rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rizeli Kadınlar Çaylarını Dereye Döktü: “Bu Kapkaççılığa Neden Kimse ‘Dur’ Demiyor?”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Rize’de, bir takım özel sektör kuruluşlarının, 2,32 lira olarak açıklanan taban fiyatının aşağıda yaş akarsu satın alması, akarsu üreticilerinin tepkisine neden oldu.Dere Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Mavi, “Özel sektör vatandaşın üzerine gelmeye devam ediyor, bununla kalmayıp kapkaç yöntemini kullanıp verilen taban fiyatın aşağıda çay almaya devam ediyorlar. Bu kapkaççılığa niçin kimse ‘dur’ demiyor?” dedi. Üretici kadınlar da tepkilerini,  çaylarını Ardeşen ilçesindeki Fırtına Deresi’ne dökerek gösterdi.

s-93fcd1a9d63cf98066e25a3711e3eb2281eedd Memişağa Tuzcuoğlu Parkı’nda toplanan Dere Üreticileri Derneği üyeleri, özel sektörün düşük fiyata nehir alımına tepkisini dile getirdi. Grup adına konuşan Nehir Üreticileri Derneği Başkanı Mustafa Mavi konuştu.

“1,50 lira fiyat veren var”

s-1f6c14d1f301feaa2d574cf0f27750ba5693b2 Özel sektörün bahşedilen taban fiyatın altından nehir almaya devam ettiğini belirten Mavi, “Ticaret Borsası üyelerine hiçbir şekilde güvenmiyoruz. Çünkü bu fırsatçılık onların işine geliyor. Daha doğrusu nehir kütük getirmeye devam ediyor. Ticaret Borsası niçin üyelerine kalkıp ‘Hatalı yapıyorsunuz’ demiyor. acilen 1,80’den nehir almaya devam ediyorlar hatta 1,50 lira fiyat veren var. Bu kapkaççılığa niçin kimse ‘dur’ demiyor” dedi.

“Üreticiler sakın acele etmesin”

s-125c2b4753f67643e81a622d2d9d8e4a09a6ab Üreticilere seslenen ve acele etmemeleri yönünde uyarıda bulunan Mavi, “Biz üreticiye diyoruz ki; sakın telaş etmeyin, bekleyin cebinizdeki parayı bunlara kaptırmayın. Üreticilerimiz beddua ederek nehir veriyorlar. Ey siyasiler bugün siz üreticiye sahip çıkın, onlar da tercih zamanı sizlere sahip çıksın” diye konuştu.

“Nehir üstünde oynanan bu oyunlara bir dur deme zamanı gelmiş ve geçmiştir”

s-43ad53c62e9d20305f2e1976279530bc2b5ace Kentte, Ardeşen ilçesindeki Kasırga Köprüsü üzerinde toplanan çay üreticisi bir grup kadın da özel sektörün düşük fiyattan nehir alımına karşı çıktı. Imalatçı kadınlar tarlarından topladıkları yaş çayı, bulundukları köprüden alkışlar eşliğinde Kasırga Deresi’ne dökerek tepkililerini gösterdi.Grup adına konuşan çay üreticisi Naciye Terzibaş, protestolarındaki amacın özel sektörün uygulamaya soktuğunu öne sürdüğü sömürü düzenine karşı kendi haklarını müdafaa etmek olduğunu söyledi. Yaş dere üstünde oyun oynandığına dikkat çeken Terzibaş, “Bölgemizin tek geçim kaynağı olan yaş çay üstünde oynanan bu oyunlara bir dur deme zamanı gelmiş ve geçmiştir. Yalnızca kendi şirketlerinin menfaati üzerine kurulu politikaları acımasızca uygulamaya sokan bilhassa özel çay fabrikaları vatandaşın aklı ile adeta dalga geçmektedir. Evet, belki bizlerin birçoğu ilkokul mezunu evet belki bizlerin birçoğu eli nasırlı fakat unuttukları bir şey var. Bizlerin bir ailesi var, okula giderken bizden para isteyen bir çocukları var hepsinden önemlisi bizlerin de oynanan oyunları görüp analiz etme yeteneği var” ifadelerini kullandı.

“Bizler yalnızca alın terimizin karşılığını istiyoruz”

s-ac3d70714c44d3d7d32a7e235975f2a60f7d63 Dere müstahsilinin son dönemde yalnız bırakıldığını belirten Terzibaş, “Bizler yalnızca alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bizler evlerimize götürecek ekmek paramızın gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. Bizler heybetli binalarda holdinglerde oturup bizlere zavallı gözü ile bakıp yarım saat içinde 3 farklı fiyatla karşı karşıya kalmamıza karşısında çıkıyoruz. Bu tavrımızın hiçbir siyasi temeli yoktur. Bu konuşma sadece ve sadece mübarek ramazan ayı öncesi haklı mücadelemizin bir yansımasıdır. Müstahsillerimize de aramak istiyoruz: Özel sektöre çanak tutmayalım, daha yavaş hareket edelim” diyerek sorunlarının bir lahza önce çözüme kavuşturulmasını istedi. Protesto gösterisi, kadınların alkışları eşliğinde sona erdi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın