rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Muhasebe Personeli İlanına Türbanlı Adayların Başvurmamasını Bildiren Takviye Yayınevi’ne Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yaşadığımız coğrafyada bayan olmak, kılık kıyafetten bağımsız bir şekilde değerlendirilmek ve kalıpları yıkarak toplumsal hayatta yer almak fazla zorlama… Ön yargıların dominant olduğu, özgürlüğün önünün kapatıldığı ve yirmi birinci yüzyılda kadınların halen ikincil muamele gördüğü iş dünyasında da şart hiç ayrı yok. En muhafazakarından en yenilikçisine dek kapitalizmin her aşamasında ayrımcılığa uğrayan kadınlar için bugün bir şok edici gelişme daha yaşandı. Destek Yayınevi bir personel arama sitesi üzerinden verdiği ilanda türbanlı adayların CV’lerinin dikkate alınmayacağını parantez içinde belirtti ve tepkilerin ardı arkası kesilmedi. ‘Bayan’ vurgusuna bile gelemediğimiz konunun ayrıntılarına, tepkilere ve yayınevinin cevabına yakından bakalım.

Ilk Önce içeriğimizi buraya bırakalım, tarafımız emin olsun…

Kız Kardeşlik Güçleniyor! İster Başörtüsü, İster Mini Etek Giyeceğiz #KıyafetimeKarışma –

Personel arama sitesi üzerinden bildiri veren ve muhasebe ile finans için bir eleman arayan Destek Yayınevi sıraladığı özellikler arasına ‘türbanlı’ adayların CV’lerinin dikkate alınmayacağını yazdı.

s-884d0d68b0d252e8aab4e528d18d1a574b5b46

Bunun üstüne sosyal medyada başlayan tepki çığ gibi büyüdü.

Boykot için çağrı başladı.

Kutuplaştırıcı ve ayrımcı söylem iddialarıyla karşı çıkıldı.

Özellikle bir yayınevi tarafından bu tip bir ayrımcılığın gözetilmesi eleştirildi.

Yayınevi profesyonel olmamakla suçlandı.

Bir açıklama beklendi.

Ötekileştirmenin kültür alanında yapılması kınandı.

Ve ilanda yer alan ‘bayan’ ifadesi ile birlikte türbanlı kadına uygun olmayan işin nasıl tanımlandığı soruldu.

Destek Yayınevi tepkilerin ardından bir açıklama yaptı ve ilanı veren personelin kendilerini sabote ettiğini belirterek özür diledi.

İşte o açıklamanın tam metni:

s-ad232f24fa097b1326d94d187f286aac74a459

Yayınevimizin muhasebe departmanının eleman ihtiyacı sebebiyle verilen ilanda maalesef yönetimimizin bilgisi olmaksızın aranan personelin erkek ve türbanlı olmaması şeklinde bir tanımlama yapılmıştır. Kurumumuz hiçbir konuda (siyasi görüş, dinsel inanç, cinsiyet, cinsel tercih, felsefi görünüm vb.) ayrımcılık kabul etmeyen bir anlayışa, pratik olarak de uygulamaya sahip bir kurumdur. Ama ilanı veren bölümdeki personelin sabote etmesi sonucu hiç istenmeyen bu vahim durum ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kurumumuz elbette ayrımcı bir politika gitmediği gibi bununla birlikte bünyesinde halihazırda türbanlı ve erkek personel çalıştırmaktadır. Böylesine fikir bulandırıcı bir algının yaratılmasına sebep veren bahse konu personelimizin işine hemencecik son verilmiş olup bundan ardından meslek ilanlarımızın yayınlanmasına yönetimimizin onayı dışarıda kısıtlama getirilmiştir. Kurumsal ciddiyete yakışmayacak bu alıcı bir provokasyona bir daha mahal verilmeyeceğini kamuoyunun dikkatine sunar, gönülsüzce de olsa rencide ettiğimiz bütün kardeşlerimizden özür dileriz.

Kadınların kıyafetlerinden egemen bir şekilde değerlendirildiği günlerin geleceği ümidiyle özür mesajını olumlu buluyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın