rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Meşhur Onkolog Yavuz Dizdar’dan Çarpıcı Tenkit: ‘Hasta Olursanız Tıbba Çok Güvenmeyin’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Onkolog Dr. Yavuz Dizdar meslektaşlarına ve afiyet sistemine karşın dikkat çeken eleştirilerde bulundu. Yeni kitabı “Vicdan Yaşam Kurtarır” hakkında konuşan Dizdar, doktorların önemli bir kısmının paraya meftun olup vicdanlarını kaybettiklerini söyledi. Dizdar, “Hasta olmayın fakat hasta olursanız da tıbba çok fazla güvenmeyin” dedi.

s-e0ff3874bb096145c100cbd72fc68572a61c87 Verdiği röportajlar sonrası yaşadıklarını hikayeleştirme fikri doğduğunu ve kitabın öyle ortaya çıktığını ifade eden İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Onkolog Dr. Yavuz Dizdar, yeni kitabı ‘Vicdan Yaşam Kurtarır”ı anlattı.

“Ticarete çevrildiği zaman tıbbın geleceğini bekleyemeyiz”

s-65ff9fdbd24d5654d920e1adf3bbd7ecdc2946 Kitabın 3 ayda yazıldığını ve gençler için hayat kılavuzu olduğunu vurgulayan Dr. Dizdar, “Kitapta, özellikle gençlerin geleceği dert edinildi ve gençlere önemli mesajlar veriyorum. Hasta olmayın fakat hasta olursanız da tıbba fazla pozitif güvenmeyin. Doktorlar aşırı derecede paraya meftun olmuşlar, bağlanmışlar. Kitapta tıbba ciddi eleştiri var ve bir zahmet üstlerine alınsınlar. Isim verilmese de birlikte çalıştığımız meslektaşlarımız var. Lakin alınmaları gerekli çünkü bu meslek ticarete çevrildiği zaman tıbbın geleceğini bekleyemeyiz. Bu çocukları nasıl eğiteceğiz. Hekim saat 11 veya 12’de işten çıkarak hatta bazen hiç gelmeksizin piyasada almak istiyor. Mesleğin esaslarını çocuklar kimden öğrenecek?” diye konuştu.

“Doktorlar vicdanını kaybetmiş”

s-5936211f559922873f565aa410ea1a646f0b79 Doktorların büyük çoğunluğu olmasa bile manâlı bölümünün vicdanını kaybettiğini söyleyen Dr. Dizdar, “Bir kısmı daha olanak bulursa kaybedecek, elbette göz ardı edebilirler. 1900’lü yılların başında İstanbul’a gelen tanıdık olmayan bir hekim Beyoğlu’nda tetkik açtığında haftada 1 gün bedava hasta bakıyordu. Ben burada kendi meslektaşlarıma haftada 1 gün hastaya ücretsiz bakmayı kabul ettiremedim. Ameliyat yok, daha alçak tarafı muayeneden bahsediyoruz. Tıp kendi misyonundan bu kadar sapmış ve ticarete dönüşmüşse eğer doktorlara vicdanlarını bir daha hatırlatmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Hastalar tıp için bundan böyle pazar özelliği taşıyor”

s-b5a2bf188117c6522dfed5b6a00b6c1be47d1b Hasta ve hasta adaylarına uyarılarda yer alan Dr. Dizdar, “Bizim sektörün temsilcileri 80 yıldır yatmış, teknoloji gelişmiş. Artan teknoloji, tıp yok. Bunu hasta ve hasta adayları çok iyi bilsin. Yeni birkaç hap ama oldukça çok görüntüleme, Ultrason, MR,PET gelişmiş ve kendilerine pazar arıyorlar. Dolayısıyla hastalar tıp için artık pazar özelliği taşıyor. Okuyucular işte kitapta bunların ne halde olduğunu, nasıl bu noktaya gelindiğini bulacak” değerlendirmesinde bulundu.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın