rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’nin En Gizemli Mafya Babası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
21

Dünyada “Türk Escobar” olarak tanınan “Sarı Avni” lakaplı uyuşturucu ve silah kaçakçısı Yaşar Avni Musullulu (73) prostat kanserinden yaşamını yitirdi. Ünlü baronun, sırlarını kayıt altına aldırdıktan sonra hayata veda ettiği ortaya çıktı. “Sarı Avni”nin hayatı, 1942‘de Rize‘de başladı. 1980‘den önce “Karadurmuş” olan soyadını “Musullulu” olarak değiştirdi. 12 Eylül öncesi silah kaçakçılığından aranırken yurt dışına kaçtı. Yeraltı dünyasındaki şöhreti Amerika’dan İtalya’ya, Afganistan’dan İsviçre’ye kadar uzandı. 

Interpol’ün kaçaklar için çıkardığı “kırmızı bülten” ile yıllardır peşinden koştuğu baronlardan biri olan Musullulu, dünyanın önde gelen eroin şebekelerine en fazla baz morfin sağlayan adam olarak ün saldı. İsveç ve İspanya‘da malikanelerde lüks içinde yaşadı. İsviçre’de İtalyan ve Lübnan mafyasının gelirini akladı. Bulgarlarla ortak eroin laboratuvarından Papa’ya düzenlenen suikaste, kara para aklamadan, İtalya’daki devlet-mafya savaşında köprü adamlığa kadar, her taşın altından Sarı Avni çıktı. 

YURDA NASIL GİRDİ? 

Musullulu, 90’lı yılların başında yasa dışı yollardan girdiği Türkiye’de Rıza Ekşioğlu sahte kimliği ile Altınoluk‘a yerleşti. 14 yıl Altınoluk halkının “Rıza Bey” olarak tanıdığı 

Sarı Avni‘nin sahte dünyası ise 5 Kasım 1998‘de yıkıldı. Uluslararası kaçakçı, işlettiği Oba Restoran’da yakalandı. Musullulu’nun Susurluk kazasından 2 gün önce Abdullah Çatlı ve Sedat Bucak ile buluştuğu ortaya çıktı. Mahkeme, Musullulu’yu 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Yaşar Avni Musullulu, 6 Mayıs 2002 tarihinde Şartlı Salıverme Yasası‘ndan yararlanarak tahliye oldu.

‘ÜLKENİN DURUMUNA GÖRE’ 

Yeraltı dünyasında “Atilla” kod adını kullanan Yaşar Avni Musullulu prostat kanseri tedavisi gördüğü İstanbul Gayrettepe‘deki özel bir hastanede 2 Mayıs günü yaşamını yitirdi. Son nefesini verdiği sırada yanında yakınları ve çocukları vardı. Geride cevapsız sorular bırakan Musullu’nun ölmeden önce 73 yıllık sırlarını, 2 yakınına anlatıp, bunları kayıt altına aldırdığı öğrenildi. “Sarı Avni’nin “Ben öldükten sonra ülkenin durumuna göre bu sırları bir kitapta toplayın” dediği kaydedildi. 

OYUN BİTTİ, POLİSİZ’

Altınoluk’ta ‘‘Rıza Ekşioğlu’’ adını aldı. Çevresindekilerin güvenini kazandı. Herkese, İstanbul’da tül perde fabrikası bulunduğunu, astım hastası olduğunu için oksijeni bol Altınoluk’a yerleşmek istediğini söyledi, ‘sahte’ bir dünya yarattı. Ancak bu sahte dünya, 1998 Kasım’ında çöktü. Dönemin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Emin Aslan yönetimindeki polis, ‘‘Yazlık villa arıyoruz’’ bahanesiyle temas kurup, son pazarlık için buluştukları lokantada, ‘‘Oyun bitti. Biz polisiz. Seni almaya geldik. Haydi gidiyoruz’’ dediler. Sarı Avni polise hiç güçlük çıkarmadı.


MİT RAPORU’NDA İSMİ GEÇTİ…
Prostat kanserine yenik düşen ünlü baronlardan Yaşar Avni Musullulu‘nun adı MİT Raporu‘nda geçti. Raporda, “Sarı Avni”nin 12 Eylül döneminin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya ile olan yakın ilişkisinden bahsedilirken, Şahinkaya’ya yurt dışında villa aldığı iddia edildi. Musullulu’nun 12 Eylül’den önce kaçak silah ve cephane getirip, Türkiye’de sattığı öne sürüldü. Karanlık icraatlarını dünya çapında rahatlıkla sürdüren “Atilla” kod adlı Musullulu’yu kollayan dışardaki ve içerdeki isimler ise hep merak konusu oldu. Toprağa verilen uyuşturucu baronu ‘Sarı Avni’nin yakınlarına anlattığı sırlarının, yanıtsız kalan çok sayıda soruya cevap niteliği taşıdığı ifade ediliyor.

Mevlüt YÜKSEL 

.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
21

Yorum bırakın