rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Hatıra Yakalayın! Ankara’da Bir Genç Profesyonel Fotoğraf İmkanı Sunan Selfie Makinesi Ilerletti

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ankara’da yaşamış Emrah Üfelek isimli genç, geliştirdiği “özçekim otomatı” ile ilginç bir girişimcilikte bulundu. Üfelek’in geliştirdiği aygıt selfie çektirmek isteyenlere 2 lira karşılığında profesyonel resim imkanı sunuyor. 

s-6a2c845c7164efd4f4a078af68ca78918de312 Selfie fotoğraf çekimine dünyanın her köşesinde büyük bir alaka var. Bilhassa gençler çektikleri fotoğrafları sosyal medyada paylaşıp daha pozitif alkış alabilmek için neredeyse birbirleriyle yarışıyor.

Arkadaşıyla konuşurken gördüğü aygıt esin kaynağı oldu

s-604af1eb8bb37bc9683c7a79e8f454dd7aafb9İktisat fakültesinden mezun olan oysa alanıyla ilgili bir iş bulamayan Emrah Üfelek de önce KOSGEB tarafından bahşedilen uygulamalı girişimcilik kursuna katıldı. Üfelek sonradan yurt dışındaki bir arkadaşıyla görüntülü konuşurken kadraja giren bir otomat dikkatini çekti. O da özçekimi ticaretle buluşturmak için harekete geçerek bir otomat geliştirdi.

Konum etiketleme özelliği de var

s-8879a6a0152cd4d8ac97805456249a4a1865ceEmrah Üfelek, “Anı yakala” ismini verdiği çalışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, makinenin çalışma prensibi olarak içecek otomatlarına benzediğini belirterek, “Özçekim otomatı, içerisine atılan 2 lira ile işleme başlıyor. sonra ekranda kendinizi görerek poz vermenizi karşılayan bir ekran var. ‘Gülümseyin’ yazısından sonra fotoğraf çekim işlemi gerçekleştiriyor.” dedi.Otomatta, sosyal ağ platformlarında çoğu kez kullanılan konum etiketleme özelliğini de düşündüğünü aktaran Üfelek, makinenin çıktı olarak verdiği fotoğraflara çekim yeri, tarihi ve saatini de eklediğini söyledi.

Tarihi ve turistik mekanlara koymayı planlıyor

s-641ca68d9ed8ba2424f81172c55c73689edd3cÜfelek, 5 aylık çalışmanın sonucunda ortaya çıkan projesini geliştirmeyi amaçladığını belirterek, “Otomatımızın test aşamasını gerçekleştiriyoruz. Fazla şükür büyük bir ilgi alıyor. Görüştüğüm birkaç büyük işyeri var. Alışveriş merkezleri, turistlik ve tarihi mekanları olan bölgelere bu makineyi yerleştireceğiz. Millet ‘Anı yakala’ diyerek ailesiyle, kardeşiyle, sevgilisiyle, eşiyle ve dostuyla bir dakika gibi bir sürede resim çekilecekler.” diye konuştu.

“Oğlumun maddesel manevi arkasındayım”

s-48f1ef53b7ba973410d855f37b91813c9edf48Otomatı başlangıçta, babasının işlettiği Çubuk Anadolu Lisesi’nin kantininde kullandığını söyleyen Üfelek, öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini anlattı. Baba Servet Üfelek de oğluna ve çalışmalarına inandığını vurgulayarak, “Oğlumun fiziki manevi her türlü arkasındayım. Elimizden geldiği kadar destek oluyoruz. Sağ olsun o da bu desteği nafile çıkartmadı. Bu makineyi Turşu Festivali’nde de kullanmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.Öğrencilerden Rumeyse Demirci de makineyi birincil görür görmez şaşırdıklarını belirterek, sonradan arkadaşlarıyla birlikte sıkça resim çekilmek için kantine indiklerini söyledi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın