rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’ye 5 Ülkeden Kayak Tutkunları Geliyor

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Kaçkarlarda helikopterli kayak başlıyor, 5 ülkeden tutkunları geliyor

RİZE’nin Kaçkar Dağları’nda her yıl yapılan helikopterle kayak sporu heliski coşkuı bu yıl da başlıyor. Ay sonunda iki helikopterle başlayacak etkinlik için Almanya, İsviçre, Fransa, İtalya ve Rusya’dan 300 dolayında heliksi tutkunu Rize’ye gelecek. Helikopterle alınarak Kaçkar dağı zirvesine bırakılacak serüven tutkunları, karla kaplı dik zirvelerde yaşayacağı kayak coşkuı için haftalık 20 bin Euro’yu da gözden çıkarıyor.

Çamlıhemşin İlçesi’nin Ayder Yaylası ile Kaçkar Dağları’nda meydana getirilen heliski sporu bu yılda başlıyor. Rize Valiliği İl Sportif gezim Kurulu’nun izni ile Ocak ayı sonucunda başlamış olacak ve Mart ayı sonuna kadar sürecek etkinlik için Almanya, İsviçre, Fransa, İtalya ve Rusya’dan 300 dolayında heliksi tutkunu kente gelecek. Sabah erken saatlerde helikopterle alınarak dağların zirvesine bırakılacak sporcular, kayarak vadilere inecek. Helikopterle yine zirveye bırakılacak kayakçılar gün boyu zorlu ve dik yamaçlarda spor yapmanın keyfini yaşayacak.

HAFTADA 20 BİN EURO ÖDÜYORLAR

Vadiler boyunca inerek nefes kesen görüntülere imza atan kayakçılar, adrenalini çoğaltmak için oluşturdukları çığla bile yarışıyor. Sporcuların sırtlarında taşıdıkları airbag özellikli çantalar, olası çığ altında kalınması halinde otomatikman açılıyor ve bir çadır görevi görüyor. Çantada bulunan GPS cihazı helikoptere sinyal gönderiyor, çığ altında kalsa bile sporcunun yeri rahatça bulunuyor. Yabancı kayakçılar bu coşkuı yaşamak için haftada birey başı 20 bin Euro’yu da gözden çıkarması gerekiyor.

‘HELİSKİ BÖLGEMİZ İMAJINA KATKI SAĞLIYOR’

Heliski sporunun Türkiye’de bir tek Kaçkarlarda yapıldığını ifade eden Rize Kültür ve gezim Müdürü İsmail Hocaoğlu, etkinliğin kayakta tecrübesi yüksek olanların yaptığı en tepe noktası olduğunu söylemiş oldu. Hocaoğlu, İl Sportif turizm Kurulu’nun değerlendirmeleri sonucunda muhtemelen Ocak ayının sonlarında Heliski faaliyeti başlamış olacak. Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa ve Rusya başta olmak üzere farklı ülkelerden gelecek sporcular bu faaliyeti Kaçkarlarda gerçekleştirecek. Bu spor türü kayak mevzusunda bölgemizin görüntüına büyük katkı sağlıyor. Yılda ortalama 200-300 fert bu faaliyeti gerçekleştiriyor. Aslına bakarsan bu faaliyeti icra eden dünyada ortalama 10 bin birey bulunuyor. Heliski yapmak için kayak konusunda büyük bir tecrübeye haiz olmak gerekiyor. Bundan dolayı Heliski kayakla ustalaşmış düzeyde ilgilenenlerin yaptığı bir etkinlik dedi.

Kaçkar Dağları’nın bu etkinlik için dünyada en uygun alanlardan biri olduğunu vurgulayan Hocaoğlu şöyle mevzuştu Şu anda mevsim normallerine göre havaların sıcak seyretmesine rağmen Heliski yapmak için Kaçkarlarda uygun ortam ve kar mevcut. Önümüzdeki döneminde kar kalınlığının artmasına bağlı olarak faaliyeti gerçekleştirmek için daha fazla kişinin bölgemize geleceğini düşünüyoruz

10 YILDA 3 BİN 500 SPORCU

Kaçkar Dağları’na son 10 yılda, aralarında Fransa, Almanya, İsveç, İspanya, İsviçre, Kanada, ABD ve Rusya’nın da bulunmuş olduğu ülkelerden 3 bin 500’e yakın sporcu bölgeye geldi. Helikopterle dağların zirvesine bırakılan, peşinden kayarak vadi süresince inen sporcular büyük heyecan yaşadı. Dünyada, Alaska, Kanada, Alp Dağları’nda yapılan heliski, Türkiye’de ise sadece Kaçkarlar’da yapılıyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın