rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Mektep Müdüründen Öğrencilere Korkutma: ‘Açık Giyinen Mezun Olamaz’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Şanlıurfa’da İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin müdürünün 12. sınıf öğrencilerinden başı açık olanları mezuniyet töreni öncesi “açık ve kısa giyinirseniz sınıfta kalırsınız” diye tehdit ettiği bahis edildi.  Mektep Müdürü Salih Arslan iddialara, “Biz çocukları çağırıp ‘Ulusal manevi ahlaki değerlere uygun bir şekilde sizin yararınızı korumak zorundayız. Idare olarak ailelerinize ve yaşınıza uygun giyinmenizi istiyoruz’ dedik” diye yanıt verdi.

s-37ea9aeb69d770d92e37ba1797e534de17a935 Cumhuriyet gazetesinden Zehra Özdilek’in haberine tarafından, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Lisesi’nde yaşanan olayın ardındaki bir öğrenci, “Okul müdürü başörtülü kızları sınıfa gönderdi. Benim gibi başı açık arkadaşları da yanına çağırdı. Bize ‘mezuniyet töreninde diz üstünde ve dekolte giyilmeyecek’ dedi. Konu açık sözlülük ya da kapalılık yok. Konu bizim gibi başı açık arkadaşlara edilen hakaret. Ahlaksızlar, karaktersizler sanki şeyler söyledi” dedi.İsmini tahsis etmek istemeyen bir öğrenci velisi ise şu ifadeleri kullandı: “Çocuğumun kıyafetine kimse karışamaz. Çocuklarımızın başına bir şey kazanç diye çok konuşamıyoruz.”

“Müdürün diğer vukuatları da varmış”

s-403f7b7e221c01ded3b3a298aca8c7194eaa3fEğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İsmail Tutal  Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İsmail Tutal ise “Olayı bize anlatan veliler var. Lakin korktukları için konuşamıyorlar. Bizim arkadaşların çocukları da orada öğrenci. Bu müdürün başka vukuatları da varmış. Olayı araştırırken öğrendik. Erkek çocuklara da ‘kısa çorap giymeyin. Böyle giyerseniz sizi geçirtmem. Nezaketsizlik yapmayın’ demiş. 12. sınıf öğrencilerin mezuniyet töreni öncesi de kız çocuklarının başına böyle bir durum geliyor. Hatta müdür bir bayan hoca tahsis etmiş. Mezuniyet öncesi öğrencilerin kıyafetlerini kontrol etmek için. Eğer o uygun görürse mezuniyet törenine gidebileceklermiş. Kontrolden daha sonra kıyafeti uygun olmayan giderse eğer, müdür ‘orada rezil ederim, defolur gidersiniz’ demiş” diye konuştu.

“Ulusal Eğitim Müdürü ardından durup koruyor”

s-3ad22db4d4106ea3075efb6d7f41ef6860a219 Konuyu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşıdıklarını belirten Tutal şöyle devam etti: “Milli Eğitim Müdürü’ne ulaşamadık. Lakin yetkililer olayı duyduklarını ve soruşturma başlatıldığını söylediler. Daha önce de bu müdürün yaptığı şeyler oldu. Milli Eğitim Müdürü, müdürün arkasından durup koruyor. Bu çocukların kıyafetine karışma hakkını nasıl kendinde buluyorlar? Okul önünde basın açıklaması yapacağız.”

“Bir Takım öğrencilerimizin sıcacık giyinmek istemesinden kaynaklı…”

s-ec0b3c085c3f34d217742a169095d1e584adb9 Mektep Müdürü Salih Arslan iddialara şöyle yanıt verdi: “Konuyla ilgili öğrencilerimiz öbür iddialarda bulunmuş. Duyunca üzüldük. Durum günü öğrencilerimize yardım etmek namına onları çağırdık. Onun dışındaki iddialar asılsız. Bir Takım öğrencilerimizin dar giyinmek istemesinden kaynaklı böyle oldu.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın