rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Eliyle ‘Tetik’ İşareti Yapmış: Alaattin Çakıcı’ya Hapishane Müdürünü Tehditten 3 Gün Hücreli Cezası

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ankara Sincan Cezaevinde esir bulunan Alaattin Çakıcı, cezaevi müdürünü eliyle yaptığı tetik işaretiyle korkutma ettiği iddiasıyla 3 gün gözenekli olan cezasına çarptırıldı. Olaya ilişkin yazılmış ifade veren Çakıcı, suçlamayı kabul etmediğini belirterek yaptığı hareketin el egzersizi olduğunu söyledi.

s-9a64175e77fb9b631c325a163b229d2ef7f47a AA’nın edindiği bilgiye takriben,  Alaattin Çakıcı’nın, 15 Ağustos’ta görüştüğü avukatı Zeynep Çiftçi’ye, “Hasan’a söyle, bu cezaevi müdürüyle gelip konuşsun. bundan başka Trabzonluymuş, Samsun’da ikamet ediyormuş.” dedikten sonradan sağ elini sol elinin altına koyarak parmaklarıyla tetik işaretine benzer bir hareket yaptığı kamera kayıtlarına geçti.

Bunun üstüne Sincan Hapishane yönetimi, hükümlü Çakıcı hakkında disiplin soruşturması başlattı.

s-21848608844e465ec949f1a101b7d6c9d7dcae Olaya ilişkin yazılmış açıklama veren Çakıcı, hapishane müdürüne karşın suçlamayı kabul etmediğini belirtti. Çakıcı, “Hasan isimli tanıdığından müdür bey ile konuşmasını ve kapı açma raporu” olduğunu söylemesini istediğini söyledi.

Soruşturma kapsamında avukat röportaj kayıtları inceledi.

s-d019b09d87f4c442d48d9623a83c3d7dcccae0 Tahlil sonucunda Çakıcı’nın, avukatıyla görüşmesine devam ettiği sırada öncelikle bir süre sessiz kaldığı, gergin ruh hali sergilediği ve avukatına dönerek, “Hasan’a söyle, bu cezaevi müdürüyle gelip konuşsun. bundan başka Trabzonluymuş, Samsun’da ikamet ediyormuş.” söyleminde bulunduğu esnada sağ elini sol elinin altına koyarak parmaklarıyla tetik işareti yaptığı belirlendi.

Hapishane Disiplin Kurulu’nun 5 Eylül tarihli kararında “kurum görevlilerine hakaret ve tehditte bulunmak” suçunu işlediği belirlenen Çakıcı’ya 3 gün hücresel cezası verildi.

s-e89579e05d6f591acae59c3201def85a483440 Disiplin Kurulu’nun kararına itiraz eden avukat Çiftlik Sahibi, müvekkilinin hücreli cezasıyla cezalandırılmasının afiyet nedenlerinden ve afiyet komite raporlarından dolayı olası olmadığını, somurtkan takdirde müvekkilinin sağlığı ile ilgili telafi edilemeyecek zararların ortaya çıkacağını ifade ederek, Ankara Batı İnfaz Hakimliğine itirazda bulundu.

Çakıcı, 1 Ekim’de Ankara Batı İnfaz Hakimliğindeki savunmasında şunları söyledi:

s-09f746833b061cf4bd44c391f2ccda7e2c86a9

“Benim değişik tıp fakültelerinden, araştırma hastanelerinden raporlarım vardır. Hastalığımla ilgili sağlık durumu raporlarım mevcuttur. Birçok ilde çoğu hastaneden aldığım raporlar var. Onları cezaevine izah ettim. ‘Burada böyle bir şey olmaz.’ dediler. Hastalıklarımdan nedeniyle bugüne kadar böyle el egzersizi yaptığımı söyledim. Ben orada o kadar bir hareket yaptım ancak yaptığım el egzersiziydi. İnsan vücudu sağa sola döndüğü süre şekil alabilir, sert bakabilirim. Bu, yan döndüğümden kaynaklıdır. Benim sinirli veya sert bakışım olmadı. Kuşkusuz korkutma eyleminde de bulunmadım. Hakkımda bahşedilen karar ne olursa olsun karara saygı duyuyorum.”

Çakıcı’nın avukatının yaptığı itiraz reddedildi.

s-3fccbe4876f60adf61901f408c42427b573dd2 Çakıcı’nın hücre cezasının kaldırılması talebinin reddedildiği kayıtlı kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Hükümlünün el hareketinin şekli ve avukatının da bunu izleyen ve uyarı kesilen haline kadar, şüphesiz bir infaz emridir. Hükümlü, benzer infaz emirlerini evvelden de vermiştir. Ayhan Çapacı kararı buna misaldir. Müdürün baskı altına alınması, devletin zorlama altına alınmasıdır. Böyle bir cürete asla göz yumulamaz.”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın