rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Efsane Haltercimiz Naim Süleymanoğlunu Kaybettik

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Ufak tefek ancak çok güçlü yapısı ile Cep Herkülü olarak bilinen Süleymanoğlu henüz 50 yaşındaydı…Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesinde yoğun bakım ünitesinde süren Süleymanoğlunun hayatını kaybettiği açıklandı.

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28 Eylülden bu yana Memorial Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi gören ve 6 Ekimde de Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasımda acil ameliyata alınmıştı.Kimdir Naim Süleymanoğlu?

Naim Süleymanoğlu 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristanın Kırcaali ilçesinde dünyaya geldi. Boyunun kısa olmasına rağmen güçlü olması nedeniyle çevresi tarafından kendisine “Cep Herkülü” lakabı verildi.Süleymanoğlu ilk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı. 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçildi.

1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu. Kariyerine 8 dünya şampiyonluğu ve 46 dünya rekoru sığdırdı.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, efsane olan Süleymanaoğlu, spor otoritelerine göre tüm zamanların en iyi haltercisi.

1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kgde koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kgde koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

1988 yılında Time dergisine kapak olan efsane halterci 60 kgde koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

Süleymanoğlu 1988 yılında Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazandı. Ayrıca Türkiyeye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi

Naim Süleymanoğlunun 1996 Atlanta Olimpiyatlarında göğsümüzü kabarttığı o an

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın