rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize’de En Güzel Mekânlar

Rize'de En Güzel Mekânlar

Rize’de En Güzel Mekânlar

rizede en meşhur mekanlar
rizede en meşhur mekanlar

 Rize, yemyeşil köyleri, inanılmaz görünümler yayınlayan Rize yaylaları, dört bir yandaki çay bahçeleri, dinlerken insana huzur veren nehirleri ile hayran bulunduğum bir ilimiz oldu. 7 gün kaldığım Rize amacıyla, her mevsim gitmeyi planlayanlardan bulunduğumu söyleyebiliriz. Neden mi? Dediklerine göre, makale ayrı güzel, kışı ayrı; sonbaharı bambaşka, ilkbaharı çok farklı güzel olurmuş Rize’nin. İşte bu makalemde, Rize’de En Güzel Mekânları görmeniz amacıyla Rize gezilecek yerler rotası ile ilgili bildiklerimizi tek tek anlatacağız.

 

Rize Gezilecek Mekanlar: Gito Yaylası

Bu makalemde ise, Rize’ye gidecek olanlara rotalar çıkarıp; kaç gün nereyi gezmesi gezmesi gerekliliğini anlatacağım. Hem de, yaylaların dışında kalan Rize’de görmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim. Esasında bildiğiniz bedavaya rehberlik hizmeti yapacağız desek de olur.

Rize’ye gitmeden, netlikle otelleri eskiden ayarlayın. Çoğu otelde yer bulunmuyor. O yüzden gitmeden evvelce Şu Siteden otelleri inceleyip, ona göre plan yapın derim.Rize’de En Güzel Mekânlar hakkında detaylar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 

Rize Gezilecek Yerler Sıralı Listesi

Tatil Dükkânı

 

Aşağıda sıraladığım bütün Rize de gezilecek yerler listesini tek tek gezdim. Rize Kalesi, Ağaran Şelalesi, Palovit Şelalesi ve Zil Kale’yi v.s. bu makalemde anlatacağım.

 

Rize’de En Güzel Mekanlar Listesi:

 

Rize Kalesi (Rize Merkezde)

Ağaran Şelalesi

Çat Vadisi

Zil Kale

Palovit Şelalesi

Fırtına Deresi

Rize’de gezilecek yaylaların listesi

 

Gito Yaylası

Badara Yaylası

Çiçekli Yaylası

Pokut Yaylası

Sal Yaylası

Avusor Yaylası

Huser Yaylası

Ayder Yaylası

Galler Düzü

Kavrun Yaylası

Bu bahsettiğim yerlerin tamamına arabayla gitmeniz gerekiyor. Rize’de hava limanı olmadığı amacıyla, aracı Trabzon’dan kiralayın derim. Kiralamadan evvelce de Şu Siteyi kullanarak vasıta kiralayın. Çok başarılı bir sitedir kendileri. Bir sürü vasıta kiralama şirketini tek çatı altında görebilirsiniz.

Rize Kalesi

Bu arada size çok mühim de bir bilgi vereyim : Hani o televizyonlarda, genellikle Karadenizli şarkıcıların konuştukları dil var ya. O Lazca değil. O, Karadeniz şivesidir. Asıl Lazca, bambaşka dildir ve bilhassa Rize’nin Ardeşen, Pazar, Çamlıhemşin gibi ilçelerinde sıkça duyulur. Bilginize.

Rize’de En Meşhur Mekanlar

Rize Merkez’deki Dağmaran Restoran’ın Balkonundan Manzara gayet iyi bir şekilde görünmektedir.

 

Rize’ye gelince ilk işimiz Rize’yi tepeden görebileceğimiz kaleye çıkmak oluyor. Rize’nin tepelerindeki çay bahçelerine bakarak “Merhaba.”diyorum. Daha işimiz çok. O yüzden, ilk olarak bir tepeye çıkıp kenti tanımaya, en azından biraz ön gözlem edinmeye bayılanlardanım.

 

Rize merkeze gelince, merkezdeki çarşıda kısa bir yürüyüş yapıyoruz. Sonra, Dağmaran restorana gidelim diyoruz. Hem Rize’yi tepeden görebildiğiniz hem de çok güzel yemekleri olan bir restoran burası. Genellikle muhlama, karalahana dolması harika. Rize yemekleri makalemdan detaylara bakabilirsiniz.

Ağaran Şelalesi

Bugün, biraz yakın yerleri gezeceğiz. Hava yağmurlu bulunduğu amacıyla Rize yaylaları tırmanışı yapmayacağız. Yollar çok kötüymüş. Toprak bulunduğu amacıyla, birçok nokta çamurlaşmış. “Acelemiz yok ya! ” diyerek, Rize merkezde ya da yakın olan gezilecek yerlere bakalım diyoruz.

Ağaran Şelalesi: Rize de gezilecek yerler

 

Ağaran Şelalesi, Rize merkeze 12 kilometre mesafede, ufak bir uçurumdan akan şırıl şırıl sesiyle çok beğendiğim bir yer oluyor. Şelalenin aktığı noktada meydana gelen göletde yüzmeyi düşünsem de, havanın benim gibi Fethiyeli birisi amacıyla soğuk bulunduğunu fark edince vazgeçiyorum. Nasılsa, daha 1 hafta buralarda olacağım.

 

Bu arada, Ağaran Şelalesi’nin derhal karşısında güzel bir işletme de ilgimi çekiyor. Otelmiş. İnternetten de biraz araştırdım gayet güzel bir tesise benziyordu. Bir daha zamanım olsa netlikle 1 gece kalmak isterdin. Belki siz istersiniz diye linkini aşağıya ekliyorum.

Zil Kale Rize

Gelelim en mühim Rize’de gezilecek yerler durağımıza. Yani Zil Kale’ye. Yemyeşil yollardan; ladin, kvasıtaam, köknar ağaçlarının gölgelerinin amacıyladen; Fırtına Deresi’nin serin rüzgarını alarak yolumuza devam ediyoruz. Heryer yemyeşil. Gürül gürül akan nehrin sesinden konuşmuyorum bile.

Bana göre Rize’de gezilecek yerler arasında netlikle olması gereken bir yer Zil Kale. Hem fotoğraf çekmek amacıyla, hem de sunmuş bulunduğu görünüm ya tanık olmak amacıyla görülmesi gereken yerlerden.

Zil Kale Rize

Bu arada Zil Kale, “Aşağı Kale” manasına geliyormuş. Her ne kadar kalenin yapım tarihi bilinmese de, taş kısmının 13. y.y.’da yapıldığı ön görü ediliyor.

Son olarak, Zil Kale’nin derhal yanı sıra bir de restoran var. Eğer buraya kadar gelmişseniz ve daha da ileriye yani Gito Yaylası ya da Çat Vadisi’ne gidecekseniz, burada yemek yedikten sonra yolunuza devam edin derim.

 

Palovit Şelalesi

Rize’ye gelmeden evvelce her bireyin “Amman Deniz. Palovit Şelalesi’ni görmeden sakın Rize’den ayrılma.” önerilerini Emin’e hatırlatıyorum.

 

Yine o efsane içten aksanı ile başlıyor rehberlik etmeye ve bir ileri durağımız olan Palovit Şelalesi’ne gidiyoruz.

Palovit Şelalesi

 

İtiraf edeyim: Öyle ayılıp, bayılmıyorum buraya. 15 metre yükseklikten dökülen ufak bir şelale ama bildiğim kadarıyla Rize’de debisi en yüksek olan şelalelerden bir tanesi. Genellikle şelalenin döküldüğü yerden görünüm güzel görünüyor. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız hoşunuza gidecektir.

Fırtına Deresi

Birçok Karadeniz filminde ya da dizisinde duyduğum Fırtına Deresi’nden bahsetmeden olmaz. Yaklaşık 60 kilometre uzunluğundaki Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamacındaki derelerden oluşuyormuş. En son Ardeşen ilçesinden Karadeniz’e kavuşuyormuş.

 

Fırtına Deresi: Rize

Rize’de gideceğiniz birçok yaylada, işte bu Fırtına Deresi’nin kollarını göreceksiniz. Hem de Fırtına Deresi’nde tespit edilen köprüler de, bilhassa fotoğraf çekmek amacıyla adeta poz sağlıyor benden söylemesi.

 

Bir de, Rize’ye kadar gelmişken, şayet Fırtına Deresi’nin debisi iyi ise, netlikle salcılık yapmanızı öneriyorum. Buraya kadar gelmişken yapmadan dönmek olmaz.

Rize’ye gitmeden önce, netlikle otellerini eskiden ayarlayın. Çoğu otelde yer bulunmuyor.

Çat Vadisi

Ecevit Deresi ve Fırtına Deresi’nin birleştiği yerde tespit edilen Çat Vadisi, bana göre Rize’deki en güzel duraklardan bir tanesi. Biz, gerçekte Çiçekli Yaylası’na giderken buraya da uğruyoruz.

 

 

Rize’ de En Meşhur Kahvaltı Mekânları

Çat Vadisi

Gelmişken Toşi Pansiyon’un restoranında muhlama ve çay 2’lisininin tadını Fırtına Deresi’ni izleyerek çıkarıyoruz. Genellikle konaklama konusu ile ilgili yer arıyorsanız, Toşi Pansiyon’da konaklayabilirsiniz.

Yorum bırakın