rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Erkekler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Dernek Kurdu: ‘Yanındayız’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Sanat ve meslek dünyasından 40 erkek, toplumsal cinsiyet eşitliğini temin etmek ve her türlü cinsiyet ayrımcılığıyla uğraş etmek için ‘Yanındayız Derneği’ni kurdu. Kurucu başkanı bayan,  kurucu üyelerinin tamamı erkeklerden oluşan dernek, bugün yapılan tanıtım toplantısıyla faaliyete geçti. s-20cf8a886401aad85add5c11d16fd7a88d0c08 DHA’nın aktardığına tarafından, kurucu başkanı kadın, kurucu üyelerinin tamamı erkeklerden oluşan dernek, Türkiye’de tam eşitlik sağlanması için erkekleri niyet alan incelemeler yaparak toplumsal cinsiyet eşitliğindeki dönüşümü hızlandırmayı amaçlıyor.

‘Cinsiyet eşitliği için ayağa kalkan, sesini yükselten, ‘yanınızdayız’ diyen erkekler var’

s-fa3c35d46202d6473896fb0e03f0e573bc6c09 Tanıtım toplantısında derneğin kuruluş hikayesini ve hedeflerini anlatan Yanındayız Derneği başkanı Nur Ger, cinsiyet eşitliği için çalışan erkekler olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Yıllardan Beri bu ülkenin kadınları, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde yalnız bırakılmaktan haklı olarak şikayet etti. Artık bu durum değişiyor, cinsiyet eşitliği için ayağa kalkan, sesini yükselten, ‘yanınızdayız’ diyen erkekler var. Ağırlıklı olarak erkekler tarafından kurulan Yanındayız Derneği bugün Türkiye ile tanışıyor. Bizlerin hedef kitlesi erkekler, değişimin erkeklerden başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yoldaki eşiği erkekler olmasaydı çok daha kuvvet atlatırdık diye düşünüyorum. Sahiden mesele yaratan erkeler ellerini taşın altına koyup, bir arada olmadıkları vakit çözüm olmayacağını düşündüğümüz için erkeklerden erkeklere diyoruz.”

‘Toplumdaki cinsiyet eşitsizliğinin sebebi erkekler’

‘Toplumdaki cinsiyet eşitsizliğinin sebebi erkekler’‘Toplumdaki cinsiyet eşitsizliğinin sebebi erkekler’ Toplantıda konuşan Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet C. Dördüncü ise cinsiyet eşitsizliğinin nedeninin erkekler olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

“Türkiye toplumunda cinsiyet eşitliğin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum. Bu konuda birtakım incelemeler yapmayı borç biliyorum. Bence eğitimden kaynaklanan çok önemli sorunlar var. Derneğimiz ilk kez şiddete karşıtlık söz konusu. Ama yapılacak fazla iş var. Toplumdaki cinsiyet eşitsizliğinin sebebi erkekler, o yüzden önce kendimizi düzeltmeliyiz, eğitmeliyiz.”

‘Değişmeliyiz ama toplum da daha eşitlikçi bir yere gitsin’

s-e0199e5fdfa5a09c356ce3d5423201f8f873a8 Gazeteci Murat Yetkin ise, “Bizim çabamızdaki hedef hemcinslerimiz, değişmeliyiz oysa toplum da daha eşitlikçi bir yere gitsin. Yasa değişmeden kafa değişmeyen. Şiddetin bence üç şekli var, ilki bedensel baskı, ikincisi ne halk da ne özel sektörde yönetici konumlara kadınları getirmeme bu da zor türüdür. Üçüncüsü de bu şiddete gürültüsüz kalmaktır. İşte biz bu yüzden ‘sessiz kalmayalım, yanındayız’ dedik. Olay budur” diye konuştu.

Başkanlığını toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu Nur Ger’in yaptığı derneğin kurucu üyeleri ise şöyle:

s-20cf8a886401aad85add5c11d16fd7a88d0c08

“Agah Uğur, Ahmet Dördüncü, Ahmet Ümit, Arda Batu, Ata Selçuk, Bekir Ağırdır, Bernard Arkas, Burhan Karaçam, Bülent Gürcan, Cevdet Mercan, Cüneyt Yavuz, Doç. Dr. Can Ger, Dr. Alper Hasanoğlu,Dr. Bahadır Kaleağası, Dr. Bülent Atuk, Dr. Erkan Tozluyurt, Dr. Güven Sak, Ferhat Boratav, Gökhan Öğüt, Gönenç Gürkaynak, Görgün Taner, Hakan Güldağ, Laki Vingas, Mehmet Nane, Mert Fırat, Murat Yeşildere, Murat Yetkin, Necati Özkan, Okan Yılmazer, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Sami Kariyo, Selçuk Pehlivanoğlu, Sinan Altun, Soli Özel, Şükrü Ünlütürk, Tamer Saka, Tolga Etken, Uğur Gürses, Yekta Kopan, Yetik Kadri Mert.”

Yanındayız Derneği sosyal medyanın da gündeminde…

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın