rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

İslam Karşıtı Wilders’ın Yeni Girişimi: Hz. Muhammed Namına Ödüllü Karikatür Yarışması

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İslam karşıtı çıkışlarıyla bilinen Hollanda’nın esas muhalefetteki aşırı sağcı Bağımsızlık Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, parlamentoda “Muhammed Peygamber karikatür yarışması” düzenleyeceğini açıkladı. Wilders yarışmanın açıklama özgürlüğüne yönelik baskılara bir tepki olarak düzenlendiğini söyledi.

s-47a78d0642121c25b2f7f5857fe973900cc919 BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine kadar, yarışmada birinci olan karikatüre 5.000 euro, ikinciye ise, 2.500 ödül verilecek. Wilders ödül miktarının, adının açıklanmasını istemeyen “eli açık bir bağışcı” göre ödeneceğini söyledi.

Jüri üyeliğini Wilders ile Bosch Fawstin yapacak

s-28e48cd66a625080b39c44dcf94b6a7ad9ce58Yarışmanın jüri üyeliklerini Wilders ile 2015 yılında ABD’nin Texsas eyaletindeki Garland kentinde saldırıya uğrayan karikatür yarışmasında ödül bölge Arnavut asıllı Bosch Fawstin yapacak.Aşırı sağcı lider, karikatür yarışmasını, “Hollanda’da daha eksik Faslı” söylemi sebebiyle suçlu bulunduğu fakat suç oluşturan almadığı davanın temyiz duruşmasının başladığı Perşembe sabahı duyurdu. Hollandalı Muhalefet Liderinden ‘Camileri ve Kuran’ı Yasaklama’ Vaadi –

Karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamentoda planlamak istiyor

s-53992e73389a27e78438c5920fca80fbb94fa8 Wilders, ifade özgürlüğünü savunmak için “güçlü bir karşı ses” zamanının geldiğini belirterek, bağımsızlık düşüncenin artan bir şekilde zorlama altına alındığını savundu.Aşırı sağcı lider, buna misal olarak da savcılık kadar hakkında yapılan temyiz başvurusu ile Hollanda hükümetinin Çarşamba günü açıkladığı nefret suçlarına daha artı canice verilmesini içeren önergeyi gösterdi.PVV lideri, Muahmmed Peygamberi konu alan karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamento binasında düzenlemek istiyor. Hollanda’da mecliste temsilcilik edilen her parti, yılda bir kere mecliste devlete ait bir faaliyet düzenleyebiliyor.

‘Parlamento müsade vermezse başka yerde düzenlenecek’

s-bda67882b66d41f8c397bcab1a8bf8389d6599 Siyasi partiler bu günü genellikle üyelerle randevulaşma günü olarak değerlendiriyor. PVV’nin böyle bir geleneği yok. O nedenle fazla sağcı parti, bu hakkını karikatür yarışması için kullanmak istiyor. Wilders, etkinliğin tepki yaratacağı ve bazı riskleri beraberinde getireceğini düşünüyor. böylece parlamentonun en tehlikesiz yer olduğunu savunuyor.”Ama en büyük tehlike ifade özgürlüğünün sınırlanması” diyen Wilders, yarışmanın tahrik amacıyla yok, us özgürlüğünün altını çizmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.Wilders, parlamentoda izin verilmemesi halinde, yarışmanın başka bir yerde yapılacağını vurguladı.

Wilders’ın bu girişimine sosyal medyadan da tepkiler geliyor…

Ayrıca bakınız

Krizin Tam Ortasındaki Ad: Göçmen ve İslam Karşıtlığının Sembolü Wilders Kimdir?

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın