rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Hamileliğiniz Boyunca Tüketmeniz Gereken 13 Süper Meyve

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

1. Kayısı

Kayısı bebeğinizin gelişimi açısından oldukça önemli olan A, C, E, beta karoten, fosfor, kalsiyum, demir ve potasyum yönünden zengindir.İyi bir demir kaynağı olmasıyla anemi riskini azaltır.Günde 2-4 adet kayısı yiyerek riskleri azaltabilirsiniz.

2. Kiraz

Hamileliğiniz boyunca soğuk algınlığı vb hastalıklardan korunmanız için C vitaminine ihtiyacınız olacaktır. Kiraz C vitamini ihtiyacını karşılamanız için oldukça yerinde bir tercihtir.Kiraz yiyerek plasenta ve bebek arasındaki kan akışına destek olur.Vücudunuzun melatonin hormonu salgılamasına yardım ederek gece stresten uzak rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

3. Üzüm

Üzüm, vitamin, antioksidan, organik asitler, folik asit gibi hamileliğiniz boyunca ihtiyaç duyduğunuz yaşamsal ögelerle doludur.Kalp fonksiyonlarını güçlendirir.Zengin içeriği sayesinde vücudu enfeksiyonlardan korur.

4. Kivi

Solunum yolları hastalıklarına etkisi oldukça bilinir.Demir yönünden oldukça zengindir.

5. Elma

Vücut için olukça önemli bir detoks kaynağıdır.Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirir.Bebeğin doğumdan sonraki yaşamında astım, hırıltı, egzama gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

6. Mango

Sindirim sisteminizi düzene sokarak kabızlığın önüne geçer.Yüksek kalorili bir meyve olduğu için hamilelik sürecindeki almanız gereken kalori miktarına ulaşmak için oldukça sağlıklı bir tercihtir.

7. Armut

İçerdiği folik asit anneler için oldukça idealdir. Bebeklerin sinir sistemi gelişimi için folik asit oldukça önemlidir. İçerdiği lif sayesinde sindirim sistemini düzene sokar.Anne ve bebeğin kalp fonksiyonlarını düzenler.

8. Portakal

Kandaki demirin emilimini sağlar.İçerdiği yüksek folat sayesinde bebeğin omur ilik ve beyin gelişimini korur. Ortaya çıkabilecek riskleri azaltır.Potasyum sayesinde hamilelik boyunca yüksek kan basıncı riskini düşürür.

9. Çilek

Bağışıklık sistemini güçlendirir.Tansiyonu düzenler.Magnezyum ve potasyum sayesinde fetüsün kemik yapısının güçlenmesinde rol oynar.İçerdiği folat sayesinde sinir yolu hasarı riskini azaltır.

10. Karpuz

Sabah bulantılarının giderilmesinde yardımcı olur.Özellikle hamileliğin son dönemlerinde oluşan mide yanmalarını azaltır.Vücudun su ihtiyacını karşılayarak el ve ayakların şişmesini giderir.Kaslarada kramp oluşumunu azaltır.

11. Muz

Folat, C vitamini, B6, potasyum ve magnezyum yönünden oldukça zengindir.B6 vitamini bulantı ve kusmalarını kontrol eder.Magnezyum vücudun sıvı dengesini sağlamaya yardımcı olur.Potasyum anne sağlığı açısından oldukça önemli bir rol alır. İnme ve diğer hamilelik komplikasyonlarının oluşma riski potasyum sayesinde minimum seviyeye iner.12. Nar

Kalsiyum, folat, demir, protein içerir.Özellikle karın ağrılarını azaltarak anneyi rahatlatır.Demir eksikliğinin en doğal tedavi yöntemidir.Sahip olduğu K vitamini sayesinde anne ve bebeğin kemik gelişiminde ve sağlığının korunmasında görev alır.Nar suyu plasentayı koruyarak plasentada oluşabilecek riskleri azaltır.

13. Cennet hurması

Bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli olan fosfor ve kalsiyuma sahiptir.Karoten ve A vitamini bebeğin kalp kaslarını ve görme yeteneğini güçlendirir.Bebeğin bağışıklığını kuvvetlendirir. Vücudu serbest radikallerden korur. Oldukça güçlü bir antioksidandır.Uykusuzluk ve stresle başa çıkarak vücudu rahatlatır.

14. Orman meyveleri

Güçlü antioksidan yönüyle hamile kadınların kansere yakalanma riskini azaltır.Hemoglobin üretiminde görev alarak anneyi anemi ve halsizlikten korur. İçerdiği folat sayesinde düşük riskini azalatır.Kas gevşetici özelliği sayesinde doğum sancılarını hafifletir.Meyve yerken dikkat etmeniz gerekenler;

Meyvelerinizin kimyasal ilaçlardan uzak yetiştirmiş ve organik olmasına özen gösterin.Meyvelerinizi bol suyla iyice yıkayın.Önceden kesilmiş meyvelerden uzak durun. Meyvelerinizi yemeden hemen önce kesmeye özen gösterin.Meyvelerinizi çiğ yiyecekler, etler ve arta kalan yemeklerden ayrı bir bölümde saklayın.Eğer meyvelerin suyunu içmeyi tercih ediyorsanız meyvelerin taze sıkılmış olmasına özen gösterin.Meyveleri uzun süre suyun içinde bekletmekten kaçının.Her zaman mevsim meyvelerini tüketmeye çalışın.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın