rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

MEB Fena Gidişe ‘Dur’ Çağrıda Bulunmak İstiyor: Obez Çocuğun Ailesine Öneriler Verilecek

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ulusal Eğitim Bakanlığı, çocuklarda gitgide artarak gelişen obeziteye karşısında harekete geçti. Okul kantinlerinde kola, cips, çikolata gibi yiyeceklerin satışı yasaklayan Bakanlık, kilolu veya obez çocuğun velisine, bilgilendirme sisteminden veriler gönderilip önerilerde bulunulacak. Tatmin Edici olmazsa çocuk, icabında de aile, hekime yönlendirilecek. s-4febee97dfa31c3fb24fe5554b0f35f290b655 Türkiye’de çocukluk çağı obezitesi artan bir şekilde artıyor. Bu gidişata dur demek için Afiyet Bakanlığı ile MEB işbirliği yaparak mektep kantinlerini düzenlemeye başladı. Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre; artık kantinlere kırmızı olarak gösterilen kola, çikolata ve cips gibi yiyeceklerin girişi yasaklanmış. Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) ile birlikte çalışan Bakanlık, mevcut veli bilgilendirme sistemine çocuğun maddesel aktivitesiyle ilgili verileri ekleyecek. Örneğin, çocuk kilolu ya da obez ise ailelere sistem üzerinden önerilerde bulunulacak. Gıda ile ilgili sorun devam ederse, çocuğun ve icabında ailenin aile hekimine başvurmaları istenecek.

Yaşam boyu aktivite rehberi

s-6d6196ecaa47caa6af4dd23be9a232272d17ca Afiyet Bakanlığı ve MEB daha önce de “Sağlıkla İlgili Maddesel Intibak Karnesi Dilekçe Rehberi” hazırlamıştı. Rehberde şunlara dikkat çekiliyor: “Maddesel adaptasyon, günlük işleri takâtsizlik duymaksızın canlı ve uyanık yapabilmek ve hür zamanları neşeli uğraşlarla geçirebilmek için zorunlu enerjiye sahip olmaktır. Maddesel uyma eğitiminin genel hedefi, öğrencilerin fiziksel uygunluk düzeylerini sadece okul yıllarında değil, okul sonrası yaşamlarında da geliştirebilmeleri ve ahenkli olarak maddi aktivite yapmaları için gerekli olan bilgi, beceri, davranış ve davranışları onlara kazandırarak, toplumda beceriksiz maddi aktivite nedeni ile ortaya meydana çıkan sağlık sorunlarını en üye indirmektir.

Maddi Uygunluk Karnesi’nin şu yararları sağlaması beklenmektedir:

s-bb73e522dacd40b331755b5cd12aceaa520a2f Somut uygunluğu ölçme ve değerleme becerileri kazandırmak.Dengeli ve düzenli besin alışkanlığı kazandırmak.Somut aktiviteye karşı merak uyandırmak. Maddesel aktivitelere yeralma için gereken hareket becerilerini kazandırmak. Ahenkli yapılan fiziksel aktivite ile sağlıklı hayat arasındaki ilişki hakkında aydınlatmak.Maddesel aktiviteye karşın hatalı bilgiler ve yanlış uygulamalar hakkında aydınlatmak. Kişisel fiziki aktivite programı hazırlama becerileri kazandırmak.Maddesel aktivite eksikliği kaynaklı hastalıklar hakkında bilinçlenmelerini sağlamak.Alkol, tütün, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin sağlığımıza negatif etkilerinin azaltılması için bir zemin hazırlamak.Maddi işlerde çabuk yorulmadan nedeniyle moral ve motivasyon bozukluğu yaşamış bireylere bu alışkanlılardan kurtulmaları gerektiğinin hatırlatılması.Ahenkli olarak bedensel aktivite yapma alışkanlığı kazandırmak.Sunulan sportif ürünlerin arasından içten seçimi yapılmasına yardımcı olmak.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın