rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Hazar Gölü’nde Bulunan ‘Batık Şehir’de Sur Kalıntıları Görüntülendi: ‘Tespit Edilen Uzunluğu 1.500 Metreyi Aşıyor’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde bulunan ve ahali arasında “Batık Büyük Kasaba” adıyla aşina tarihi ikâmetgâh alanında, kale ve onu çevrelediği düşünülen dış sur belirlendi.

” 4 bin sene öncesine ait izler barındırdığı varsayım ediliyor”

” 4 bin sene öncesine ait izler barındırdığı tahmin ediliyor”” 4 bin sene öncesine ait izler barındırdığı varsayım ediliyor” Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, yaptığı açıklamada, gölün aşağı keşfedilen kale, sur ve diğer kalıntıların gün yüzüne çıkarılması ve bölgenin dalış turizmine kazandırılması için arkeolojik çalışma başlatıldığını söyledi.Hazar Gölü’nün ayrıca doğal güzellikleriyle ayrıca de mavi örtüsünün aşağıda bulunan ve Batık Şehir olarak adlandırılan tarihi kalıntılarıyla turizm açısından kayda değer bir potansiyele sahip olacağını açıklayan Kaldırım, Batık Şehir Halkı’in bugüne değin yapılan kısıtlı su altı araştırmalarında 4 bin sene öncesine ait izler barındırdığının varsayım edildiğini belirtti.

“Bu saptama ilimiz için fazla manâlı bir semptom ve buluş oldu”

s-bbc3f4cee0b757313ec889f2f13eb100393bd8 “Üniversitemiz ile yapılan çalışmada, burada bir sur varlığı ve bir kale olduğunu saptama ettik. Bu kale surlarının saptama edilen uzunluğu bin 500 metreyi aşıyor. Fakat bunun burada var olan şehri çevrelediğini düşünüyoruz. Bu tespit ilimiz için çok manâlı bir bulgu ve buluş oldu. Burayı hem turizmin hizmetine arzetmek hem de tarihseverler ile dalış turizmine alaka bildiren insanları buraya çekmek açısından fazla kayda değer bir tespit oldu.”

Kazıbilimsel alıştırma başlatılacak

s-3867616424db75c32039ebd8ef8627996938ab Batık Büyük Kasaba’in çok kayda değer tarihi bir zenginliği barındırdığını anlatan Kaldırım, söz konusu şehir halkı tarihinin aydınlatılması için paydaş kurumlarla arkeolojik alıştırma başlatacaklarını dile getirdi.

Batık Büyük Kasaba’in Dünya Servet Geçici Listesi’ne kabulü için geçen sene UNESCO’ya yapılan başvuru süreci devam ediyor.

s-b555a284bc2fe4a8ce8a3d40f7d0e790c68561

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın