rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

“ELEŞTİRECEĞİZ DİYE HALKI RAKAMLARLA KANDIRMAYIN”

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Idareli veriler üzerinden hükümeti eleştiren bazı siyasilere “alım gücü” üzerinden cevap veren Yurdunuseven “Eleştireceğiz diye kimse halkımızı rakamlarla kandırmasın” dedi.
 
AK Parti İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Toplantıya Medya ve Tanıtım Başkanı M. Zahit Özer ve İl Idare Heyeti üyesi Atike Selman da katıldı.
 
“İsrail terör devletidir”
 
Toplantıda konuşan İl Başkanı “Geçtiğimiz hafta AK Parti Genel Merkezi göre düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katıldık. Orada benimle birlikte ilimizde Belediye Başkanımız, İl Genel Meclis Başkanımız ve Gençlik Kolları Başkanımız da vardı. Cumhurbaşkanımız orada üzerine basarak şunu vurguladı: ‘İsrail terör devletidir.’ Ben de bunu bir kez daha yinelemek istiyorum ‘İsrail terör devletidir” dedi.
 
Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 844 oldu
 
Afrin operasyonuna da değinen Yurdunuseven konuşmasında, “PKK/KCK/PYD-YPG’li ve DEAŞ’lı teröristleri etkisiz ayla getirilmesi için başlatılan operasyonun 75. günündeyiz. 75 günde toplam şehit sayımız 52 oldu. Harekat dahilinde toplam 3 bin 844 terörist de etkisiz ayla getirildi. Buradan şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerim” ifadelerine yer verdi.
 
Büyük Dönüş Yürüyüşü
 
Yurdunuseven, Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşü ile ilgili de bir izah etme yaparak şöyle konuştu: “İsrail’in 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koymasının ardından yaşanan olayların anıldığı Toprak Gününde Büyük Dönüş Yürüyüşüne bulunma üzere sabahleyin saatlerinde sınıra doğru harekete geçen genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek binlerce Filistinli, topraklarına bağlılıklarını ortaya koydu. Yürüyüş esnasında Gazze sınırında 17 Filistinli İsrail askerleri kadar şehit edildi. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acele şifalar diliyorum. Burada görüyoruz ancak İsrail bir terör devleti, başındaki Netanyahu da teröristtir.”
 
Serteser’i tebrik etti
 
Yurdunuseven ATSO seçimlerinde baştan başkan seçilen mevcut başkan Hüsnü Serteser’i de tebrik ederek şöyle konuştu: “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeleri seçimi gerçekleştirildi. 33 Iş Komitesi’nde yapılan seçimle 77 Meclis Üyesi seçimini gerçekleştirdi. Mevcut Başkan Hüsnü Serteser resmi olmayan sonuçlara göre her yerde başkan seçildi. Hayırlı olsun.”
 
Türkiye, 2017 yılında yüzde 7.4 büyüdü
 
Türkiye Istatistik Bilimi Kurumunun (TÜİK), 2017 yılının son çeyreğine (Ekim-Aralık) ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladığını söyleyen Yurdunuseven konuşmasında, “Buna kadar Türkiye, 2017 yılında yüzde 7.4 büyüdü. Ekonomistler 2017’de Türkiye ekonomisinin yüzde 7.3 büyümesini bekliyordu. Bu rakamlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ne dek başarılı ve iyi bir idareli yol izlediğinin göstergesidir. Ekonomimiz belli ellerdedir. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın.  Ekonominin bu noktada olmasının ve her sene dünyadaki artış oranları kıyaslandığında çok büyük bir çoğalma sergilemesi kendi kendine olmuyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız ve milletvekillerimizin çok emeği var. Bu büyüme rakamı gece gündüz demeden yapılan çalışmaların karşılığıdır” ifadelerine yer verdi.
 
“Alım gücünü hesap etmeyi unutmuşlar”
 
Idareli veriler üzerinden eleştiride bulunanlara da cevap veren Yurdunuseven, “Bir Takım siyasiler değişik ekonomik verileri basın ile paylaşmış. Burada paylaşılan rakamlar doğrudur lakin bu rakamları yazarken alım gücü hesaplamasını unutmuş ya da mahsus yazmamışlar. Yani kendi kendilerini ele vermişler. Rakam verip rakamlar üzerinden reel alım gücünü göstermeden eleştiri gerçekleştirmek dürüst bir yöntem değildir. Bugün Türkiye yüzde 7.4 oranında çoğaltma gerçekleştirmiş bir ülkedir. Bu da dünya sıralamasında önemli bir seviyeye geldiğini gösterir. Burada hesaplama yaparken 2002’deki alım gücü ile 2018 yılındaki alım gücünü karşılaştırarak yerine getirmek gerekli. Aradaki ayrım nedir buna bakmak gerekli” dedi.  
 
“Halkımızın alım gücü arttı”
 
2002 yılı ile bugünü kıyaslayarak asgari ücretin alım gücü hakkında karşılaştırma yapan Yurdunuseven şöyle konuştu: “Mesela 2002 yılındaki asgari ücretle 920 tane ekmek alınırken bugün 1603 tane ekmek alınıyor. Çağırmak oysa %50’den pozitif bir alım gücü artışı sağlanmış. 2002 yılında bir asgari ücretle 216 litre süt alınırken bugün 411 litre alınıyor. 2002 yılında 294 kilo un alınabilirken bugün 458 kilo un alınabiliyor. Yani yüzde yüze yakın bir alım gücünde artış laf konusu. 2002’de 74 kilo kuru fasulye alabilen bir kişi bugünün en az ücreti ile 162 kilogram alabiliyor. Burada birçok örnek verilebilir. 2002’de 69 kilo tavuk alabilen birey bugün 107 kilo tavuk alabiliyor. Halkımızın alım gücü arttığı gibi ekonomimiz de büyüdü. Yoksa 2002’de sayı şuydu bugün bu oldu çağırmak açıklayıcı bir tabloyu ortaya koymaz.”
 
“Kimse halkımızı rakamlarla kandırmasın”
 
“Eleştireceğiz diye kimse halkımızı rakamlarla kandırmasın” diyen Yurdunuseven konuşmasında, “Bugün bir hesaplama yaparken alım gücüne bakın en az %50 olmak üzere bugün itibarıyla alım gücü artmıştır ve artmaya da devam edecektir. Bunu övünerek söylüyorum. Bu, AK Parti hükümetlerinin bugüne değin yaptığı çalışmaların neticesidir. Kaldı ki güya geçmiş yıllarda bu ülkede biz daima refah içinde yaşamıştık da biz mi gözden kaçırdık. Ekmeğin karne ile dağıtıldığı yer neresiydi. Ancak ülkemizde tarlalar ekiliyordu, tarımda bir aksilik yoktu” ifadelerine yer verdi.
 
“Saman ithalinin sebebi yüksek dane bereketli ekim yapılmasıdır”
 
Muhalefetin eleştirmeyi bilmediğini kaydeden Yurdunuseven, “Sırf tenkit etmek adına iyi olan şeyleri kötülüyor. Sizin saman ithal ediyoruz diye küçümseyip görmediğiniz, vekilinizin teröristleri savunmak için tepki gösterdiği SİHA’lar doğruca sadece bir kalemde tasarruf edilen tedarik yüz milyonlarca dolar var. Kaldı ama saman ithalinin nedeni yüksek dane bereketli ekim yapılmasıdır. Yerli silahların ithal tabanca alımlarını durdurması ve ihracat karı ile milyonlarca ton saman alınabilir lakin bunu görmezler. Yerli silahlar ve yerli birçok projeyi aşağıya çekmeye çalışıp saman fiyatlarını akaryakıt fiyatlarını gündeme getirenler soruyorum size 2002 önceki mazot bu ülkede ücretsiz mı dağıtılıyordu? Minimum aidat ne kadardı, istek sınırını, enflasyon oranını bir görün de böylece eleştirin” dedi.
 
Nefes kredisi esnafa nefes verecek
 
Yurdunuseven son olarak hükümetin KOBİ’ler için 7,5 milyarlık ilk 6 ay ödemesiz, 18 ay vadeli nefes kredisi verdiğini söyleyerek sözlerini, “Kredi kullanımları başladı. 200 bin liraya değin kredi verilecek. Türkiye ekonomisi günden güne büyüyor” ifadeleri ile noktaladı.
 
Basın toplantısı soru cevap şeklinde devam etti.

PAYLAŞ:
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın