rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Peki Oylar Nasıl Hesaplanacak? Öne Çıkan Başlıklar ile Siyasette ‘İttifak’ Dönemi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Takvimler 12 Mart 2018’i gösterdiği gün AKP ve MHP’nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de taşıyan 26 maddelik müşterek kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Bu Vesile Ile siyasi partilerin ittifak yapmalarını engelleyen hükümler ilgili yasalardan kaldırılmış oldu. Meclis’cilt yıldırım hızıyla geçen yasaya eleştiriler “temsilde yargı” ilkesinin zedeleneceği yönündeydi. İttifak yapan partiler yüzde 0.5 ile bile TBMM’ye girebilirken ittifaklara dahil olmayan partiler yüzde 9.99 oy oranıyla dışında kalıyordu. “İki partinin yararına tarafından hazırlandı” eleştirileri sürerken Türkiye beklenenden 17 ay önce tercih sath-ı mailine girdi ve gözler muhalefete çevrildi. 

Ve dört muhalefet partisi, 24 Haziran’daki milletvekili seçimlerine ittifak halinde katılma kararı aldı.

s-9b5081a955a782115ca7477e9fef6e1073ade6 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz hafta partisinin grup toplantısında “Tüm siyasi parti liderlerine sesleniyorum biz her türlü özveride bulunmaya hazırız. Kimler bir araya geliyorsa beraber yol almak zorundayız” demiş ve ittifak çağrısı yapmıştı. İki gün önce Muğla’da ‘Anadolu Medya Buluşmaları’ toplantısında yerel medya çalışanlarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Yüzde 10 tercih barajını kaldıracak ittifak için çalışıyoruz” demişti.

4 partili ittifakın protokolü yarın saat 15.00’te genel başkanlar tarafından açıklanacak.

Muhalefet İttifakta Anlaştı: CHP, İYİ Parti, DP ve SP Seçime Beraber Gidiyor – İttifak kararı alan partilerin, ittifak protokollerini 6 Mayıs’a dek Yüksek Seçim Kurulu’na sunması gerekiyor.İki ila dört sayfadan oluşması beklenen protokol iki parti liderinin onayından sonra TBMM’ye sunulacak. Protokolde ‘adalet ve demokratik parlamanter sistem’ vurgusu yapıldığı aktarılan bilgiler aralarında.

Dört parti esas ittifakı Meclis’te çoğunluğu temin etmek için yapacak.

s-32f495d9fab664514831178214a8553a613e75 Hürriyet’cilt Turan Yılmaz ve Rıfat Başaran’ın haberine kadar cumhurbaşkanı adaylarından hangisi ilk turda en yüksek oyu alırsa, dört parti ikinci turda o adayın etrafında kenetlenecek.Uzlaşmaya göre, dört parti milletvekili seçimlerinde ittifak yapacak. Her parti, kendi milletvekili adaylarını çıkaracak. Fakat bir takım kritik yerlerde ittifak içinde bulunan partiler netice edinmek için en güçlü olan partinin adaylarına takviye verecek. İttifakta CHP, İYİ Parti ve SP kendi kurumsal kimlik ve listeleriyle yer alacak. DP’nin bu ittifakta hangi formülde yer alacağı ise dört partiden yetkililerin oluşturduğu müşterek çalışma grubunun son toplantısında karara bağlanacağı belirtiliyor.

İttifak yapan partiler, oy pusulasında, ittifak unvanları aşağı bağlı yandan yer alacak.

s-27c7da1786b514ae6298fabf1b64854c891d0b Partilerin logoları, isimleri, genel başkanlarının adları ile partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de belirtilecek.Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine karşın tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını benzer zarfa koyarak sandığa attıktan daha sonra oy verme işlemini tamamlayacak.Birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.Aynı ittifak içerisindeki siyasi partilerin her birinin geçerli oyu, ittifakı yaratıcı siyasi partilerin o seçim çevresinde tek başına aldıkları oy sayısına, ittifakın karşılıklı oylarından gelen payın ilave edilmesiyle elde edilecek.

İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10’u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin herkes barajı geçmiş sayılacak.

s-785a38a566fdf911d446fadf9be12b15c00105 İttifak yapan her bir partiye karşılıklı oylardan gelen pay, ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin toplam oyuna bölünmesiyle elde edilen katsayının ittifakın iki taraflı oyu ile çarpımı sonucu elde edilecek.Tercih ittifakı yapılması halinde, yüzde 10’luk barajın hesaplanmasında ittifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamı alınacak, bu siyasi partiler için ayrıca baraj hesaplaması yapılmayacak.İttifakın elde edeceği milletvekili sayısının hesaplanmasında, ittifak yapan siyasi partilerin toplam oyu alınacak. İttifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı, ittifak yapan siyasi partiler arasında her birinin aldığı geçerli oy sayısı alınarak, bu düzenlemedeki usule tarafından paylaştırılacak.

AA ve Hürriyet

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın