rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Kasırga Deresine 230 bin yavru alabalık bırakıldı

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Orman ve Su İşleri Bakanlığı göre başlatılan “Doğal Alabalık Üretilmesi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi” zarfında Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Altındere Doğal Alabalık Yetiştirme İstasyonunda üretilen 230 bin yavru kırmızı alacalı alabalık Fırtına Deresi’nde suyla buluşturuldu. Fırtına deresi ve emrindeki kol derelerde tatmin edici kırmızı alacalı alabalık popülasyon yoğunluğuna ulaşılması için yapılan araştırmalar ile 2018 yılında toplam 750 bin yavru alabalığın bırakılması hedefleniyor.

Balık salım çalışmalarının ülke genelinde uygulanan bir proje olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Fırtına deresi bu balık türümüzün natürel yetişme alanları aralarında bulunuyor. Biz de yaptığımız salım çalışmaları ile sularımızda tatmin edici sayıları yakalamaya çalışıyoruz. Bu salımları yaparken büyük bir hassasiyet içinde büyütülen yavru alabalıkların bırakılacakları suyun uygun sıcaklıkta olup olmadığı denetleme ediyor ve sonra salımı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Projenin orman içi sulardaki natürel alabalık popülasyonlarını artırarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacağını vurgulayan Bakan Eroğlu, “Bu proje ile bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynakların korunması, natürel türlerimizin tanıtımı ve farkındalığın arttırılması ile sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın