rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

KKTC Başbakanı ‘Kriz Ciddi Bir İhtimal’ Dedi ve Ekledi: ‘TL’den Diğer Para Birimine Geçebiliriz’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Türk Lirası’nın döviz karşısında değerinde kaybı sürüyor. resmi olarak TL’nin kullanıldığı KKTC’de Başbakan Tufan Enhürman ekonomideki gidişata ilişkin kaygılarını dile getirdi. Krizin ciddi bir ihtimal olduğuna dikkat çeken Başbakan Enhürman, TL yerine diğer bir para birimine geçebileceklerini söyledi.

s-6b59a2aef5d6067a56adb053250885e924625f Başbakanlık’ta basın toplantısı aranjör KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, “Dövizle ilgili olarak bugüne kadarki genel teşebbüs; ‘döviz yükselir, elimiz kolumuz bağlıdır’ yaklaşımıdır. Çeşitli öneriler var” diye konuştu.

“Türkiye ile daha açık konuşmaya başladık”

s-0082506b172671b433cf40a53b45da069b3e44 KKTC Başbakanı Tufan Erhürman Enrhürman, “Öbür para birimine geçme, kurları sabitleme gibi radikal öneriler de masamızdadır” dedi. Erhürman, “Bunları yapacağız anlamında söylemiyorum. Haydi bugün karar verdim de yapayım değil. Biz TL’nin değerinde kaybı karşı hiç elimizde olmayan sebeplerle birtakım sıkıntılar yaşıyorsak, bunları Türkiye Cumhuriyeti ile çok daha açık konuşmak durumundayız ve konuşmaya da başladık” ifadelerini kullandı.

“Dünya ve Türkiye’deki gelişmeleri emrindeki yandan koyduğumuzda durum besbelli”

s-bc4a85575e2face76f39dc85fa478ade7baa71 “KKTC’de kriz ihtimalinin ciddi bir olasılık olduğunu da görüyorum” diye sözlerini sürdüren Başbakan Tufan Erhürman, şunları kaydetti:”Dünya ve Türkiye’deki gelişmeleri alt yandan koyduğumuzda koşul besbelli. durmadan bu ihtimali dikkate almak zorundayız. Bizde 21 günde bir olan bir akaryakıt fiyatlandırma sistemi var. Döviz ve petrol fiyatlarının artmasının da buna etki edeceğini biliyoruz. Özel okulda çocuk okutan birçok insan da dövizle ödeme yapıyor. Yeni dönem kayıtlarıyla ilgili de ciddi sıkıntılar ortaya çıkacak.”Erhürman, Türkiye’deki seçimden sonraki sürecin kendilerini nereye taşıyacağını inceleyeceklerini belirtti.

KKTC’de resmi para birimi olarak Türk Lirası kullanılıyor. Ancak ülkede araç, mal alımları ve kiralamalar döviz üzerinden yapılıyor.

s-25d34b15c4c6a2c5d2241ef136ae11e84ca757

KKTC Başbakanı Erhürman’ın bambaşka bir para birimine geçilebileceğine dikkat çekici etmesi sosyal medyanın da gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın