rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

O Çeyrek Buraya Gelecek! Kayserili Yurttaş Düğünde Geri Gelmeyen Altını İcra Yoluyla Aldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Kayseri’de bir yurttaş düğününde çeyrek altın taktığı kişinin kendi düğününe gelmemesi ve altını göndermemesi üstüne ilamsız icra takibinde bulunarak altının bedelini geri aldı.

s-82a0b7d3191ce595137418ae1d76b727df0250 AA’nın aktardığı habere tarafından ismini izah etmek istemeyen bir alıcı, Kayseri 1. İcra Dairesine düğününde çeyrek altın taktığı kişinin ağırlama etmesine rağmen düğününe gelmediğini ve taktığı altını da göndermediğini belirterek başvuruda bulundu. Araya tanıdıklarının girmesine rağmen çeyrek altınını geri alamadığını ifade eden yurttaş, ilamsız icra takibi talep etti.

Adresine ödeme emri gelen birey ise çeyrek altının bedelini icra dairesine ödedi.

s-124233a4f29946200e241d783c068ded2424f2 Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı açıklamada düğün ve doğum gibi hadiselerde vatandaşın birbirine altın taktığını ve bunu geri edinmek şartıyla taktığını hatırlattı. Geri gelmeyen altınlar sonucunda küslük yaşandığını aktaran Şahin, bu konunun Kayseri 1. İcra Dairesine taşınarak hukukki boyut kazandığını söyledi.

‘7 gün içinde benim böyle bir borcum yok diyebilirdi’

s-c09aea127890f7b791fe280bf3c37f7a22ca22 İlamsız icra takibi başlatan bir tüketicinin bu sayede geçmişte bir kişinin düğününde taktığı çeyrek altının bedelini geri aldığını belirten Şahin, şunları kaydetti: 

“Daha önce kendisine çeyrek altın hediye eden kişinin nikah davetine gitmeyen kişi, evine ödeme emri gelince panik yapıyor ve çeyrek altının bedelini dosyaya yatırıyor. Bu kişi 7 gün içinde başvurup ‘Benim böyle bir borcum yok’ deseydi mesele kapanırdı oysa korkmuş ve hemencecik çeyrek altının bedelini ödemiş. Devlete Ait evrağı görür görmez ‘Demek oysa bu devlete ait bir olay’ diye düşünüyor. Burada bir alacak söz konusu. Birey bu alacağını ilamsız icra aracılığıyla geri almış.”

‘Dolandırıcılar da bu yöntemi kullanabiliyor’

s-292e7eaa30cb9ceeb001401c3e42d7ad4854b0 İlamsız icra uygulamasının kimi zaman dolandırıcılar kadar kullanıldığına göze çarpan eden Şahin, hiç borcu olmayan kişilerin ilamsız icradan gelen ödeme emirlerinden haberleri olmayıp borçlandırıldıklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“Dolandırıcılar vatandaşın bağa gitmesinden, tatile gitmesinden yani evde olmamalarından yararlanıyor. Ödeme emrinin insanlara ulaşmayacaklarını biliyorlar. Ara Sıra doküman bırakılıyor konut sahibi görmüyor ya da muhtara bırakılıyor, oradan alınmıyor. Üzerinden 7 gün geçiyor, bu zaman içinde itiraz edilmediği için borç kesinleşiyor. Dolandırıcılar devletin icra dairelerini arkalarına alarak bu parayı sizden tahsil ediyor.”

‘Haksızlığa uğrayanın menfi tespit davası açılması gerekiyor’

s-0bba2f91f7732e8415945d342f55445c02462a İlamsız icrada en fazla 2 bin lira talep edilebildiğini söyleyen Şahin, böyle bu durumla karşılaşan insanların 7 gün geçtikten sonradan menfi saptama davası açması gerektiğini söylüyor:

“7 gün sonrasında itiraz için dava açılması gerekiyor. Oysa ırk bununla mücâdele etmek istemiyor. Çünkü ilamsız icra da miktar en fazla 2 bin lira olabiliyor. Haksızlığa uğrayanın menfi saptama davası açılması gerekiyor, masrafı çok artı olduğu için yurttaş da bu davayı açmıyor. Borcu olmadığı halde 500 lirayı bazen bin lirayı ödemeye razı oluyor.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın