rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Onlarca Işçi Tutuklu: 3. Havaalanı İnşaatından Sorumluluk Sahibi CEO’dan ‘İşçiler Haklı, Özür Dilerim’ Açıklaması

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

3. Havalimanı işçileri kötü barınma ve beslenme koşulları sebebiyle geçtiğimiz ay protestoda bulunmuştu. Protestonun ardından yüzlerce işçi gözaltına alınmıştı, onlarca işçi ise tutuklanmıştı. Havaalanı inşaatındaki çalışmaları yürüten İGA şirketinin CEO’su ise yaptığı açıklamada “Işçi arkadaşlarımdan özür diledim, haklıydılar” ifadelerini kullandı. 

İGA CEO’su Kadri Samsunlu, işçilerin çalışma koşullarından haberinin olmadığını aktardı.

s-760c8fd953dd59044046656be5a2f1820c7f40

Açıklamaları daha önce eyleme ‘sudan sebeplerden’ diyen Fatih Altaylı köşesine taşıdı.

3. Havaalanı İşçilerinin Eylemine ‘Sudan Sebeplerden’ Diyen Altaylı’ya Tepki: ‘Kalemin Kırılsın’ –

Altaylı’nın yazısının bir bölümü şöyle

s-e30911d68aaea11fa393b51fde931d7d7f14543. Havalimanı gezimizde İGA CEO’su Kadri Samsunlu’yla sohbet ederken, geçen ayki işçi eylemleri de gündeme geldi. Samsunlu’nun net ifadesi şu oldu:“Emekçi arkadaşlarımdan özür diledim. Özür dilerim. Haklıydılar”

Samsunlu böyle söyleyince hemen sorduk: “Madem haklıydılar bu sorunlar niye daha önce çözülmedi?”

s-5d56865fc73131321c93522c53d019fdc418a0Samsunlu çok net olarak şöyle dedi: “Sorunlar varmış birikmiş fakat benim haberim olmadı. Bunlar bana aksettirilmedi.” Peki sorunlar neydi?Samsunlu’nun söylediklerini aktarıyorum:“Ilk olay servis meselesinden patladı. Burada 30 binin üzerinde arkadaşımız çalışıyor. Bize ast ve taşeronlara emrindeki. Çalışanların servislere bindiği yerin üzeri kapalı olmadığı için yağmur altında kalıp ıslanmışlar. Haklılar mı? Haklılar. Bundan Başka de uzun zaman beklemek zorunda kaldıkları için servis çileye dönüşmüş.Tabii bu kadar fazla sayıda kişinin servis beklemesi ve aynı anda servise binmesi çok basit yok. Biz de servis saatlerini başkalaşmak istedik. Farklı gruplara, ayrı saatler vererek. Fakat taşeronlar buna harmoni sağlayamadı. Mesai alışkanlıkları vardı. Büyük oranda çözdük ama olan oldu”

Samsunlu işçilerin tepki gösterdiği tahtakuruları için de ‘o da doğru’ dedi.

s-a82dfd32ec38852c6a386b6955f9f620cd3db5İkinci mesele yatakhanelerdeki tahtakuruları:“O da doğru. Yatakhanelerde tahtakurusu vardı. İnşaatın başından beri ahenkli ilaçlama yapılmış lakin arazinin ortasındayız ve haşere sorunu var. Düzenli ilaçlamaya rağmen oluyor. Burada bizim kusurumuz dek işçi arkadaşlarımızın da kusuru var. Yatakhanelere yiyecek maddesi sokulmaması gerekli. Bu konuda her zaman uyarılar üretilmiş. Ancak gerçi olmuş. Biz de dikkatli davranmamışız.Bana ulaşır ulaşmaz önlem aldık. Yatakhaneleri ve o sırada kullandıkları tüm giysileri aldık ve fazla ağır bir ilaçlama yaptık. Ancak içeriye gıda sokulursa yeniden olur.”Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın