buğa, hikayesini şu şekilde anlatıyor: ”Öğrencileri çocukları diğer bir farklı alana çekebilirim diye düşündüm. Burada defalarca ailelerin çocuklar teröre bulaşmasın korkusu olurdu. ‘Diğer şeylerle ilgilenmesinler’ diye anlatıp ailelere ulaştım. Sahada olsun çabalasın stresini toptan çıkarsın. Önce tenis kortu yoktu. Destekçimiz Selma Özçınar baştan sona Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nde yapılan kortta antrenman yapıyoruz. gerçi tatmin edici olmuyor. Turnuvalara gitme imkânımız değil. Fazla kabiliyetli sporcularımız var imkanımız olursa sporcu sayımızı iki katına çıkarırız.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın