rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Mahkeme ‘Kelimeleri TDK Değil Halk Belirliyor’ Dedi: ‘Oynak, Yollu, Müsait’ Gibi Kelimelerin Anlamları Sözlükte Kaldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ankara 6. Idare Mahkemesinin  “oynak”, “kötü yola düşmek”, “yollu” gibi kelimelerin sözlükten çıkarılmasına ilişkin verdiği kararı İstinaf mahkemesi durdurdu. 

Ankara’da bir birey bazı kelimelerin cinsiyet ayrımcılığına dayalı aşağılayıcı ve küçük düşürücü ifadeler olduğu gerekçesiyle sözlükten kaldırılmasını istemişti.

s-3ab9bfd22e40d4e6af20ce1cb84692984a9079 TDK’ye başvuran kişi, küfürbaz anlamı yayımlanan “müsait”, “esnaf”, “bırakmak”, “serbest”, “oynak”, “kötüleşmek”, “kötü yola düşmek”, “taze”, “yollu” ve “boyalı” sözcüklerinin cinsiyet ayrımcılığına dayalı küçük düşürücü ve küstah ifadeler olduğu gerekçesiyle argo karşılıklarının sözlükten çıkarılmasını istedi. Başvurunun kabul edilmemesi üstüne Ankara 6. Yöneticilik Mahkemesinde dava açıldı. Duruşma, laf konusu kelimelerin argo anlamlarının sözlükten çıkarılmasına karar vermişti.

Kararı istinaf mahkemesi bozdu.

s-23b9b0b71195dacd22c7d7fe856bafbf8962c1 Duruşma sonucunda Türkçe’nin dürüst ve güzel kullanılması hususunda öncü görevi üstlenen TDK’nin sözlüğü ve internet sayfasında yer almasının hukuka uygun olmadığı kaydedildi. Kararın istinafa taşınmasıyla dosya, Ankara Bölge Idare Mahkemesi 12. Idari Dava Dairesinin gündemine geldi. İstinaf mahkemesi, Ankara 6. Idare Mahkemesinin kararının yürütmesini durdurdu.

‘Kelimelerin anlamları TDK göre belirlenmiyor’

s-d5f038b11587a3153c837f9c0b0d7a3a26483a TDK’nin hazırladığı Türkçe Sözlük’te bulunan dava konusu sözcüklerin anlamlandırılmasında, millet ağzındaki yaygın kullanımı, sözcüğün asıl ve mecaz anlamları ile küfürbaz kullanımı dikkate alınarak manâ sıralaması yapıldığı belirli kararda, anlamlandırma çalışmalarında TDK’nin iradesinden ziyade sözcüğe halkın yüklediği anlamın dikkate alındığı belirtildi.

‘Kadına zorlama uygulanmasına zemin hazırlanması gibi bir amaç güdülmüyor’

s-fd3be805900a0a432bb078e58d920fef450cfd Söz konusu kelimelerin  sözlükte yer almasında kadınlara ayrımcılık gerçekleştirmek veya kadına zorlama uygulanmasına zemin hazırlanması gibi bir gaye güdülmediği vurgulanan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Sözlükte kelimelerin, toplumsal yaşamda var olan kavramların iyi ya da kötü, doğru veya hatalı olduğundan egemen sözcük anlamları ile varsa ağzı bozuk, alay, hakaret ve yarı anlamlarının da belirtildiği, bu kapsamda küfürbaz, alay, hakaret ve benzeri anlamları olan kelimelerin sözlükte bulunmalarının yok kullanımlarının hukuka tutarsız olduğu açıktır.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın