rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

RTÜK Başkanı Açık Konuştu: ‘Her Adaya Eşdeğer Zaman Verilmesini Bekleyemeyiz’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Türkiye 24 Haziran’da erken seçime bu vesileyle medyanın muhalefete yönelik cepheli bir tutum izlediği eleştirileri gündemin üstteki sıralarındaki yerini koruyor. Bu eleştirilere karşın RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’dan uyarı çeken bir yorumlama geldi. “Medyamız çoğulcu, bir sürü yerel medya kuruluşu var. Adaylar rahatlıkla medyada yer alabiliyor” diyen Yerlikaya, “Televizyonlardan da her adaya eşdeğer zaman vermesini bekleyemeyiz. Arz talep dengesi var” ifadelerini kullandı.

s-703552fa73f47f60be79fd3a5e03ca1a9dc571 AA’nın aktardığına kadar, 18 Nisan-7 Haziran tarihleri arasında RTÜK Irtibat Merkezi’ne iletilen 8 bin 408 şikayetin yalnızca 141 adam başına seçim yayınlarına ilişkin. Vatandaşların televizyon yayınlarına aleyhinde alıngan olduğunu belirten Yerlikaya, şöyle dedi:

“Adaylar rahatlıkla medyada yer alabiliyor”

s-11bb0a035761f10478c0aaf2422156dc659cc5 “Olumsuzluk olduğunda yoğun şikayet gelebiliyor. Bu seçim döneminde öyle şikayet yok. ‘Haber alamıyoruz, cumhurbaşkanı adaylarını izleyemiyoruz, milletvekili adaylarını dinleyemiyoruz’ gibi talepler değil. Çünkü medyamız çoğulcu, bir sürü lokal medya kuruluşu var. Adaylar rahatlıkla medyada yer alabiliyor. Onun için de fazla artı şikayet gelmiyor. Tabii bundan daha sonra kampanya başlatıp şikayetler artarsa onu da bilemiyorum. Şu başlıca dek aşırı bir şikayet yok. Gayet alışılagelmiş, vatandaşlar da memnun. Televizyonlardan da her adaya eşit vakit vermesini bekleyemeyiz. Yüzlerce milletvekili adayı var, fazla sayıda cumhurbaşkanı adayı var. Arz talep dengesi var. ”

“Çoğulculuk sayesinde seçimler bakımlı ortamda sürüyor”

s-b503fd925a5b2ddd0488b38f790b012337a9c8 Radyo ve televizyonların “editoryal serbest çerçevesinde” yayınlar yaptığını savunan Yerlikaya, “Avrupa’da da bu böyledir. Cümbür Cemaat fikrini açıklama edebiliyor. Mecralar, gazeteler ve sosyal medya imkanları fazla pozitif. Dolayısıyla böyle bir çoğulculuk var. Bu da seçimlerin gizli ortamda sürdürülmesini sağlıyor” dedi.

“Türkiye’de tanıdık olmayan medya grupları bile var, nasıl tekelci olabilir?”

s-cc22a7e34fa270dc7695de68abac97a1e11457 Televizyonların yanlı yayınlama yaptığına dair bir takım kampanyaların yapıldığına dikkati çeken Yerlikaya, şöyle devam etti:”Önce TRT’den başlamak üzere ‘yanlı davranıyor, iktidarı veriyor, onun dışındakileri vermiyor’ denilerek eleştirilecektir. ‘RTÜK, iktidarın sopası’ gibi eleştiriler geliyor. Özel radyo ve televizyonların yanlı davrandığına dair beyanlar olabilir. Bunların hiçbirisi dürüst yok. Türkiye’de yabancı medya grupları bile var. Nasıl tekelci olabilir? Bu iyice bir safsata ve kasıtlı bir davranıştır. Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığı, seçimlere de aldanma karıştırıldığı iddiası ile Türk medyasının ardından Türk demokrasisini gaye alacaklar diye düşünüyorum. ‘Eşitlik, medya özgürlüğü yok’ gibi kampanyalarla bunu sürdürecekler diye düşünüyorum. Halkımızın ve medyamızın bu konuda çok uyanık olması gerekir. Planlı bir hareket gibi görünüyor.”

RTÜK Başkanı Yerlikaya’nın sözleri sosyal medyanın gündeminde…

Hem bakınız

RTÜK Üyelerinin ‘TRT’ye Ceza Ver’ Talebine YSK’nın Yanıtı: ‘Yetkimiz KHK ile Alındı’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın