rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Fotoğrafıyla Gündem Olmuştu: Kağıt Toplayıcılığı Yapan Suriyeli Halime Bundan Böyle Okullu

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

11 yaşındaki Suriyeli Halime Cuma, Arnavutköy’de atık kağıt toplama arabasının içinde elinde boyama kitabı ve kalemle görüntülenerek Türkiye’nin gündemine oturdu. Babasına yardım etmek için okul yerine işe giden Halime için Milli Eğitim Bakanlığı devreye girdi ve ufak kız okula başladı.

s-359feb2f54edf21bef452003c17612ca6d27cc Babası ile çöpten karton toplarken kağıt birleştirme aracının üzerinde eline aldığı boyama kitabını karaladığı sırada çekilen video ile belli Halime için Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Aileye ulaşan yetkililer küçük Halime’yi Şeyh Şamil İlkokulu birinci sınıfa yazdırdı. Derslik arkadaşları ile tanışan Halime’nin tüm okul ihtiyaçlarını Arnavutköy Belediyesi üstlendi. Yeni kitaplara kavuşan 11 yaşındaki Halime, “Okula başlamaktan ve kitaplara daha yakın olmaktan nedeniyle mutluyum” dedi.

“Yarın kendi hayatını kurtarır, daha sonra bizi de kurtarır”

s-d4c9623fe0253fd0a6a6d45c79cee29a2801ad Kızının okula başlamış olmasından dolayı mutlu olduğunu gösteren baba Abdülrezzak Cuma da, “Çocuklarımın okula gitmesini daha önce de istemiştim. Onlar okula gidemediği için üzülüyordum. Ama bugün kaydı yapıldı, fazla mutluyum. En azından yarın kendi hayatını kurtarır daha sonra bizi de kurtarır. Önceleri çocuklarım okula gitmek istemedi. Sonra ben onları ‘Siz okula gitmezseniz beni hapse atarlar’ dedim. Hemen Halime okullu oldu, sırada 10 yaşındaki diğer kardeşi var. Çocuğum okula kaydolduğu için çok mutluyum. İnşallah diğerini de okula kaydettireceğim” şeklinde konuştu.

“Babama yardımcı olmak istediğim için işe gidiyorum”

s-0ec04e9b845e64bcf5ec0acb8538954103f86f Halime videosunun paylaşılıp gündeme gelmesinin ardından, evde tek çalışan kişinin babası olduğunu ve ailesine destek olmak için okula gitmediğini söylemişti.Halime, “Okumayı, okula gitmeyi fazla isterim ancak şu durumda gidemem. Babam yanında olmam için zorlamıyor beni. Ben severek gidiyorum.  Çünkü babama yardımcı olmak istiyorum. Babamı, annemi ve kardeşlerimi fazla seviyorum. Evimizde babamdan başka çalışan yok. O yüzden babam hepimizi benzer anda okula gönderemiyor. Ben de evde oturmaktan dolayı çok sıkılıyorum ve babama takviye etmeye çalışıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Aile Bakanlığı da devreye girdi

s-967fb6b6d9fdafc98f774d65f0aa1ded02c91d Suriyeli Halime için Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da harekete geçti. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un talimatlarıyla, İstanbul İl Müdürlüğü ekiplerimiz, söz konusu çocuğumuza ve ailesine ulaşmış, aile ve çocuğumuzla ikamet adresinde görüşmüştür. Ailede, 7 çocuk olduğu, 4 aylık bebeklerinin kimliğinin olmadığı, 2007 doğumlu olan kız çocuğumuzun da kimlikte 2017 doğumlu olarak tescil edildiği ve böylece okul kaydının olmadığı saptama edilmiştir. Aileye, çocuklarımızın kimlik alma ve hatalı data güncelleme işlemleri için rehberlik edilecektir. Eğitim çağında olan çocuklarımızın da okul kaydının yapılması sağlanacaktır. Hem, aileye sosyal ve hesaplı destek sağlanması için gerekli işlemler başlatılmıştır. Ailenin ve çocuklarının bundan sonraki süreci de İl Müdürlüğümüz tarafından takip edilecektir.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın