rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Mecidiyeköy’de İlkokulun Yakınına Atış Poligonu Açıldı: ‘Doğalgaz Patlamasından Daha Büyük Tesir Yaratabilir’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İstanbul Mecidiyeköy’de bir ilkokulun hemencecik yakınlarında bulunan 10 katlı bir binanın zemin katına atış poligonu açıldı… Atış ve patlayıcı uzmanı Cem Gözü Kara atış poligonlarıyla ilgili yasal boşluklara ve ikâmetgâh yerlerine yakın olmasının mümkün tehlikelerine uyarı çekiyor. Poligonların yerleşim yerine uzakta olması şartının yasada yer almadığını belirten Gözü Kara, poligonlarda yer alan maddelerin patlayıcı olduğunu hatırlatarak, “Buralarda barut sıkışması olabilir. C4 ve doğalgaz patlamasından daha büyük tesir yapan patlama yaşanabilir” diyor.

s-9e557e370fd8539c438a7dc50db835bded024b Kişisel silahlanmanın arttığı Türkiye’de, silaha ulaşmanın bedeli düştükçe halk ‘gerginlik atmak için’ kentin merkezinde açılan poligonların yolunu tutuyor. Poligonlarda havalı tabancalarla atış yapmanın bedeli ise her bir atış için 3-5 TL aralarında değişiyor.İstanbul Mecidiyeköy’de birkaç ay önce açılan atış poligonu da onlardan biri. Bir De de bir ilkokulun yakınında, mahallenin ortasında, 10 katlı bir binanın zemin katında yer alıyor.Her gün çocuk, genç ve yaşlı çoğu insanın gelip geçtiği cadde üzerindeki poligona ruhsatlı silahı olan halk da geliyor, bulundurma ruhsatını emniyetten aldıkları yol izni ile nakliye ruhsatına çevirip günübirlik atış yapmak için poligona koşanlar da.

Tek şart 18 yaşından büyük almak

s-18146e2cf956c73bd77ca47b90ad1b18fa8e83 Ruhsatlı silahı olup kendi silahıyla atış yerine getirmek isteyenlerin yanı sıra silahı olmayanlar da poligonlarda havalı silahlarla atış yapabiliyor. Poligonda atış edebilmek için aranan tek şartsa 18 yaşında elde etmek. 18 yaş altı çocuklarsa poligona velileriyle girip atış yapabiliyor. Atış yapmak için tecrübe gerekmiyor. Poligonda temel atış teknikleri ve atış bilgisi veriliyor.İnsanların olduğu yerde açılan ateşli tabanca işletmeleri sadece burayla sınırlı yok. Başakşehir ve Florya’da yer alan poligonlarsa iş merkezlerinin içinde.

“Türkiye’deki poligonların hiçbiri prosedürlere uygun değil”

s-6869189b5f87dc57305a98a048a065bf5ae784 Gazete Habertürk’ten Öznur Karslı’nın haberine kadar, atış poligonlarının yasaya göre açılıp çalıştırıldığı oysa pratikte böyle işlemediğini söyleyen Cesur, “İşletmeciler yasadaki boşluklardan yararlanıyor. Şartları sağladığınızda işletme ruhsatını ve müsade belgesi alabiliyorsunuz. Evraklarınız Ankara’ya İçişleri Bakanlığı’na gidiyor, bilirkişiler mekanı araştırmaya sokuyor. Yeriniz tasdik alırsa çalışmaya başlıyorsunuz. Manâlı kısım ise yangın çıkışlarının yapılması, tahliye alanlarının olması. Bunları tamamladığınız takdirde sorun değil. En önemlisi atış poligonunun nereye yapıldığı. Poligondaki maddelerin tümü patlayıcı. Dolayısıyla insanların yaşadığı, çalıştığı, gelip geçtiği mesken alanlarının ortasına değil, şehrin dışına yapılması gerekiyor. Yönetmelikte poligonun ikâmetgâh yerlerine uzaklığı şartı aranmadığı için yasa kılıfına uyduruluyor. Türkiye’deki poligonların hiçbiri prosedürlere uygun değil. Atış poligonlarının meskûn mahallere yapılamacağı yönünde kesin bir ifade değil” diye konuştu.

“Doğalgaz patlamasından daha büyük tesir yaratabilir”

s-cb1aaa43779da004752a995b54a8b6d75d974b Cesur, poligonlarda yaşanabilecek patlama riskine de dikkat çekip şunları ifade etti: “Buralarda barut sıkışması olabilir. C4 ve doğalgaz patlamasından daha büyük etki yapan patlama yaşanabilir. Keza patlama ayrıca yanma söz konusu. Ses izolasyonu için kullanılan malzeme yüzde 100 kauçuk olması gerekirken daha ucuz olan plastik perde kullanılıyor. Barutun her gün temizlenmesi gerekiyor. İntihar vakaları da oluyor. Kapalı işhanında insanların çalıştığı yere bile poligon yapıldı. İnsanların olduğu yerde poligon olması tehlikeli bir durum. İstanbul’da büyük kasaba içinde bir tane bile poligon olmamalı. 18 yaş aşağı atış yerine getirmek isteyenleri, ebeveyn izniyle kabul eden yerler var. Denetleme mekanizmaları da tedirgin. Senede bir emniyetin denetimi var.”

Yasa ikâmetgâh yerlerinin yakınına açılmasına imkan tanıyor

s-0314eaea83741a82542c08ae65112a22a45467 Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Öteki Aletler Yönetmeliği’nin 10’uncu bölümünde, tüfek atış poligonu ve tamir yeri açılmasından bahsediliyor. Madde, poligonların yerleşim yerlerine rahatlıkla yapılabilmesine imkân tanıyor: “Açık atış alanları ve poligonlarının en yakın mesken merkezi ve diğer işyerlerinden minimum 80 metre uzaklıkta olması gereklidir. Kapalı atış alanı veya poligonları kurulması halinde ise bu mesafe aranmaz.”

Silahlı zorlama olaylarında son üç yılda yüzde 61 artma

s-38617249f3731b8353289aa4b665ee4959bde9 Bireysel silahlanmaya aleyhinde mücadele veren Umut Vakfı, geçen yıla ilişkin derlediği ‘Silahlı Baskı Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. 2017 yılında bir önceki yıla tarafından yüzde 28, son 3 yılda yaklaşık yüzde 61 artışla 3 bin 494 kişisel silahlı durum medyaya yansıdı. Söz konusu olaylarda en az 2 bin 187 kişi ölürken, 3 bin 529 kişi de yaralandı. Sivillere Mermi Hakkının 5 Kat Artırılmasına Tepkiler Sürüyor: ‘Bu Mermiler Nerede Kullanılacak?’ –

Üsküdar’da poligondaki patlamada 14 kişi yaralanmıştı

İstanbul Üsküdar’da 2006’da, 5 katlı bir binanın zemin katındaki poligonda yaşanan olayda, bir karavanacı elektrik kablosunu vurunca ortalık savaş alanına döndü. Trafonun patlamasıyla meydana çıkan yangında 14 kişi yaralandı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın