rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Rize Hakkında Bilgiler

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Rize

 Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır. 12 ilçeye sahip ve nüfusu 348 bin 776 kişidir. Karadeniz’in dik yamaçlı vadileri, dağları, gölleri, yaylaları, köprüleri, kaleleri ve dereleri oldukça önemli bir turizm beldesidir. Yaz ve ilkbahar zamanlarında oldukça yüksek sayıda turist ağırlayan şehir, turizm potansiyelini her geçen gün artırmakta ve turizm cenneti mekanlarıyla kalplerde taht kurmayı başaran bir şehrimizdir Rize.

Yaz aylarında gezmeye en uygun hava koşullarıyla yerli, yabancı turistleri beklemektedir.

Bitkiörtüsü: Ormanlar alçak kesimlerde kızılağaç, gürgen, kestane, ıhlamur, kayın, meşe gibi yayvan yapraklı ağaçlar ve yerli halkın komar adını verdiği orman gülünden oluşmaktadır. Daha yüksek kesimler ise, ladin ve köknar gibi iğne yapraklı ağaçlarla kaplıdır.

İklimi: Kıyı kesiminde ılık ve çok yağışlı bir iklim görülmektedir. Rize ili, Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesidir. Bu durum Rize’de sel baskını ve heyelanların görülme sıklığını da arttırmaktadır. Kış aylarında iç kesimlerde karasal iklim hüküm sürer.

Ekonomi: Rize ekonomisi çay sektörüne dayalıdır. 48 yaş çay işleme ve çay paketleme fabrikası ve 17.000 çalışanı ile sektöre yön veren kuruluş geçmişte olduğu gibi günümüzde de Çaykur’dur. Paketlenmiş çayda Çaykur’un pazar payı %65 özel sektörün payı %35’tir. Rize’de kivi üretimine de son yıllarda önem verilmeye başlanmıştır. Balıkçılığın payı ise günden güne azalmaktadır.

Çaykur Rizespor, Türkiye’nin Rize ili merkezli futbol kulübü. 19 Mayıs 1953’te kurulan takım, iç saha maçlarını Çaykur Didi Stadyumu‘nda oynamaktadır. Renkleri mavi yeşildir. Süper Lig’de mücadele etmektedir.

Tarihi kültürel zenginlikleri ve bizlere bıraktığı eşsiz mirasıyla Karadeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biridir Rize.

Bir insanın hayatında görmesi gereken ve Türkiye’nin incisi benzersiz doğa güzellikleri, birbirinden lezzetli yemekleri ve tarihi kültürel zenginlikleriyle keşfedilmeyi arzulayan bir şehir. Ülkemizin yeşillik bakımından oldukça zengin olan Rize’de gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Karadeniz’in eşsiz güzelliğini yansıtan Rize’de hem Karadeniz yemekleri hem de Doğu Anadolu’ya ait olan yemekler bulunmaktadır. Farklı kültürleri ve farklı tatları tatmak isteyenler için Rize oldukça güzel bir şehirdir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın