rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kendi Elimizle Geleceğimizi Yok Ediyoruz: ‘Türkiye’nin Tatlı Su Kaynaklarının Yüzde 79’u Kirli’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Çevre Mühendisleri Odası’nın 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayımladığı “Türkiye Çevre Şart Raporu”, ülkemizde çevre kirliliğinin ulaştığı üzüntü verici boyutu gözler önüne serdi. Rapora kadar, Türkiye’de tatlı su kaynaklarının yüzde 79’u benekli durumda. Oda Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’nin önemli nehirleri için “açık kanalizasyona dönmüş durumda” diyor. Hem denizlerimizdeki kirlilik de gitgide artarak artıyor. 

s-99b8b000a1d4d8e27df7956bcbdbd025a50c5d Çevre Mühendisleri Odası’nın hazırladığı “Çevre Durum Raporu”ndan dikkat çeken verileri HT Bloomberg yazarı İrfan Donat kaleme aldı.Donat, “Bilhassa Büyük Menderes, Kızılırmak, Sakarya, Susurluk, Minik Menderes, Gediz, Bakırçayı, Ergene nehirlerinin durumlarının çok kötü olduğunu ortaya koyan rapora kadar, Türkiye’deki yüzey sularının, derelerin ve göllerin yüzde 79’u kirlenmiş durumda” dedi.Donat, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu’nun paylaştığı şu bilgileri aktardı: “Bu rakamın yaklaşık yüzde 60’ı içme suyu kaynağı olarak kullanılamayacak nitelikte suyu temsilcilik ediyor. Bahsi geçen nehirler açık kanalizasyona dönmüş durumda, arıtarak yeniden yararlanma potansiyeli olan sularımızın ise yüzde 99’unu kullanmıyoruz.  Yani Türkiye’deki tatlı su kaynaklarımız ciddi bir tehdit aşağıda”

“186 Organize Sanayi Bölgesinin yarıdan çoğunda su temizleme tesisi yok”

s-1492423646507e0425a21699ff112c33d46c2a Raporda, öncelikle Muğla, Mersin, İstanbul ve İzmir almak üzere denizlerimizdeki kirliliğin de arttığına dikkat çekildiğini aktaran Donat, hem 186 Organize Sanayi Bölgesinin yarısından fazlasında (yüzde 56) atık su arıtma tesisi bulunmadığı bilgisini verdi.

“Tüketilen plastik ambalajın yalnızca yüzde 21’inin toplanabiliyor”

s-2079ce5c2a80cbaa6adf29dc2fb74c12ccae82 Donat, yapılan araştırmanın Türkiye’deki plastik gerçeğine de ışık tuttuğunu kaydetti. Türkiye’de tüketilen plastik ambalajın yalnızca yüzde 21’inin toplanabildiğini gösteren Bloomberg yazarı, dikkat çeken şu verileri paylaştı: “Türkiye’de bambaşka sektörlerde toplam 8 milyon 612 bin ton plastik tüketiliyor. 1 milyon 800 bin ton plastik ambalaj piyasa sürülüyor ve bunun sadece 384 bini toplanıyor. Türkiye’de atık olarak ifade edilen plastik atık miktarı ise sadece 179 bin ton. Türkiye plastik atık kaydını tutamıyor.”

“Türkiye’de 24 bin adet toprak kirliliği konusunda güvenilmez saha var”

s-ccc5711a708e054e4df1c9100a91cbc8fa081f Raporda ülkemizdeki hava kirliliğine dair veriler de paylaşıldı. Türkiye’nin iç ve dış ortam hava kirliliğine alt ölümlerde yüz bin kişide 47 vefat oranı ile Avrupa’da 22’nci ülke olduğunu aktaran Donat, şunları kaydetti:”Hava kirliliğinin en çok etkilediği iller aralarında ise Ankara, İstanbul, Adana, Amasya, Bursa yer alıyor.Türkiye’deki hava kirliliğinin nedenlerini evsel ısınma, araç kullanımı, termik santraller, maden ve sanayi işletmeleri olarak gösteren raporda toprak kirliliğine de uyarı çekiliyor. Türkiye’de 24 bin adet toprak kirliliği konusunda şüpheli saha bulunduğu ortaya koyuluyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her yıl üç milyondan pozitif kişinin pestisit zehirlenmesinden dolayı hastaneye kaldırıldığını tahmin ediyor ve milyonlarca kişinin erken ölümü ile sonuçlandığını belirtiyor. Baran Bozoğlu, Türkiye’de satılan pestisit miktarının bilinmesine karşın, hangi arazide, ne değin kullanıldığının bilinmediğine uyarı çekiyor.” Zehir Soluyoruz! Yalnızca 6 Şehrin Havası Temiz… –

“İklim değişikliği doğal afetleri artıyor”

s-b457dd8ef1d3e19c27fbeba2d97e27f80660cc Donat, raporda 1940’lardan 2016’ya kadar önemli bir doğal facia artışı görüldüğünün ortaya konulduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Sera gazı emisyonlarının tetiklediği iklim değişikliği kaynaklı bu büyüme Türkiye’de kendini en fazla şiddetli ve düzensiz yağış ve su baskını, fırtına, dolu, kar, yüksek sıcaklık ve kuraklık olarak kendini gösteriyor. Afetlerden en çok etkilenen alan ise Karadeniz. Rapor, Türkiye genelinde 2016 yılında 134 su baskını felaketi yaşandığını belirtiyor.”

“Gelişen sera gazları tarıma ve biyolojik çeşitliliğe tesir ediyor”

s-d888093145bd503cd907f8e2ab8dc4d00a1016 Donat, Oda Başkanı Bozoğlu’nun ‘acilen bir iklim eylem planı hazırlanması gerekli’ uyarısı yaptığını söyledi. Donat, Bozoğlu’nun “Ülkemizde bilhassa son yıllarda yaşanan doymuş ve su baskını felaketleriyle iklim değişikliğinin etkilerini çok yakından hissetmeye başladık. İklim değişikliği ne eyvah oysa doğal kaynakları da kısıtlıyor; sera gazlarının artışıyla birlikte eksilen su kaynakları tarımsal üretime tesir ediyor ve biyolojik çeşitliliği de azaltıyor. İklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir kilometre taşı olan Paris Anlaşması’nın onaylanması ulusal ölçekteki çalışmaların hız kazanmasını sağlayıp, bütün paydaşların katılımı ile gerçekleştirilmesi gereken azaltım ve uyum faaliyetlerinin uygulanmasını da hızlandıracaktır” dediğini kaydetti.

“Su Kanunu güncellenmeli”

s-99e3822ab8b9d8b61fe78f039fb2ec9982516a Donat, ayrıca Bozoğlu’nun ‘Alt inşa güçlendiriliyor ve ağaçlandırma faaliyetleri yapılıyor. Fakat, bu gelişmelerin yanına, çevre kirliliği halen artıyor; derelerimiz, havamız ve toprağımız kirlenmeye devam ediyor’ dediğini belirtti. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı’nın “Yatırım yapan ile denetleyen, müsade veren benzer kurum olmamalıdır” diyerek mevcut sistemdeki çelişkiye uyarı çektiğini yazar Donat, ayrıca Bozoğlu’nun Su Kanunu’nun bir an evvel güncellenerek yasalaştırılması gerektiğini savunduğunu ekledi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın