rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize Kaçkar Dağları

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

 Bu yaylayı genelde Lazlar kullanır. Ayder’de Kavun’a giderken ilk soldan sapıldığında Avusor Yaylası’na giden yola girmiş olursunuz. Burada genelde taş evler ve ahşap evler vardır. Ve yaklaşık olarak 50 hane mevcuttur. Doğa harikası bir yer olan Ayder Yaylası yerli ve yabancı turistlerin gözdesidir. Yine Rize’nin en güzel yerlerinden biri olan Şenyuva Köprüsü, bu bölgenin en eski köprüsüdür. Ve bir tarihi eserdir. Kemerli bir yapıya sahip olan Şenyuva Köprü’sü eskiden Çinçiva adı ile anılırdı. Rize halkına göre köprünün kitabesi bir selde kaybolmuştur. Köprünün uzunluğu 40 metre kadardır ve dere ile arasında yaklaşık olarak 15 metre bulunmaktadır. 

Rize’nin tabiat harikası bir yer olduğunu gösteren Ayder Yaylası , kaplıcası ile de meşhurdur. 2005 yılından önce insanlar tarafından kullanılan Ayder Yaylası Kaplıcası sağlık merkezi olarak kullanılmaya başlamıştır. Temiz havada, zümrüt yeşili çimenleri ile sağlık bulmak, sağlıklı olmak isteyenlerin tek adresi olmuştur. Bir kez daha Rize’nin doğal güzelliklerinden biri olan Palovit Şelalesi ile sizlerleyiz. Çamlıheşmin’de bulunan Palovit Şelalesi, zümrüt yeşilinin hakim olduğu tepeden beyaz ve zarif bir örtü misali sanki bir tablo gibi gözler önüne gelir. Buraya ulaşmak oldukça kolaydır. Vardığınızda birçok doğa harikası şeyler ile karşılaşmanız an meselesidir. Çamlışehin’e 60 km uzaklıkta olan Verçenik Yaylası, halkın çadır kültürünü en güzel şekilde kullandığı ve kullanmaya devam ettiği bir yayladır. Rize bölgesine en uzak yayla olarak da bilinir. Verçenik Yaylası yaklaşık 8 yıldır yayla şenliklerine ev sahipliği yapıyor.  Kaçkar Dağ’ından sonra en yüksek tepe olarakda biliniyor. 

Evet sevgili okurlarımız, bugün sizlere Rize’nin doğal güzelliklerinden olan 6 yeri beğenilerinize sunduk. Kısaca bilgi verdiğimiz bu güzel yerler gelen herkesi büyülüyor. Sizler de bu güzel yerlesin büyüsene kapılmaya ne dersiniz?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın