rlze haber, rizedeki firmalar, rize firma rehberi, rize mobilya firmaları, rize gezilecek yerler, rize ikinci el, rize satılık araba, rize satılık ev, rize ilan, rize kiralık ev

Duruşma Talebi Kabul Etti: Ortaokul Öğrencisine Din Dersi Muafiyeti

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İzmir’de çocuklarının din dersine girmesini istemeyen bir ailenin mahkemeye yaptığı başvuru formu kabul edildi. B.Y. isimli ortaokul öğrencisi din dersinden muaf tutuldu.

s-20bf4372460f3057c34b40e195863c129a78e4 BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre, İzmir’in Menderes ilçesinde bir ortaokulda okuyan B.Y. isimli bir öğrencinin velisinin talebi üzerine zorunlu din dersine yargı ‘dur’ dedi. B.Y., din dersinden muaf tutuldu.B.Y.’nin annesi H.Y. oğlunun geçen sene 7’nci sınıfa gittiğini ve onun isteğiyle ilk olarak okula tatbik verdiklerini açıklama etti. Dilekçenin önce Menderes İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne oradan da Menderes Kaymakamlığı’na gittiğini söyleyen H.Y., kaymakamlığın kendilerine “Din dersi bütün dinlere eşdeğer mesafededir” diyerek ret cevabı verdiğini belirtti.

Üstteki mahkeme talebi kabul etti

s-5fe6e58b62c30158cf043ab4441ca9a2176c5c H.Y., bu karar üstüne mahkemeye başvurduklarını söyledi. ilk olarak oradan da ret cevabı aldıklarını açıklayan H.Y., bunun üstüne üstteki mahkemeye itiraz ettiklerini söyledi. Üstteki duruşma, ailenin talebini değerlendirerek B.Y.’nin din dersinden muaf olması gerektiğine hükmetti. H.Y., kararın arkasından okula dün dilekçe verdiklerini ve “Mahkeme sonucu budur. Gereğinin yapılmasını istiyoruz” dediklerini ve kararı da sunduklarını söyledi. Artık kararın okul göre işleme koyulmasını beklediklerini belirtti.

Idare ‘Derse girsin’ dedi

s-8d7afc638497e1477b4ad9c8917e2cca3d75ac H.Y., “Dilekçeyi verdikten daha sonra müdür yardımcısı bize ‘Bitmiş muaf olsun dersten ama dıştan dolaşmasın, ders sırasında sınıfta otursun. Başı anlamsız dolaşmasın’ dedi. Biz ‘Kesinlikle derse girmesini istemiyoruz’ dedik. Müdür Bey’le görüşemedik, dilekçemizi sunduk memur kayda soktu” diye konuştu.

“Kaygılarımız var”

s-f8b140f263e678c3bdd3e49e815b949ae1ce50 Liselere Geçiş Sınavı’nda gelen 10 soru nedeniyle acelecilik olduklarını söyleyen H.Y., “Bilhassa Hıristiyan ailelerin çocukları din dersinden sınavlarda da muaf tutuluyorlar. Ayrı derslerden soru soruluyor onlara. Biz de bu uygulamayı istiyoruz. Ona ilişkin bir kaygımız var. Ortalamasının düşmemesi ya da değişmemesi lüzumlu. Biz bunu takip edeceğiz” dedi. H.Y., din dersini istememe sebeplerini şöyle açıkladı: “Eşim de ben de ateistiz. Oğlumuz da ateist. Epeyce uzun zamandır böyle düşünüyor. Bizi de bu sürece kendisi zorladı. Hatta din dersi öğretmenine kendisinin ateist olduğunu ve bu derse girmek istemediğini söylemiş. Bizim bu konuda yönlendirmemiz olmamasına rağmen böyle düşünüyor.”Gerekli din dersine daha önce de mahkemeler aynı kararlar vermişti. Çoğu aile çocuklarının bu dersten muaf tutulması için başvurmuştu. Mahkemelerden de bu yönde karar çıkmıştı.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Yorum bırakın