rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Meral Akşener Nevşin Mengü’ye Konuştu: ‘Çok Aday Erdoğan’ın Dengesini Bozdu’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, gazeteci Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtladı. 24 Haziran seçimlerine dair çoğu konuya değinilen röportajda Akşener, cumhurbaşkanı adaylarının çok olmasının Erdoğan’ın dengesini bozduğunu söyledi.

‘Kediyi köşeye sıkıştırırsanız, tırmalar’

s-ce5d05742d482786f9bfd329a06911d48cf523 DW Türkçe’de Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan Meral Akşener, 24 Haziran seçimleri için asıl eğilim medyada yer bulamamasıyla ilgili sorulan bir soruya cevap olarak sosyal medyanın kampanyalarında önemli bir rol oynadığını belirtti. Gençlerin sosyal medya üzerinden kendilerine alternatif bir bölge açtığını bulgu ve basında yer almamanın dezavantaj olduğuna uyarı çekerek şöyle devam etti:

“Bir kediyi köşeye sıkıştırırsınız, sıkıştırırsınız çıkış noktası bırakmazsanız, tırmalar ya sizi. Vatandaş kendini öyle hissediyor. Medyanın bu ambargosu, karartması…Benim bir şikayetim yok, mızıldanmayı sevmiyorum. Mutlaka alternatif üretmeyi severim. Lakin milletin haber alma, bilgi alma özgürlüğünü ortadan kaldırıyorlar. Vatandaş bunun farkında.”

‘Bayan arkadaşlarımız dövülüyor. Arkadaşlarımız bıçaklanıyor. Medyada yer almıyor.’

s-9c9dab9efb1dcdba411399cf2f5b9757c2e115 İYİ Parti’nin kuruluşundan itibaren engellenmeye çalıştığını söylen Meral Akşener, Ankara’da kaldığı otelin ismini vermediği bir bakanlık tarafından ‘size meslek vermeyiz’ denilerek korkutma edildiğini ve otelden terketmek zorunda kaldığını anlattı. Genel merkez kiralarken de zorluklar yaşadıklarını söyleyen Akşener, İYİ Parti’nin stantlarının gaye alındığını ve medyaya yansımadığını aktardı: 

“Standlarımıza vandallık yapılıyor. Bayan arkadaşlarımız dövülüyor. Arkadaşlarımız bıçaklanıyor. Medyaya bu olaylar yansımıyor. bir defa yazılıyor ardından biz sosyal medyadan duyuruyoruz. Lakin bunlar direncimizi artırıyor, beklenenin bütün tersi oluyor.”

‘Erdoğan, ikinci turda karşı kimi bakmak istemez?’

s-f6bc435c6b08f5469eefd5e4b33e9e89c45591 Seçimin ikinci tura kalmasında AKP tabanının Muharrem İnce’ye oy verip vermeyeceği sorusuna ise Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’ye aleyhinde senelerdir bilinçli olarak sürdürdüğü bir karalama politikasının olduğunu ve bunun sonucunu aldığını söyleyerek şöyle devam etti:

“Erdoğan’ın 16 yıldır CHP’nin kurumsal yapısına uyguladığı bir tutum var. Erdoğan’ın yaptığı hareketleri rastgle düşünmemiz dürüst olamaz. Erdoğan, bu tutumla ve bu tür bir kamplaştırmayla hep sonuç aldı. Hemen ilk kez güç oyununda çok seçenek Erdoğan’nın dengesini bozdu. Sonuçta ikili bir sistem kalacak ikinci turda. Temel soru şu ‘Erdoğan, ikinci turda aleyhinde kimi bakmak istemez?’ Adaylarda isim isim muhakkak.”

‘Bireylerin oylarının birilerinin cebinde olduğunu iddia etmesi kez çok ayıp’

s-6161135f8f41844e3efdd3247d998ad15d3b6c “Kürt seçmenin oyunu nasıl alacaksınız?” sorusu üstüne Akşaner, Kürt seçmenin durumunu şu sözlerle özetledi:

“Türkiye değişti. 21’inci asır değerleri özellikle genç nesilde etnik, dini, mezhep, inanç ve siyasi aidiyetlerin dün bildiğimiz tanımlarla olmadığını sahada hepiniz görüyorsunuz, yaşıyorsunuzdur. Kürtler yalnızca Güneydoğu’da yaşamıyor ki. İstanbul’da, İzmir’de, Antalya’da, Adana’da yaşıyor. Bu insanların bu değişimini 21’inci yüzyılın değerlerini içselleştirmiş olan bu bireylerin oylarının birilerinin cebinde olduğunu bahis etmesi bir kere çok ayıp. Şuna oy verir, şuna oy vermez kavramların aslında demokrasi talep edenlerin diliyle söylenmesi daha büyük ayıp. Bir konu daha var. Özellikle Güneydoğu anlamında söylüyorum. Bir HDP var, üzerinde PKK var, silahlı bir bölücü örgüt. Burada da AK Parti var. Onlar da çok sert bir yüz. İYİ Parti orada üçüncü bir yol olarak görülüyor.”

‘Dış politikada saydamlık, vakar ve ulusal çıkarlarımız maksimize edilmeli’

s-da49f42d68158ec266ded5c05dc9a18a37d92b Akşener, dış politikada nasıl bir siyaset izleyeceğine de röportajda açıkladı. “Burada esas olan Suriye’nin bu noktaya gelişinde Türkiye’yi yönetenlerin hayalciliği. Stratejik derinlik, stratejik çukur oldu” diyen Akşener, “Dış politikada saydamlık, ciddiyet, milli çıkarlarınızı -tabii karşı tarafınkini de bile bile-onun maksimize edilmesi şeklinde bir tutumu kabul etmek zorundasınız. Bu sizi Rusya’yla da, Suriye ile de ABD ile de dost etmelidir” dedi.

‘Anadolu kadına oy verir mi?’

s-3f5cf7c1250ca1bade9145d5fd5d16a314ad80 “Türkiye’de Anadolu sizce, kadına oy verir mi?” sorusuna ise Akşener, kadınlarda tahmin edemeyeceğiniz bir istek var dedi ve ekledi:

“Vermez mi? Türkiye’de kadınlar uzunca bir zamandır ya da yani açığa çıkmıştır ya da artmıştır… Kadınlarda da bir dolmuşluk var. Ve kadınlarda da varsayım etmeyeceğimiz derecede bir istek var… Ve bütün mitinglerimizin yüzde 50’ye yakını bayan.”

Röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz

Röportajın tamamını buradan izleyebilirsinizRöportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz 5b1937c5f187e0b91402c5d9.jpg

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın