rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Ilan Tepkisi: YÖK’ten Fransızca Bölümlere Kısıtlama

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

YÖK, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine öğrenci alınmamasına karar verdi.

Karar demin öğrencisi olmayan bölümleri kapsıyor.

s-b711d8f2c6ee8c525643e4cbabec17040bcb55 Basına yansıyan bilgiye takriben, bu kısıtlama kararının alınmasında Fransa’da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk dili ve edebiyatı ile Türkoloji bölümlerinin bulunmaması da etkin oldu. Öğrenci alan mevcut bölümlerin eğitim öğretimlerine hiçbir terslik olmaksızın devam edeceği vurgulandı. Türkiye’de demin öğrenci almaya başlamamış olan Fransız dili ve Edebiyatı ile  Fransızca öğretmenliği bölümü sayısının 16 olduğu belirtildi.

Ne olmuştu?

s-fbd7f01b31a83bc9936fab24cf97d819d3a30a Fransa’da 300 kişinin imzasıyla yayınlanan Kur’an-ı Kerim’den “zor ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bir takım ayetlerin çıkarılması” yönündeki bildiriye Türkiye’den tepki sert olmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı “Bu ilahi kelam, hiçbir harfi değişmeden günümüze kadar gelmiştir, kıyamete dek da değişmeyecek ve değiştirilemeyecektir” açıklamasını yaparak bildiriyi kınamıştı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Ey Batı bak; bizim tanrısal kitabımıza saldırdıkça şunu bilesiniz ama biz sizin kutsallarınıza saldırmayacağız ama sizi alaşağı edeceğiz. Bunu da bilin. Siz kimsiniz de bizim kutsalımıza saldırıyorsunuz?” demişti.Bildiriye tepkiler sürerken YÖK’ten “kısıtlama” adımı geldi.

YÖK’ün aldığı karar sosyal medyanın da gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın