rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: ‘Suriye’ye Saldırarak Türkiye’yi Rusya’dan Ayırdık’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

ABD ve İngiltere ile birlikte Suriye rejimine ait tesisleri gaye bölge askeri operasyonun başarıya ulaştığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan göz alıcı bir Türkiye yorumu geldi. Fransız televizyon kanallarına konuşan Macron, “Bu saldırıyla Türkleri Ruslardan ayırdık. Türkler kimyasal silahları kınadı” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, pazar akşamı BFMTV ve RMC televizyonları ile internet gazetesi Mediapart’a açıklamalarda bulundu.

s-0686bc228d47aa6bfdbd3e2fc12cd57567f76e EPA Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin ABD ve İngiltere ile birlikte Suriye’ye saldırarak Türkiye’yi Rusya’dan ayırdığını söyledi.BBC Türkçe ve Hürriyet’ten Güven Özalp’in aktardığı bilgiye takriben Macron, “Bu saldırıyla Türkleri Ruslardan ayırdık. Türkler kimyasal silahları kınadı” ifadelerini kullandı.Fransa Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Donald Trump’ı Suriye’de asker bulundurmaya devam etme ve haftasonu düzenlenen hava saldırısını “Suriye’nin kimyasal silah kullanımını kısıtlayacak” seviyede tutmaya kendisinin ikna ettiğini vurguladı ve şöyle devam etti: “10 gün önce Trump ‘ABD Suriye’den çekilmeli’ diyordu. Onu kalmanın zorunlu olduğu konusunda ikna ettik. Tweetleri sebebiyle işler coşunca, düzenleyeceğimiz saldırının kimyasal tabanca tesisleriyle sınırlandırılmasına da Trump’ı biz ikna ettik.”

Suriye’ye düzenlenen hava saldırısı Macron’un göreve başlamasının arkasında Fransa’nın Suriye’de katıldığı ilk büyük işlem oldu.

Ve Operasyon Gerçekleşti: ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi Vurdu – Keza son aylarda Suriye’de diplomatik ve insani alanda en aktif ülkenin Fransa olduğunu vurgulayan Macron, “Topluluğumuza kredibilite kazandırmak için bu operasyonun mecburi olduğu bir aşamaya gelmiştik” dedi ve ekledi: “Bu kalıcı çözümü inşa etmek için Türkiye, İran, Suriye ve Rusya ile karşılaşmak gerek.”Fransa Cumhurbaşkanı bunu önceden planladığını, ama atak sebebiyle gerçekleştiremediğini de açıkladı.

öte taraftan Beyaz Saray, Macron’un sözlerinin peşinde bir açıklama yaparak ABD’nin Suriye’deki planının değişmediğini söyledi.

s-671537c657acbd24448efa1d900d8d2109634b AA’nın aktardığı bilgiye göre Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD Başkanı Donald Trump’ı Suriye’de kalma konusunda ikna ettiği” yönündeki açıklamasına ilişkin, “Başkan, Amerikan güçlerinin en kısa sürede eve dönmelerini istediği konusunda net” dedi.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın