rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Mazeret Mali Güçlük: Yarım Asrı Geride Bırakan Yörsan Yiyecek Konkordato İstedi

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Elli yılı aşkın süredir süt ve süt ürünleri sektöründe faaliyet bildiren Yörsan Yiyecek konkordato istedi. Dava dilekçesinde, şirketin finansal zorluk içinde olduğu kaydedildi. Dilekçede, konkordato kararı verilmesi halinde Yörsan’ın her yerde etkili bir biçimde faaliyetlerini sürdürebileceği kaydedildi.

s-9a48e21bb1cc8fba08950e06983a4a40300940 Özgürlük gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine tarafından, Yörsan Yiyecek Mamülleri San. Ve Tic. AŞ için konkordato başvurusu önceki gün Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesine yapıldı. Dava talebinde, şirketin mali güçlük içinde olduğu kaydedildi. Ekonomide yaşanan genel sıkıntıların şirketin parasal yapısını negatif etkilediği öne sürüldü.

Kâr marjındaki düşüş, akaryakıt nedeni ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükseliş…

s-37a8fa2628b35e88efc0b1b47b9a26facb410f Konuya yakın bir kaynak, zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, mazot nedeni ile büyüyen lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükselişin, şirketin parasal dengesini bozduğunu kaydetti. Konkordato talep eden Yörsan Yiyecek’ya yönelik bir takım alacaklıların ise icra takibine geçtiği öğrenildi. Şirkete süt veren bir alacaklı 400 bin liralık alacağı nedeni ile Yörsan’a karşın ihtiyati haciz kararı aldı. Konuya ilişkin, şirket yetkililerinden ise herhangi bir dönüş olmadı.

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine de giren Yörsan’ın temeli 1964 yılında Yörükler Yiyecek Limited Şirketi olarak atıldı.

s-ad36362ab0ee7c64cc804c1a26655f195fcada 1984 yılında Türkiye’nin birincil beyaz peynir fabrikasını kuran Yörsan 4 yıl önce özel sermaye fonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı. Ocak 2018 tarihli ticaret sicil gazetesine kadar Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Yiyecek Yatırımları San. Ve Tic. AŞ’ye, kalan hisseise Yörsan’ın üç kurucu kurucusundan biri olan Şerafettin Yörük’e ait. Şerafettin Yörük ile Abraaj’ın davalık oldukları gündeme gelmişti. Bloomberg’in 3 ay önceki haberine kadar Yörük, ‘adaletli olmayan sermaye artırımlarıyla şirketteki hisselerinin yüzde 20’den yüzde 3’e inmesine niçin olunduğu’ gerekçesi ile adalet yoluna gitmişti.

Hem bakabilirsiniz

Yakın Zamanda 13 Büyük Şirketin Bildiri Ettiği Konkordato Nedir? Neden Yapılır?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın