rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Muharrem İnce’den ‘5 Sütunlu’ Tercih Manifestosu: ‘Parlamenter Sisteme Geri Dönülecek’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce seçim manifestosunu Samsun’da açıkladı. İnce, vaatlerini “hukuk”, “demokrasi” , “ekonomi”, dış politika” ve “eğitim” sütunları olarak beş başlıkta açıkladı.

s-b51eedc6be3931a405dc7e44f5686b8fc2f73e İnce, iktidarın politikalarına yönelik eleştirilerini sıraladıktan daha sonra tercih manifestosunu açıkladı. İnce şunları kaydetti:

“HSYK yeniden yapılandırılacak”

s-048b2778fc8b174232f024f0a0f62c301e7f7f “Hukukun üstünlüğünü egemen kılmak için, yargının bağımsızlığını tekrar tesis edeceğiz. Bütün hukuki düzenlemeleri evrensel hukuk ilkelerine uygun ışık halkası getireceğiz. Hukuk devleti için ilk adım OHAL’in kaldırılması olacaktır.Yetkin ve tarafsız yargıçların seçilmişleri denetlemesi imkânı sağlanacaktır. Hâkim ve savcıların talimatla hareket etmelerine son verilecektir. Önünü iliklemeyen hâkim ve savcılar ödev yapacaktır. Hâkim ve Savcılar Kurulu baştan yapılandırılacak, Adalet Bakanı ve Müsteşarı HSK’da yer almayacaktır. Yargıdaki siyasallaşma mutlaka önlenecektir.

“Yerel yönetimler güçlendirilecek”

s-02f61b16943c0b7a7756ed7ed98ad4ecdb9eba Yeni ve çağdaş bir Anayasa yapılarak, kuvvetler ayrılığına dayalı kuvvetli bir parlamenter rejim oluşturulacaktır. Lokal yönetimler ve sivil toplum ön plana çıkarılacaktır. Lokal yönetimler güçlendirilecektir. Merkezde toplanmış ve verimsizliğe yol açan yönetimle ilgili yetkiler bu yönetimlere devredilecektir. Medya siyasetin ve sermayenin kuvvet devşirme aracı olmaktan çıkarılacaktır. Objektif ve sorumlu yayımcılık anlayışına uygun düzenlemeler ivedilikle yapılacaktır. Demokrasimizi, milli bütünlüğümüzü ve güvenliğimizi tehdit eden FETÖ, PKK, İŞİD ve güya bütün terör örgütlerine karşı tavizsiz uğraş edilecektir.

“Kamuda liyakat esas alınacak”

s-3f8c2c67007e0850461f52780669cba70e9834 Ulus yöneticilerinin hukuka, bilime, millet yararına yerinde ve tarafsız biçimde ödev yapmaları başlıca olacaktır. Ulus yöneticilerinin seçiminde ve yükseltilmelerinde liyakat ve ehliyet başlıca ilkemiz olacak, her cins ayırımcılığa son verilecektir. Halk yönetimi denetlenebilen ve hesap verebilen bir ayla getirilecektir.

“Tüketim, savurganlık ve borçlanmaya dayalı hesaplı model terk edilecek”

s-ebe8b7269cd3a323df963b3134866c03e2e7f6 Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan ekonomi politikalarına son vereceğiz. Tüketim, savurganlık, borçlanma sarmalına dayalı ve iflaslar doğuran hesaplı model terk edilecektir. Üretime dayalı, gelirin hakça bölüşüldüğü rahat ekonomisine geçilecektir. Her ailenin bir evi, her evin bir maaşı olacaktır.Yaratıcılık ve girişimcilik özendirme edilecektir. Ekonomiyi aranjör temel kurulların özerkliği her tarafta tesis edilecektir. Merkez bankası para politikasını egemen bir şekilde uygulayacaktır. Halk bankaları siyasetin etkisinden çıkarılacaktır. Hedefimiz Türkiye ekonomisinin her sene en az 7% büyümesidir. Ilk Önce dış yatırımcılar olmak üzere her türlü yatırımcı için koşul olan öngörülebilir ve güvenilir yatırım ortamı oluşturulacaktır. Kontrolsüz millet harcamalarıyla bozulmuş olan bütçe dengesinden kaynaklanan enflasyon %5’ e, faiz %7’ ye düşürülecektir. Cari açık hedefimiz %3’ nesil. 5 Yıl içerisinde minimum 5 yerli markayı dünya markası haline dönüştürmeyi hedefleyen AR-GE ve teşvik politikaları uygulanacaktır. İşsizlik oranları 5 yıl içinde %5 e düşürülecektir. Hesaplı vizyonumuz, tasarım ve katma değeri yüksek imal odaklı olacaktır. Girişimcilik merkezleri oluşturulacaktır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde adeta 10 yıldır devreye girmeye başlayan “dördüncü kuşak endüstrinin”, yani Endüstri 4.0’ın gerektirdiği üretim yapısı ve teknolojisi geciktirilmeden ülkemize kazandırılacaktır. Enerji politikalarında akılcı olmayan uygulamalar gözden geçirilecek, ithal kömüre dayalı termik santral yapımına kısıtlama getirilecek, yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verilecektir.

“Batı’yla ilişkilerimizi çıkarlarımız doğrultusunda normalleştireceğiz”

s-af9a042727f5c72945bf74fd1d9be0f5565db8 Uluslararası politikada vazgeçilmez ilkemiz, her tarafta ve “Defalarca Yurtta Barıştırma, Tekrar Tekrar Dünyada Barış” olacaktır. İşleyen demokrasisi ve modern hayat koşullarıyla Türkiye yeniden İslam ülkelerine misal ülke olacaktır. Bugün devre dışı bırakılan diplomasi, devletimize ve geleneklerimize yakışır şekilde tekrar tesis edilecektir. Cumhuriyetle birlikte yüzümüzü kesinkes döndüğümüz, muasır medeniyeti yakalayıp geçme mücadelemizi devam ettireceğiz. Batı ülkeleri ve Avrupa Birliği ile ilişkimizi milli çıkarlarımız doğrultusunda normalleştireceğiz. Avrupa Birliği ile sonuna kadar münazara edeceğiz ve bu sürecin kesintiye uğramasına izin vermeyeceğiz.

“Devlet üniversiteleri özerkleşecek”

s-f41f67dae75ddda6c76b3ab939fc40a164c671 Eğitim; düşünce, bilim ve çağdaş standartlara dayalı ve öğrenci odaklı olarak yapılandırılacak ve siyasetin toplum mühendisliği arabulucu olarak kullanılmayacaktır. Üniversitelerden başlayarak esas eğitime yayılan bu sorunlara kısa ve uzun vadeli almak üzere iki derece derece bir çözüm planı uygulanacaktır. Yükseköğrenimde idari reform yapılacak, Devlet üniversiteleri özerkleşecektir. Üniversitelerin bilim yapar hale gelmesinin önü açılacaktır. Üniversitelerin bölünmesi engellenecektir. Yükseköğrenim öğrencilerimizin yurt sorunları tamamen çözülecektir. Yükseköğrenim görebilen öğrencilerimize, her 19 Mayıs’ta 500 TL gençlik bursu ve her 29 Ekim’de 500 TL Cumhuriyet bursu verilecektir. Üniversite öğrencilerine verilen burslar, mezuniyetten sonradan meslek buluncaya değin iki sene süreyle ödenmeye devam edecektir. Her sene 10,000 üniversite mezunu dünyanın öbür ülkelerinin en iyi okullarına yüksek lisans ve doktora gerçekleştirmek üzere gönderilecektir.

“Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak”

s-c6858cff608ba29aee1d40f6f4f9b5cf830aee Tüm çocuklarımıza kaliteli eğitim imkânı sunulacaktır. Mektep öncesi eğitim gerekli ışık halkası getirilecektir. İkili eğitim büsbütün kaldırılacak, tam gün eğitim sistemine geçilecektir. Taşımalı eğitim ve birleştirilmiş derslik uygulaması sona erdirilecektir. Çocuklarımız istemediği okul türüne yönlendirilmeyecektir. Proje mektep uygulaması kaldırılacaktır. Okullar için zorunlu bağış alınması engellenecektir. Hiç bir sınavdan antre ücreti alınmayacaktır. Öğretmenlere 3600 ilave gösterge verilecektir. Öğretmenlere, eğitim-öğretim yılı açılışında verilen ikramiyeden bağımsız olarak, her 24 Kasım’da bir ücret ilave ödeme yapılacaktır. Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak, öğretmenlere çalışma güvencesi sağlanacaktır. Hoca alımında mülakat sistemi kaldırılacaktır. Öğretmene akademik kariyer yapma imkânı verilecektir.

“18 yaşına kadar herkes sağlıktan ücretsiz yararlanacak”

s-165c08d071a122ef3ce770a59febce3105706a Afiyet hakkı tamamiyle piyasa koşullarına bırakılamayacak temel bir haktır. Devlet bu alanda halkın yararına olan zorunlu bütün düzenlemeleri ve müdahaleleri yapacaktır. 18 yaşına değin cümbür cemaat, sahip olduğu nüfus cüzdanından diğer hiçbir belgeye ve işleme gereklilik duymaksızın, tüm sıhhat hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaktır.

“Çiftçiye mazot 3 TL’ den verilecek”

s-bf51f4144a3a86580457ea7c8eb23756b6fdb6 Çiftçinin piyasa koşullarının aşağıda ezilmesine müsade verilmeyecektir. Türkiye’yi tarım ve hayvancılıkta ithalatçı olmaktan çıkarıp, kendi kendine yeter ve ihracat yapar ışık halkası getireceğiz.Ilk Önce akaryakıt ve gübre olmak üzere tarımda girdi fiyatları akla uygun düzeyde tutulacaktır, çiftçiye akaryakıt 3 TL’ den verilecektir. Tohum Enstitüsü kurulacak ve çiftçimize toprağa en yerinde tohumlar arz edilecektir. Şeker fabrikalarının özelleştirme kararlarını iptal edeceğiz.Yıllardır bir türlü bitirilemeyen GAP Projesi tamamlanacaktır.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın