rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Erdoğan: ‘Kararnameleri Hazırlarken Danıştay’dan Müsaade Alacaksak Ben Bu Makamda Durmayayım’

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Milli Eğitim Bakanlığı’na alt ilköğretim kurumlarında her sabahtan öğrenciler tarafından okunan ve 2013 yılında uygulamadan kalkan “Öğrenci Andı” ile ilgili kararın Danıştay kadar bozulmasını eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “2018’e değin neden acaba bu konuda bir karar verilmedi de şimdi veriliyor? Şimdi mi aklınıza geldi?” dedi. “Uygunluk hakkı idareye mi, yahut yargıya mı ait?” diye soran Erdoğan ekledi: Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ilgili Danıştay’dan bunu soracak, oradan müsade alacak, müsaade alacaksak o süre ben bu makamda durmayayım, çekeyim gideyim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şura-yı Devlet’ten Danıştay’a Milletlerarası Sempozyumu”nda konuştu.

s-97a7ee6aa7a5d7551843e04f42d1bc89b11907 Erdoğan, “Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı nasıl demokrasinin olmazsa olmaz şartıysa, jüristokrasi de büyük bir tehdittir. Yargının ilk olarak kendi itibarını tehlikeye atan jüristokrasi tuzağına düşmesini engelleyecek en kayda değer öğe, kararlarını verirken yetkilerini aşmamaya göstereceği özendir.” değerlendirmesinde bulundu.

“O vakit hak gelsin, idare görevini de üstlensin”

“O vakit hak gelsin, yöneticilik görevini de üstlensin” “O vakit yargı gelsin, yöneticilik görevini de üstlensin” 5bd0501f43f1bef630a771ab.jpg Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:”Yasayı kullanmak yerine yasa koyucu gibi yol almak, hukuka uygunluk denetiminin sınırlarını uygunluk denetimini de içine alacak şekilde genişletmek katiyen doğru değildir. Bunun üzerinde de durmamız lüzumlu. Ben, merak ediyorum, uygunluk görevi ya da hakkı idareye mi ait yahut yargıya mı ait? Bunun kavgasını 16 yıldır hep verdik, hala veriyoruz. O zaman hak gelsin, yöneticilik görevini de üstlensin. Bir taraftan kalkıp bunların ayrılığından bahsediyoruz. üstelik bakıyorsunuz, uygunluk yetkisini de adalet kendinde kullanıyor. Böyle bir şey olamaz. Şura-yı Devlet diyorsak, Danıştay olarak bir istişari organ olarak bunu değerlendiriyorsak, o vakit bir istişari organ görevini ifa etmesi gerekir. ‘Yok ben karar merciyim’ diyorsa, o zaman biz burada niye duruyoruz? şimdi Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini hazırlamadan önce biz kalkıp, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ilgili Danıştay’dan bunu soracak, oradan müsade alacak, müsaade alacaksak o süre ben bu makamda durmayayım, çekeyim gideyim. Böyle şey olur mu? Kusura bakmayın da benim yanımda da bunca hukukçu var. Anayasacı, cezacısı, medeni hukukçusu tümü var. Bunlara bu devlet niye bu maaşları ödüyor. Orada tabi gelip yatın diye ödemiyor ancak… ‘Cumhurbaşkanı’na bu hazırlıklarda gereken desteği verin, ona kadar bunları en ideal şekilde hazırlayın, ona kadar de bu adımları atın.’ Bunları bunun için yapıyoruz.”

“Danıştay 5 yılda and ile ilgili karar veriyor”

s-e2a960a709ea879b4a42d897ddfa82eaa2d005 Kuvvetler ayrılığının tanımı içerisinde tıpkı uygulanması gerektiğine işaret eden Erdoğan ekledi:”Danıştay, 5 yılda and ile ilgili karar veriyor. 2013’te neredeyseniz? 2013’ten 2018’e değin neredeydiniz? 2018’e değin niçin acaba bu konuda bir karar verilmedi de derhal veriliyor? Şu Anda mi aklınıza geldi? Kusura bakmayın da bunu sormak da bizim hakkımız olsun. Biz alkışlanması gerektiği vakit yargımızı alkışlarız lakin yanlış olduğu zaman da bunu söylemek zorundayız. Çünkü halk müziği, tokatı atması gerektiği zaman bana atıyor, size atmıyor. Meydanlara çıktığımız zaman, yuhlaması gerektiği zaman bizi yuhluyor, sizleri yuhlamıyor. Hesabı veren biziz. Demokrasinin özelliği zaten burası… Onun için biz de sizlerden gecikmeyen adil kararlar bekliyoruz.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın