rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kemençe Nedir? Nasıl Çalınır?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Rize’de bulunan Kemençe Evi , Rize’lilerin kemençeye verdiği önemi göstermektedir. Her eğlencesinde öne çıkan çalgılardan olan kemençe gerçekten de bir hayat felsefesidir. Yerli ve yabancı turistler, Rizeyerlilerinin kemençe çalıp horon tepmesine büyük hayranlık ile bakarlar. Rize’liler horon içinde kız evlatları var ise yabancı bir erkeği horona almazlar. Bu durum da Rize’lilerin kızlarına verdiği önemi, sevgiyi  bizlere gösterir. Her baba kızına sevgisinibu şekilde dolaylı yoldan anlatmaz mı zaten? Bu dolaylı sevgi bile biz kız çocukları için mükemmeldir. Çünkü biliriz ki babamuz bozosunu ( kız çocuğu) çoks eviyi.

Rize’nin her ilçesinde, her mahalesinde, her sokağında olan kemençe ve horon sevdası gerçekten gözle görülür halde çoktur. Biz Rize’liler olarak birçok oyun havasını biliriz fakat, kemençenin verdiği o ses ile horon etmek bizleri daha bir coşturur.

Özellikle kız alıyorsak kemençenin sesi öteki mahalleden duyulur. Horon teperken çıkardığımız sesler mahalleyi inletir. Hatta bir keresinde hiç unutmam, üniversiteden Karabük’lü bir arkadaşım vardı. Kulakları çınlasın. Birgün Rize’ye beni ziyarete geldi. O sırada da kuzenimin (eksalepe)düğünü var idi. Düğüne beraber gittik eğlence için çaldıkları kemençe ve tulum sesini duyunca bir an şoke oldu. Ardından kemençe eşliğinde oynayan hısmımıza baka kaldı. Kendiside horona katıldı. Tabi horona katıldı ama diğer kız kuzenlerimin yanında katıldı. Biz Rize’lilere diğer türlüsü ters. Konudan sapmadan sevgili arkadaşlar kemençe dinlemek de hoştur, oynanan horonu izlemek ya da horona katılmakta hoştur.

Bu anlattığım anımda her daim aklımdadır. Sizlere bugün Karadeniz bölgesine has olan kemençeyi elimden geldiğince kendi kelimelerim ile anlatmaya çalıştım. Sizlerde bu yazıyı okuduktan sonra eminim ki horon oynayasunuz gelmiş idur.

Şimdi biz Rizedio.com ailesi olarak sizleri horona davet edeyruk. Açın bakayum ordan bir kemençe ya da Fuat Saka & Rap Atma  

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın