rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Muharrem İnce Tercih Manifestosunu Açıkladı: ‘Parlamenter Sisteme Geri Dönülecek’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim manifestosunu 19 Mayıs Atatürk’ü Kutlama ve Gençlik Spor Bayramı’nda Samsun’da açıkladı.

s-c5b4cbd5b750afcdc9eb9c62ec3a559322c627 İnce, iktidarın politikalarına karşın eleştirilerini sıraladıktan daha sonra seçim manifestosunu açıkladı. İnce şunları kaydetti:

“HSYK yeniden yapılandırılacak”

s-048b2778fc8b174232f024f0a0f62c301e7f7f “Hukukun üstünlüğünü dominant kılmak için, yargının bağımsızlığını yeniden tesis edeceğiz. Bütün yasal düzenlemeleri evrensel hukuk ilkelerine yerinde ışık halkası getireceğiz. Hukuk devleti için ilk adım OHAL’in kaldırılması olacaktır.Yetkin ve nesnel yargıçların seçilmişleri denetlemesi imkânı sağlanacaktır. Hâkim ve savcıların talimatla hareket etmelerine son verilecektir. Önünü iliklemeyen hâkim ve savcılar atama yapacaktır. Hâkim ve Savcılar Kurulu bitmiş yapılandırılacak, Hak Bakanı ve Müsteşarı HSK’da yer almayacaktır. Yargıdaki siyasallaşma mutlaka önlenecektir.

“Lokal yönetimler güçlendirilecek”

s-02f61b16943c0b7a7756ed7ed98ad4ecdb9eba Yeni ve modern bir Anayasa yapılarak, kuvvetler ayrılığına dayalı enerjik bir parlamenter rejim oluşturulacaktır. Yerel yönetimler ve sivil toplum ön plana çıkarılacaktır. Lokal yönetimler güçlendirilecektir. Merkezde toplanmış ve verimsizliğe yol açan yönetimsel yetkiler bu yönetimlere devredilecektir. Medya siyasetin ve sermayenin kuvvet devşirme aracı olmaktan çıkarılacaktır. Objektif ve sorumluluk sahibi yayımcılık anlayışına yerinde düzenlemeler ivedilikle yapılacaktır. Demokrasimizi, milli bütünlüğümüzü ve güvenliğimizi tehdit eden FETÖ, PKK, İŞİD ve benzeri tüm terör örgütlerine karşı tavizsiz çaba edilecektir.

“Kamuda liyakat başlıca alınacak”

s-3f8c2c67007e0850461f52780669cba70e9834 Kamu yöneticilerinin hukuka, bilime, kamu yararına yerinde ve objektif biçimde tahsis yapmaları başlıca olacaktır. Kamu yöneticilerinin seçiminde ve yükseltilmelerinde liyakat ve ehliyet ana ilkemiz olacak, her cins ayırımcılığa son verilecektir. Halk yönetimi denetlenebilen ve hesap verebilen bir ışık halkası getirilecektir.

“Tüketim, müsriflik ve borçlanmaya dayalı hesaplı model terk edilecek”

s-ebe8b7269cd3a323df963b3134866c03e2e7f6 Zengini daha zengin, yoksulu daha fakir yapan ekonomi politikalarına son vereceğiz. Tüketim, savurganlık, borca girme sarmalına dayalı ve iflaslar doğuran hesaplı model terk edilecektir. Üretime dayalı, gelirin hakça bölüşüldüğü refah ekonomisine geçilecektir. Her ailenin bir evi, her evin bir maaşı olacaktır.Yaratıcılık ve girişimcilik özendirme edilecektir. Ekonomiyi düzenleyen temel kurulların özerkliği baştan tesis edilecektir. Merkez bankası para politikasını bağımsız bir şekilde uygulayacaktır. Ulus bankaları siyasetin etkisinden çıkarılacaktır. Hedefimiz Türkiye ekonomisinin her yıl minimum 7% büyümesidir. Ilk Önce dış yatırımcılar olmak üzere her türlü yatırımcı için durum olan öngörülebilir ve güvenilir yatırım ortamı oluşturulacaktır. Kontrolsüz halk harcamalarıyla bozulmuş olan bütçe dengesinden kaynaklanan enflasyon %5’ e, faiz %7’ ye düşürülecektir. Cari açık hedefimiz %3’ tür. 5 Yıl içerisinde minimum 5 yerli markayı dünya markası haline dönüştürmeyi hedefleyen AR-GE ve özendirme politikaları uygulanacaktır. İşsizlik oranları 5 yıl içinde %5 e düşürülecektir. Idareli vizyonumuz, tasarım ve katma değeri yüksek imal odaklı olacaktır. Girişimcilik merkezleri oluşturulacaktır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde neredeyse 10 yıldır devreye girmeye başlayan “dördüncü kuşak endüstrinin”, yani Endüstri 4.0’ın gerektirdiği üretim yapısı ve teknolojisi geciktirilmeden ülkemize kazandırılacaktır. Enerji politikalarında rasyonel olmayan uygulamalar gözden geçirilecek, ithal kömüre dayalı termik santral yapımına kısıtlama getirilecek, yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verilecektir.

“Batı’yla ilişkilerimizi çıkarlarımız doğrultusunda normalleştireceğiz”

s-af9a042727f5c72945bf74fd1d9be0f5565db8 Uluslararası politikada vazgeçilmez ilkemiz, yeniden ve “Defalarca Yurtta Barışma, Her Zaman Dünyada Uzlaştırma” olacaktır. İşleyen demokrasisi ve çağdaş hayat koşullarıyla Türkiye her yerde İslam ülkelerine misal ülke olacaktır. Bugün devre dışı bırakılan diplomasi, devletimize ve geleneklerimize yakışır şekilde bitmiş tesis edilecektir. Batı ülkeleri ve Avrupa Birliği ile ilişkimizi ulusal çıkarlarımız doğrultusunda normalleştireceğiz. Avrupa Birliği ile sonuna kadar tartışma edeceğiz ve bu sürecin kesintiye uğramasına izin vermeyeceğiz.

“Devlet üniversiteleri özerkleşecek”

s-f41f67dae75ddda6c76b3ab939fc40a164c671 Eğitim; hafıza, bilim ve modern standartlara dayalı ve öğrenci odaklı olarak yapılandırılacak ve siyasetin toplum mühendisliği arabulucu olarak kullanılmayacaktır. Üniversitelerden başlayarak esas eğitime yayılan bu sorunlara kısa ve uzun vadeli elde etmek üzere iki derece derece bir çözüm planı uygulanacaktır. Yükseköğrenimde yönetimle ilgili reform yapılacak, Devlet üniversiteleri özerkleşecektir. Üniversitelerin bilim yapar hale gelmesinin önü açılacaktır. Üniversitelerin bölünmesi engellenecektir. Yükseköğrenim öğrencilerimizin yurt sorunları iyice çözülecektir. Yükseköğrenim gören öğrencilerimize, her 19 Mayıs’ta 500 TL gençlik bursu ve her 29 Ekim’de 500 TL Cumhuriyet bursu verilecektir. Üniversite öğrencilerine bahşedilen burslar, mezuniyetten sonradan iş buluncaya dek iki yıl süreyle ödenmeye devam edecektir. Her yıl 10,000 üniversite mezunu dünyanın öbür ülkelerinin en iyi okullarına yüksek lisans ve doktora yerine getirmek üzere gönderilecektir.

“Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak”

s-c6858cff608ba29aee1d40f6f4f9b5cf830aee Tüm çocuklarımıza kaliteli eğitim imkânı sunulacaktır. Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilecektir. İkili eğitim tümüyle kaldırılacak, bütün gün eğitim sistemine geçilecektir. Taşımalı eğitim ve birleştirilmiş sınıf uygulaması sona erdirilecektir. Çocuklarımız istemediği mektep türüne yönlendirilmeyecektir. Proje mektep uygulaması kaldırılacaktır. Okullar için gerekli bağış alınması engellenecektir. Hiç bir sınavdan antre ücreti alınmayacaktır. Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilecektir. Öğretmenlere, eğitim-öğretim yılı açılışında bahşedilen ikramiyeden egemen olarak, her 24 Kasım’da bir ücret ek ödeme yapılacaktır. Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılacak, öğretmenlere egzersiz güvencesi sağlanacaktır. Öğretmen alımında görüşme sistemi kaldırılacaktır. Öğretmene akademik kariyer yapma imkânı verilecektir.

“18 yaşına kadar cümbür cemaat sağlıktan bedava yararlanacak”

s-165c08d071a122ef3ce770a59febce3105706a Afiyet hakkı bütünüyle piyasa koşullarına bırakılamayacak esas bir haktır. Devlet bu alanda halkın yararına olan zorunlu tüm düzenlemeleri ve müdahaleleri yapacaktır. 18 yaşına dek herkes, sahip olduğu nüfus cüzdanından başka hiçbir belgeye ve işleme ihtiyaç duymaksızın, tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaktır.

“Çiftçiye akaryakıt 3 TL’ den verilecek”

s-bf51f4144a3a86580457ea7c8eb23756b6fdb6 Çiftçinin piyasa koşullarının altında ezilmesine müsade verilmeyecektir. Türkiye’yi tarım ve hayvancılıkta ithalatçı olmaktan çıkarıp, kendi kendine yeter ve ihracat yapar hale getireceğiz.Ilk Önce akaryakıt ve gübre almak üzere tarımda girdi fiyatları akılcı düzeyde tutulacaktır, çiftçiye mazot 3 TL’ den verilecektir. Tohum Enstitüsü kurulacak ve çiftçimize toprağa en yerinde tohumlar miktar edilecektir. Şeker fabrikalarının özelleştirme kararlarını iptal edeceğiz.Yıllardır bir türlü bitirilemeyen GAP Projesi tamamlanacaktır.”

“Sanat faaliyetleri desteklenecek ve sanatçıların örgütlenmeleri sağlanacak”

s-2ce12d05c8ec2967aee30ac74ed9b41e8eef88 Kültür politikalarımızın hedefi, toplumun ve bireyin, düşünsel, estetik ve manevi yaşamını zenginleştirmek ve yüceltmektir. Sanat faaliyetleri desteklenecek ve sanatçıların örgütlenmeleri sağlanacaktır. Merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin kültür yatırımlarına daha artı kaynak ayırması sağlanacaktır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın