rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

İstanbul Doğumlu Mehmet Akif Ersoy Belgeselde Çanakkaleli Gösteriliyor: ‘Suç Duyurusunda Bulunacağız’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde çekilen ve tartışmalara niçin olan “Bayramiçli Akif” belgeseli hakkında Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy açıklamalarda bulundu. Belgeselde anlatılanın aksine Mehmet Akif Ersoy’un İstanbul Fatih’te doğduğunu vurgulayan Ersoy, yanlışın düzeltilmemesi halinde kabahat duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

s-362ae880bf80668ca07d247f06d2009f1901df Sözcü gazetesinden Mehmet Andaç’ın haberine kadar, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunu ve yaşamını anlatan ‘Bayramiçli Akif’ belgeseli hakkındaki tartışmalar günlerdir devam ediyor. Tarihçiler belgeselin aksine Mehmet Akif Ersoy’un İstanbul’da doğduğunu söylerken, filmde Akif’in Bayramiç’te doğduğu anlatılıyor.

‘Filmde, tarihi kayıtlara tutarsız metinler yazılıyor’

s-00070bbbc5f449abcee44a318a479475c9534c Çekilen belgelere dayanan hakkında konuşan Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy, İstiklal Şairi’nin Fatih’te doğduğunu vurgulayarak resmi kaynakları örnek gösterdi. Yanlışın düzeltilmediği takdirde belgeselin çekimlerinde bakış vermeyeceklerini söyleyen torun Ersoy şöyle konuştu:

“Bir süredir Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde dedemiz, Ulusal Şair Mehmet kif Ersoy’la ilgili yapılan çalışmaları yakından izliyoruz. Büyük dedemizin kısa bir dönem yaz aylarında ders verdiği bu sevimli ilçede dedemiz Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu şeklinde tarihi kayıtlara aykırı metinler yazılıyordu. Biz ailesi olarak ilgilileri bu çalışmalarından nedeniyle tebrik ederken dedemizin Bayramiç’te değil, kendisinin Safahat’ta belirttiği ve sonraki devlete ait kayıtlarda, Osmanlı sicili, TBMM Milletvekili kayıt defterinde olduğu gibi ve yıllarca tüm kaynaklarda da işlendiği gibi İstanbul Fatih’te dünyaya gelmiştir.

‘Yanlış düzeltilmezse suç duyurusunda bulunacağız’

s-241960b503fa2a2565eab4699373affef2c653

Bu tartışmaya kapalı olan hakikatin iyi niyetli de olsa değiştirilmeye çalışılması bugün değil ama yarın için hakikat hakkında gölge düşürücü hale gelebilecektir. Bu nedenle Bayramiç Belediyesi’nin yürüttüğü belirtilen, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği söylenen Bayramiçli Akif belgeselinin bu yanlış düzeltilmediği takdirde çekimlerine görüş beyan etmeyeceğimiz ve hem Bakanlık hem de ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini isteriz.”

Öte yandan AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, belgesel ile ilgili geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’te doğup büyüdüğü şeklinde paylaşımda bulunmuştu

Bu paylaşım Mehmet Akif Ersoy’un dergisi olan ve günümüzde de yayınlanan “Sebilürreşad” dergisi tarafından çok sert tepki görmüştü. Dergi yönetimi yaşanan olayı “Akif Turizmi” olarak nitelendirerek yanlışın düzeltilmesini istemişti.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın